Rodičák, aby se na vás rodiče nezlobili

18. listopadu 2017 v 15:00 | Charlotte |  Škola

Ahoj,
a je to tady, půlka listopadu a s ním i třídní schůzky. Někteří už je měli, jiné teprve čekají, ale žádný školák se jim nevyhne. A jak to udělat tak, aby se doma po schůzkách nekřičelo a nenadávalo?


1. Váš cíl

Každý má jiný cíl. Někomu v pohodě stačí, když nějak projde, jiný chce být jedničkář a pak tu jsou ti, co jim je to jedno.

Nějaký ten cíl v učení bychom měli mít všichni. Dobré jsou takové ty mimoškolní cíle. Jakože když je někdo třeba dobrý v biologii a chtěl by jít na medicínu a být doktorem, tak aby se právě biologii věnoval víc. Pokud někoho baví návrhářství, tak by měl zkoušet své první návrhy a rozvíjet svou kreativitu (i když to se školou nemá moc společného, pokud nestudujete školu na toto zaměřenou, pokud jste třeba ještě na základce).

Já jsem si dala cíl na celé mé studium - mít vyznamenání. A jestli se mi povede mít třeba jen dvě dvojky, nebo jich budu mít šest, to už je celkem jedno. Radši se budu věnovat předmětům a věcem, které mě zajímají, než tomu, co mě nebaví.2. Hlídejte si známky

Učte se na předem hlášené testy, hlavně na předměty, ze kterých byste chtěli mít na vysvědčení jedničku. Prostě si hlídejte testy, zkoušení, domácí úkoly, projekty, prezentace... obecně známky.3. Připravte rodiče na vaše známky, informujte je předem

Protože není nic horšího, než když se váš rodič dozví až na rodičáku, že vám vychází z něčeho trojka, čtyřka.

Pokud je připravíte na vaše známky, nebude to pro vaše rodiče takový šok.

Jestli se bojíte, tak jenom naznačte. Popište, co se učíte v předmětu a že vám to ve vašem oboru k ničemu nebude. Že ten test byl moc těžký, že obsahoval něco, co vám učitel neříkal a vy jste to nevěděli. Že jste psali přepadovku a zrovna jste se neučili...

Rodiče by měli mít základní přehled o vašich známkách.A co říct rodičům?

1. Tyhle předměty mě nebaví!
Proč máte špatné známky v těchto předmětech? Protože vás nebaví. A člověku se prostě nechce učit něco, co ho nebaví.2. V tom, co mě baví, jsem dobrá/ý
Jestliže chcete argumentovat tím, že vás daný předmět nebaví, musíte být dobří v tom, co vás baví.

Není nic lepšího, než když vynikáte v předmětech, které vás baví, jdou vám a chcete se jim v životě věnovat.

Poukažte na vaše dobré známky. Rodiče mají vždycky tendenci nadávat za špatné známky, ale zapomínají pochválit za ty dobré.3. Já si to opravím
No tak se vám nepovedla jedna písemka! Třeba my máme z fyziky jen jednu známku za test a někdo má navíc i známku za zkoušení. A když se vám ten test prostě nepovede, tak je bohužel na papírku se známkami ve čtvrtletí ošklivá známka. Ale z jedné známky se přece nemůže usuzovat celková známka!4. Do konce pololetí se zlepším
Čtvrtletí je jakýsi mezistav. To, že vám teď vychází z matiky jednička, neznamená, že ji budete mít na vysvědčení. A naopak, pokud vám teď z něčeho vychází trojka, do konce pololetí to může být v pohodě dvojka, nebo třeba i jednička.

Čtvrtletní známky se nerovnají známkám na pololetním vysvědčení! Pořád je mnoho času na zlepšení a bohužel i na zhoršení.
5. Vždyť je to jen pololetí!
Většinou všem víc záleží na známkách, které budete mít z druhého pololetí v červnu.

Pokud jste v osmičce nebo v devítce na základce, na mnohých školách budete mít výhodu při přijímačkách, když budete mít co nejlepší vysvědčení. V tomto případě tímto rozhodně neargumentujte!6. Důležitá je maturita, ne vysvědčení!
Takhle: Na některých školách budete mít s dobrým vysvědčením výhodu u přijímaček. Pokud budete mít po celou dobu studia střední školy nějaký průměr nebo dokonce samé jedničky, můžete se na některé školy dostat i bez přijímaček!

Ale jsou také školy, kde je všem vaše vysvědčení jedno. Hlavní jsou přijímačky a maturitní vysvědčení.

No a v budoucím zaměstnání se vás každý bude ptát na vaše zkušenosti, titul a někdy po vás možná budou chtít i maturitní vysvědčení. A vysvědčení ze základky nebo střední už nikoho prostě nezajímá.7. Géniové se také neučili nejlépe!
Mnoho slavných, chytrých a díky tomu i bohatých lidí se neučilo dobře. Škola je nebavila, měli špatné známky... ale i přes to to dotáhli daleko.

Tak proč se stresovat známkami a vysvědčením?8. Důležité je, co mám v hlavě
Pokud jste chytří, máte skvělý všeobecný přehled, logické myšlení a rádi se učíte novým věcem a hledáte řešení, bude se vám to v budoucnu hodit mnohem více než schopnost něco se našprtat.Naše učitelka na hudebku nám nedávno řekla: "Známky jsou to, jaký je učitel, jak se látku našprtáte nebo jak ji opíšete."

Takže žádný strach, žádný stres.

Učit byste se měli, ale všeho s mírou, abyste se z toho nezbláznili.

Mít samé jedničky na prvním stupni základky je v pohodě. Na druhém stupni to jde, pokud se člověk opravdu hodně učí a věnuje se škole. A na střední už to musí být magoři, aby byli ve všech předmětech excelentní.


Jaký byl váš rodičák? Pokud ještě nebyl, jak to máte s rodiči a vašimi známkami ve škole vy?

Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama