První hodina tanečních

27. září 2017 v 15:00 | Charlotte |  Volný čas

Ahoj,
moc se omlouvám, že článek vychází až tak pozdě, ale bohužel nám nešel několik dní internet, takže jsem článek nemohla publikovat.
Jak je jasné z titulku, dneska bych chtěla napsat pár základních informací o první hodině tanečních. Jak to probíhá, co si vzít na sebe, co s sebou...


Jako obvykle bych nejprve začala sebou.

Jak mě se na první hodinu nechtělo! (Jak se mi nechtělo do tanečních si můžete přečíst v předchozím článku.) Naštěstí jsem přemluvila mamku, aby tam se mnou nechodila. Brala jsem to tak, že až se ztrapním, že neumím tancovat, tak aby to mamka neviděla, nesmála se mi a nevykládala všem kolem o tom, jaké jsem nemehlo.

Pár dní před mou taneční premiérou jsem začala mít smíšené pocity. Na jednu stranu se mi tam nechtělo, na tu druhou jsem se těšila, co přijde, a představovala si, jak to bude všechno super.

S kamarádkou, která bydlí poblíž, jsme se dohodly, že tam půjdeme společně. A můžu říct, že to byl ten nejlepší nápad, který jsme mohly mít. Společně to bylo jednodušší - daly jsme si věci do šatny, našly si místa na sezení, společně tam přišly a upravily se... Když jde člověk sám, je pořád v takové nejistotě: Co když si nemám dávat věci do šatny, co když si mám sednout jinam, co když jsem tu špatně, co když jsem spletla čas... Ve dvou to jde lépe.

A pak začala hodina. První hodina je taková úvodní, lektroři nám říkali co a jak, představili se nám, kde máme být, jak to bude probíhat... prostě základní informace. Pak přišlo na řadu tancování - můj horor! Začali jsme v kroužku, nějaké kroky, chození sem a tam, noha k noze atd. pár základních pohybů. Na to jsem byla dost levá.

Protože hodina trvá 2,5 hodiny, měli jsme v průběhu asi 30-45 minutovou pauzu. To jsme si došly na záchod a s holkama pokecaly o tom, co se právě stalo, o našich dojmech atd.

Říkala jsem si, že snad na první hodině ještě nebudou volenky. Volenky byl můj strach po celý začátek tanečních. Tak to jsem se mýlila - byly asi třikrát, pro mé štěstí jenom pánské. Takže jsme si zkusili držení v páru a pár základních kroků, no, moc nám to nešlo.

A pak byl najednou konec a já si říkala, že ty 2,5 hodiny nebyly zas tak strašné a že to i docela uteklo.Příprava

Na první hodinu jsem si vymezila obzvlášť dostatek času. Začala jsem asi tři hodiny před začátkem tanečních a bylo to taaaak moc času, že jsem nevěděla, co s ním. Přitom jsem si jenom umyla vlasy, oblékla se a dala si řasenku. Šaty jsem měla připravené už předem, šperky taky... Takže by mi hodina, max. hodina a půl bohatě stačila.

Outfit si připravte předem! Vyberte si šaty, připravte si kabelku (psaníčko), šperky, boty...

Záleží na tom, jak moc si budete upravovat vlasy a líčit se. Podle toho si na všechno udělejte dost času, doporučuji tak kolem hodiny a půl, v případě kulmování vlasů i dvě hodiny.

Na první hodinu nemusíte být nějak extra vyfintění, opravdu stačí obyčejné třeba rozpuštěné vlasy a řasenka (nemusí být).Outfit

Většina holek nosí na všechny normální lekce (vyjma Prodloužené a Věnečku) krátké šaty ke kolenům! Dlouhé šaty se moc nehodí (zejména když je lekce odpoledne) a i se v nich hůře tancuje. Na začátek jsou tedy krátké neupnuté šaty nejlepší.

O výběru šatů jsem už psala před více jak rokem, článek zde.

Boty samozřejmě taneční, tzn. na jehlovém podpatku s vhodnou podrážkou. Podpatek doporučuji max. 5-7 cm, vyšší podpatky jsou velmi nepraktické, špatně se v tom chodí a ještě hůře tancuje. Je také dobré, když máte plnou špičku a pásek na obepnutí nad kotníkem, aby vám noha nesjížděla a v botě vás netlačila. Boty vybírejte pečlivě - pohodlné a měkké - mnoho holek mělo špatné boty s tím, že to ty necelé tři hodiny nějak vydrží a pak měly puchýře a bolesti - nic příjemného. Já jsem boty sháněla dlouho a kupodivu jsem pak nejlepší sehnala za ne moc peněz u Vietnamců, ovšem seděly mi perfektně, měkké, nikde mě netlačily, a za celou dobu jsem neměla jediný puchýř!

Vezměte si nějaké pěkné náušnice, náhrdelník a řetízek (můžete přidat), ovšem vše tak, aby vám to v tanci nepřekáželo!

A samozřejmě psaníčko, malá kabelka určená do tanečních a na plesy.Co s sebou do psaníčka?

Určitě nějaký průkaz, který vám dají v tanečních. Já už si přesně nepamatuju, jak jsme to měli my, ale snad na první hodině nám každému dali cedulku, kterou jsme museli mít každou lekci připnutou na šatech (kdo neměl, tak byl problém) a další kartu, na které nám odškrtávali lekce, na kterých jsme byli. Sledujte tedy pečlivě, co máte mít na první hodinu s sebou. Určitě jste to někde dostali sepsané.

Nějaké ty mince - malou peněženku. Určitě budete mít v průběhu kurzu žízeň a tak je dobré mít pár drobných na koupení nějakého toho nápoje (my jsme tedy pili zdarma z kohoutku na záchodě).

Pro případnou úpravu si můžete vzít pár kosmetických produktů - řasenku a rtěnku.

Určitě si vezměte voňavku nebo deodorant! Při tancování se zpotíte a není nejlepší pohled na stékající kapičky potu.

Také nezapomeňte balení papírových kapesníčků, ty se hodí vždy a ne jen na smrkání.

No a jestli si budete brát mobil, klíče či další cennosti je jen na vás. Já jsem s sebou mobil měla, ale protože jsme si psaníčka nechávaly volně přístupné na židlích, aby se při tanci nepletla, ale byla rychle k dispozici, klíče jsem radši nechala doma.Jak to probíhá?

Jak jsem psala, každé taneční to mají maličko jinak.

Na začátku vám dají různé průkazy, kartičky atd. Potom se vám představí a postaví si vás tak, aby kluci byli na jedné straně a holky na druhé. Bude následovat mnoho nudných minut o tom, jak budou taneční probíhat a možná přijde i něco málo ze společenského chování.

Pak si stoupnete a trochu se uvolníte (pár cviků - jednoduché ve stoje). Naučíte se pár základních kroků.

Následně vám poví něco o volenkách, že nesmíte kluka odmítnout (odmítnutí je špatné společenské chování - trapné pravidlo, že?). Pak přijde první volenka, většinou pánská, takže holky, nebojte se, určitě si pro vás někdo přijde. Chce to jen úsměv a být milá.

Dále si ukážete držení (u každého typu tanců je malinko jiné) a zkusíte si společně pár kroků základních tanců. Myslím, že jsme jako první měli mazurku, blues a možná polku. Ale jen základní kroky, celou sestavu se naučíte v průběhu kurzu, takže žádný strach.

Mezitím bude určitě nějaká krátká pauza, no a pak už domů :)Když přijdu...

Pokud jdete pěšky, doporučuji jít v botech, které jsou na ven a jsou vám pohodlné. Až přijdete do budovy, boty si přezujete na taneční a ty normální si dáte do šatny (bývá zdarma).

Do šatny si odložíte bundu či kabát, případně boty.

Psaníčko si vezměte do sálu. Na jedné straně budou holky, na druhé kluci - vše se dozvíte. Půjdete na tu stranu, kde jsou holky, odložíte si psaníčko a budete čekat na začátek lekce.

Na první lekci můžete normálně přijít sami bez partnera. Partnerské dvojice jsou třeba jen na Věneček, jinak tancujete s tím, koho si vyberete při dámských volenkách, nebo kdo si vás vybere při pánských volenkách.Dámské/pánské volenky

Volenky, co to vlastně je?

To znamená, že si vyberete partnera na další tanec nebo někdy i více tanců (podle toho, jak to vyjde). Volenek je vždy několik za lekci. Výjimkou je Věneček, kde máte partnera předem zvoleného.

Dámská volenka: Když se vyhlásí dámská volenka, jdou si slečny na druhou stranu pro partnera. Někoho si vyberou a tomu řeknou: "Smím prosit?" To je vše. Důležité je být rychlý a vybrat si toho, koho chcete, než vám ho vezme někdo jiný.

Pánská volenka: Když se vyhlásí pánská volenka, jdou si naopak pánové vybrat partnerku. My holky jenom stojíme a čekáme, kdo si pro nás přijde (to neovlivníme, pokud se s tím klukem nedohodneme předem). On se zeptá: "Smím prosit?" A my holky odpovíme: "Ano!" Jiná odpověď je nepřípustná (pitomé slušné společenské chování!).

Partner pak dámě nabídne rámě a obejdou spolu sál (promenáda), dokud lektoři neřeknou, abyste se postavili na parket tak, abyste kolem sebe měli dostatek místa. Pak začnete tancovat, dokud opět lektoři neřeknou. Pak pán poděkuje dámě za tanec a odvede ji na její místo. Vždy vede pán, nikoli dáma!Pár rad, pravidel:

Vždy choďte včas! Nedochvilnost se netrpí. Třeba nás už po zahájení lekce do sálu nepouštěli.

Dámská volenka = boj o nejlepší tanečníky. Aneb kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Lektorům říkejte "mistrině", "mistr", "slečna asistentka" nebo jak vám oni sami řeknou, aby jste jim říkali. Jsou na to docela hákliví.

Všichni jsou tam poprvé, málokdo umí tancovat. Nebudete tam jediní totálně leví.

Žádný strach! První lekce se alespoň trochu bojí každý. Uvidíte, že to nakonec nebude tak hrozné.Takto nějak to chodilo u nás v tanečních. U vás to bude určitě podobné (doufám), tak si první lekci užijte, ať už teď, nebo v příštích letech =)


Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Teri Teri | E-mail | Web | 29. září 2017 v 6:13 | Reagovat

Tak teď nevím jestli mám jít na taneční, protože představa, že si mě někdo vybere teda, ale bude to někdo absolutně nechutný a vím koho myslím, ještě jo nemůžeš odmítnout blé!!!!! Jako dámské je lepší, ale jako jít si vybrat kluka, s kterým chceš tančit, ale přitom on s tebou ne a ani neví kdo si😶 no potěš koště 😂

2 Charlotte Charlotte | E-mail | Web | 29. září 2017 v 9:23 | Reagovat

[1]: Určitě ano, určitě jdi. Už jsem to psala mockrát, ale já se tanečních také bála, nechtělo se mi tam... a pak jsem si to skvěle užila. Ono to tak hrozné s těmi volenkami není. Jde o to, jít do tanečních s nějakou partou lidí, které znáš a máš je ráda. My jsme tam byli celá třída (a pár dalších lidí), což bylo naprosto super. A chodili si pro mě většinou kámoši, kluci, se kterými jsme se znali. Nebo jsme se domluvili před začátkem lekce / o přestávce, že spolu dáme jeden tanec.
Takže se toho vůbec neboj, nejlepší je jít do tanečních s lidmi, které znáš. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama