Poprvé na nový kroužek

5. září 2017 v 15:00 | Charlotte |  Volný čas

Ahoj,
dnešní článek bych chtěla věnovat vám všem, které letos od září čeká nový zájmový kroužek, nová aktivita. Mnoho z nás má z čehokoli nového strach a v dnešním článku vám poradím pár tipů, jak ten strach schovat co nejhlouběji.


Já jsem za svůj život prostřídala tolik zájmových aktivit! A když už jsem pak vyrostla z kroužků typu keramika, kreslení, dramaťák... a nové už mi nepřibývaly, zase jsem začala brigádničit. Brigád už jsem také pár vystřídala a věřte, že jsem pokaždé na první den brigády měla takový strach, jako tenkrát při prvních hodinách zájmových kroužků.


A jak se tedy zbavit zbytečného strachu, stresu...?1. Někoho tam znám

Je dobré, pokud jdete na kroužek spolu s kamarádkou, nebo pokud tam už kamarádka chodí. Společně jde vždycky všechno lépe.

Třeba já jsem díky kamarádce začala chodit do skauta. V naší družince jsem na začátku kromě dvou kamarádek nikoho neznala a kdyby tam holky nebyly, už dávno bych tam nechodila. Díky nim jsem se na každou schůzku těšila, našla si tam mnoho dalších kámošů a kámošek a vydržela tam doteď.2. Nebudu tam sám/a nový/á

Je také fajn, když vás začíná víc najednou. Nebudete za "toho nového", co to ještě neumí, co neví, co a jak...

Super jsou kroužky, aktivity, které teprve začínají. Třeba v první třídě zájmové kroužky (eh, prvňáci si toto asi nepřečtou a pro ostatní to nemá moc význam), nové kroužky s přestupem na druhý stupeň základní školy, různé nábory...3. I ostatní tam kdysi byli noví

No a pokud jste v zájmovém kroužku noví sami a zrovna se vám něco nebude dařit, vzpomeňte si na fakt, že i ostatní tu byli dříve noví. A také jim to ze začátku nešlo a museli se to naučit.4. Něco podobného už jsem dělal/a

První tři body byly o kolektivních aktivitách, další platí i pro ty individuální.

Pokud začínáte s aktivitou podobné nějaké, které jste se věnovali v minulosti, máte už nějaké zkušenosti a určitě vám začátek půjde mnohem lépe.

Snadno se to vysvětluje na příkladu hudebky: Prvních pár let jsem se jako většina malých dětí učila hrát na flétnu. Naučila jsem se noty a protože jsem chodila do hudebky, povinná byla i teorie akordů a stupnic. Pak jsem chtěla zkusit něco nového a tak jsem začala s kytarou. No a na tu jsem základy zvládla mnohem rychleji, protože už jsem díky předchozí hře na flétnu uměla noty i akordy... takže to pro mě bylo mnohem lepší, než kdybych tuto hudební průpravu neměla už od předtím.

5. Důvod, proč to chci dělat

Proč vlastně chcete chodit právě na tuto aktivitu? Protože vás to baví nebo bude bavit, chcete to zkusit, jdete tam společně s kamarádkou, potřebujete to...

Je spousta důvodů, proč dělat různé aktivity. A právě na tyto důvody si vzpomeňte, až půjdete na první hodinu.


6. Nenechte prostor své fantazii a představám!

Velmi často se člověku v hlavě odehrávají různé scénáře, jak by to mohlo dopadnout. Rozhodně si to nenechte líbit a nemyslete na to! Protože byste mohli být zklamaní, kdybyste si představovali kdovíco. Anebo naopak byste se báli, co vás vlastně čeká, i kdyby to tam pak bylo fajn.

Možná vás právě vaše vlastní představy první hodiny vašeho nového kroužku odrazují. Nemyslete na ně!


7. Hlavně se nevzdávat!

A teď to nejdůležitější pravidlo.

I kdyby první hodina nedopadla přesně podle vašich představ, nevzdávejte se a vytrvejte. Buďte silní.8. Rodiče s sebou?

Toť otázka, záleží na každém z nás.

Pro někoho jsou rodiče morální podpora, zejména pro mladší děti, a ti jsou rádi, že s nimi rodiče jdou alespoň na první hodinu. Někde je dokonce vyžadována účasto rodičů na první hodině.

Na druhé straně, pokud by patnáctiletého puberťáka doprovázela maminka a vodila ho za ručičku, na učitele, trenéra ani spoluhráče dobrý dojem rozhodně neuděláte. Pro ně budete "usmrkánek s maminkou za zadkem". A pak také občas mají rodiče tendenci děti ztrapňovat (někdy to myslí dobře, ale nevyzní to tak), třeba: "No to ona se sem těšila celé prázdniny! Už doma pilně trénuje!", "Ona je taková nesmělá a tichá jenom teď, ale doma není k zastavení!" a podobně.A co vy? Chystáte se na nový kroužek, aktivitu...? Těšíte se? A jak zvládáte strach z prvních hodin?


Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Teri Teri | E-mail | Web | 5. září 2017 v 21:40 | Reagovat

Hezký článek před 5 lety jsem byla v novém kroužku sama a nevadilo mi, že jsem sama. Dělala jsem to pro to abych se něco naučila a teď? Kdyby tam nebyla má kámoška nebyla bych tam sama

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama