Jak si zorganizovat první školní týden?

3. září 2017 v 15:00 | Charlotte |  Škola


Ahoj,

dnes jsem se rozhodla napsat takový kratší článek, jak co nejlépe zvládnout první školní týden. Aby nebyl hektický, abyste na nic nezapomněli... Tak si užijte poslední článek z mé série Back To School a zítra už hurá do školy!

1. Příprava předem

2. Přijďte včas

Tentokrát nemyslím, abyste přišli do školy včas, nezaspali a nepřišli až po začátku vyučování. První školní den musíte přijít ještě dřív, abyste si mohli vybrat lavici. Málokdo chce sedět v první lavici přímo naproti učitelce! Ideální je 7:15 - 7:30, ale pokud přijdete už kolem sedmé, nic se nestane. Ve třídě už určitě někdo bude, s kým si budete moci krátit chvíle čekání na učitele.3. Ráno: Rychle, úsporně a pečlivě


Ještě v červnu jste stíhali vstát, vybrat si oblečení, připravit školní tašku, udělat hygienu, připravit si snídani a svačinu, nasnídat se, učesat se, obout a vyrazit z domu za půl hodiny, a teď najednou vám vše trvá třikrát déle? Prostě jste si jenom odvykli dělat víc věcí najednou, rychle, ale pořádně.


Nechte si na ráno dostatek času (který budete postupně zkracovat). Jak jsem psala, oblečení a věci si připravujte den předem. A snažte se dělat ranní činnosti co nejefektivněji. Však ono to zase půjde.
4. Ať vám neunikne začátek!


Začátek je velmi důležitý. Pečlivě si pište poznámky z hodiny a učte se na první testy důkladně. Jestliže si první školní týden nenavyknete se učit, poslouchat a vnímat o hodinách a zapisovat si poznámky, budete s tím mít po zbytek září problém. Zejména při přechodu z prvního na druhý stupeň a ze základky na střední.
5. Co nejlepší rozvrh


Rozvrh do školy je sice pevně stanovený a s tím vy nic neuděláte, ale mnozí z vás určitě máte také mimoškolní aktivity, různé zájmové kroužky. A určitě byste rádi, aby vám na sebe konec vyučování a začátek kroužku navazoval s co nejmenšími prostojemi. Abyste ve škole nekončili ve dvě, ale kroužek neměli až ode čtyř.


Řekněte si o hodinu dříve. Třeba já chodím do hudebky učit se hrát na hudební nástroje. No a první zářijové pondělí je v hudebce vždycky mnoho dětí, které si chtějí také domluvit hodinu, a některé hodiny v určitý čas už jsou plné. Takže já píšu učitelům vždy pár dní před začátkem školy, kdy mají ještě volno, abych měla tu nejlepší hodinu. Pokud máte rozv
rh dříve než první školní den, určitě to také zkuste.


Zkuste se domluvit. Pokud máte dobrého učitele či trenéra, určitě vám rád vyjde vstříc.A já vám přeji příjemný začátek nového školního roku bez hektických chvil =)
Série Back To School:

Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Teri Teri | E-mail | Web | 3. září 2017 v 21:45 | Reagovat

Dobrý rozvrh, by byl můj sen❤❤❤❤😋

2 Wex Wex | E-mail | Web | 4. září 2017 v 17:21 | Reagovat

Moje heslo je: Vše měj připravené den předem. Kdybych neměla oblečení na první školní den připravené předem, před skříní bych stála ještě teď.
Na první školní den je potom ještě důležité zachovat dobrou náladu- tady pro mě platí heslo: Školní rok uteče jako voda a budou tu další prázdniny.
Jinak máš moc fajn blog a dáváš na něj opravdu skvělé tipy! Určitě v blogování pokračuj:)

3 Charlotte Charlotte | E-mail | Web | 4. září 2017 v 18:06 | Reagovat

[2]: Moc děkuji =) S tvým heslem naprosto souhlasím, ještě kdybych se jím řídila... Nemusela bych řešit, že zatím nemám koupené sešity do školy ;)

4 Richarddam Richarddam | E-mail | Web | 13. listopadu 2017 v 1:16 | Reagovat

Doctors have many challenges to face as they are perennially surrounded by patients, diseases, hospital duties and over-extended or odd shift timings. Universally, doctor is considered to be a noble profession and respectable one at that, but a doctor also has to work under immense pressures, emotional strains and other physical challenges.

A regular physician like most of us at some point face will have to deal with personal situations such as important family affairs, family holidays, sickness or pregnancy that may force them to abandon medical duties. At the same time, a hospital or a healthcare facility is also constantly faced with emergency situations that demand all hands on deck round-the-clock. Therefore, every hospital, clinic or nursing home is compelled to hire locum tenens or substitute doctor in order to keep the staffing under control at all times.

In fact, locum doctors are the most valuable asset for the medical community because they provide quality medical care and act as a helping-hand in emergency situations when the medical facilities need them the most.

Unlike regular or permanent doctors, locum doctor jobs are also ideal career options for medical interns and graduates because they offer a wide array of medical exposure in varied medical specialties, work cultures and healthcare systems. Locum jobs are challenging and flexible, thus an increasing number of medical professionals have benefitted from these jobs, so whether one is looking for a family physicians position or in a hospital or in a clinic, locum jobs for doctors are available at all levels and in different healthcare systems.

In addition, being a locum doctor gives a medical professional the control over their working hours, location of work and choice of area of specialisation. Technically, locum positions are not restricted to general physicians but they are also extended to other fields of medical specialisations such as cardiology, neurology and many more.

Travelling can be an integral part of locum jobs, and these distinctive features are a boon for many dedicated medical professionals who are eager to expand their medical careers with loads of multi-cultural medical experiences. The fact that locum agencies in the UK recruit tens of thousands of locums from across the globe in various NHS hospitals, private clinics, nursing homes and other public hospitals speaks volume of the popularity of locum jobs.

Locating or getting a locum tenens job is a simple task as long as you are registered with one of the many reputable locum agencies. These agencies act as the middle man between locum tenens and medical facilities, and they also look after all the details pertaining to travel for locum tenens, accommodation and the nature of locum work.

Thus, maintaining a healthy locum doctor-agency relationship benefits both the parties, and it also increases the probability of getting recommendable employment opportunities and businesses or vice-versa.

5 PhilipDew PhilipDew | E-mail | Web | 28. listopadu 2017 v 17:04 | Reagovat

ome people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/tadalafil-guidance/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/tadalafil-guidance/</a>

6 KIRAlect KIRAlect | E-mail | Web | 17. července 2018 v 3:09 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Such situation leads to worsening feeding and the breath baby, created hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special exercises so that water does not stay tissues. If the woman is resting, then under the feet better put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Prohibited long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/what-causes-swollen-feet-after-giving-birth>swollen feet after giving birth</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama