Škola o prázdninách?

13. srpna 2017 v 15:00 | Charlotte |  Škola

Ahoj,
červenec se přehoupl v srpen... a už tu máme jenom tři týdny do začátku školy! Já vím, že nikdo nechce v tuhle dobu ani myslet na školu, ale...


Některým dětem zadávají učitelé na prázdniny úkoly. Zejména těm mladším, protože ti by jinak celé prázdniny nic do školy nedělali. U těch starších se předpokládá, že jsou za sebe zodpovědní a když si potřebují něco procvičit nebo se na něco naučit, tak to prostě udělají. No ale jak znám všechny školáky, nikomu se do toho nechce a všichni si užívají prázdnin.


Všude samá škola! Vždyť jsou prázdniny...

Taky vás to štve? Na konci července navezli oblečení a boty do školy a už teď jsou všude reklamy: Back To School. Vyzvednu letáky ze schránky: Back To School. Podívám se na Youtube: Back To School. Jdu do obchoďáku: Back To School!!!

Proč? My si chceme užít prázdnin a ne se ještě o prázdninách stresovat školou!

Bohužel Back To Schoolového všeho bude přibývat a i na mém blogu se objeví pár článků souvisejících se školou.

Vy si tím ale nenechte kazit prázdniny a nevšímejte si takových titulů!
Učíme se i pasivně

Škola o prázdninách neznamená nutně povinnost. Mnohdy to je i zábava. A velmi často si ani neuvědomíme, že se vlastně učíme.

Kolikrát se mi už o prázdninách stalo, že někdo řekl nějaký pojem a já mu k tomu začala vypravovat všechno, s čím to souvisí a co jsme se učili ve škole.

Třeba nedávno jsem mamce navrhla, že bychom někdy mohli jet na Kanárské ostrovy. A mamka mi řekla, že tam je moc studené moře a nejsou tam teplé noci. No a já hned začala vysvětlovat, že tam proudí studený mořský proud. A teplé noci tam nejsou, protože tam jsou blíže k rovníku a čím blíže je člověk k rovníku (v létě k obratníku Raka), tak zapadá Slunce pod větším úhlem. A když zapadá pod velkým úhlem, je velké teplo, když svítí, a když zapadne, paprsky přestanou ohřívat povrch a za pár minut je zima. Na rozdíl třeba od Česka, kde zapadá Slunce pod větším úhlem, takže se paprsky i po západu odráží a ohřívají zemský povrch. To bylo z hodin zeměpisu. A ještě jsem se mamky zeptala, jestli ví, že když se Slunce v Česku dotkne obzoru, tak už je vlastně celé pod obzorem, ale my ho vidíme, protože se odráží slunečné paprsky. Takže je to vlastně optický klam. To jsem zase pochytila na hodinách fyziky.
Jedu do ciziny = učím se cizí jazyky

Ať chceme nebo ne, pokud se budeme chtít prosadit a vydělávat dostatek peněz, v dnešní době už je znalost cizích jazyků nezbytná.

Proto není nic lepšího, jak se naučit cizí jazyk, než vyjet do ciziny. Mnoho lidí jezdí na dovolenou do ciziny, takže je to perfektní příležitost, jak se procvičit v mluvení cizím jazykem.

Nestyďte se říct si v restauraci o jídlo, zeptat se na recepci, odkud jede nejbližší autobus... Ptejte se a konverzujte. Věřte mi, jednou se vám tyto zkušenosti budou hodit.
Podívám se na látku z loňského roku

Aneb to je tak, když učitelé slibují testy na září už v červnu a vy víte jistě, že z toho nakonec psát budete. Aneb když vám učitelé odpustí písemné opakování v červnu a přesunou vám ho na září. A nejlepší na tom je, že látku z dějáku máme probranou už od května, přesto z ní budeme v září psát test.

A tak jsem si říkala, že se na to podívám a alespoň trochu se to naučím už o prázdninách. Jsem dva týdny doma, času dost. Ale pak se do toho člověku nechce, radši se dívá na filmy, píše články, chodí ven, hraje na kytaru... dělá milion věcí a sešit z dějáku zahrabe někam hluboko.

Je to fajn, zopakovat si látku z loňska a upevnit si ji. Hlavně pokud bude daná látka u maturity (mluvím spíše k žákům středních škol), stejně se to budete jednou muset šprtat. A pokud už teď víte, z jakých předmětů budete maturovat...

Je pravda, že zase tak špatně na tom nejsem. Řekla jsem si, že nastávající školní rok přečtu všechnu literaturu (tu nepovinnou, my už nemáme povinnou) a zatím mám skóre 1 kniha a rozečtená druhá. Dobře, nic moc, ale alespoň něco.

Takže můžete zkusit...Zbavte se toho!

A teď ta zábavnější část spojená se školou: Ukliďte vše z loňska.

Pokud si necháváte staré sešity, pracovní sešity, pracovní listy, výkresy... Tak vše, co si necháte, uložte. Já na to mám třeba boxy, kam třídím sešity podle třídy. A samostatné papíry a pracovní listy ukládám do desek.

Co nechcete, vyhoďte. Tuto část poškolního úklidu miluju. Všeho hnusného se zbavit!

Zkontrolujte stav školní tašky a penálu a podle potřeby je vyperte. Doplňte si penál o psací propisky, ořežte tužky a pastelky a připravte si vše, co ještě potřebujete dokoupit.

Na závěr sepište všechny školní potřeby a hlavně sešity, které potřebujete koupit. Vytvořte seznam, v obchodě se vám pak bude podle něho lépe orientovat a hlavně nezapomenete nic koupit.
Tak jako tak budete muset přípravu do školy udělat, tak proč ne co nejdříve?

Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sarah's History Sarah's History | E-mail | Web | 14. srpna 2017 v 17:27 | Reagovat

Nápisy ohlašující blížící se začátek školního roku se v mých nejbližších obchodech objevily už uprostřed července, čemuž naprosto nerozumím. Dobře, lze to považovat za marketingovou strategii, ale tak brzo to kupovat stejně nikdo nebude a koneckonců se tomu ani nikdo nevyhne, takže by úplně stačilo začít s tím nejdřív uprostřed srpna. Strašit s tím dřív je skutečně trapné. :D
Co se týče učení se o prázdninách, jakožto historik-amatér bych mohla říci, že se učím stále, že ano. :D Ale to je tady jeden důležitý fakt - dělám to proto, že sama chci a nikdo mě do toho nenutí. Na prvním stupni jsme každý rok na prázdniny dostávali takové pracovní sešity, které byly každým rokem stále více objemnější a kdo to v září nepřinesl vypracované, ten spoznal hrozný hněv naší třídní učitelky. Příšerné! A taky naprosto zbytečné. Vždyť úplně stačí to krátké opakování v prvních týdnech v září a člověk se do toho hned zase dostane. Takové mučící sešity nemají přece žádný smysl. Prázdniny si přece máme užít dle svého a ne se trápit u stolu nad sešitem jako přes rok!
S tím procvičováním jazyků nemohu než souhlasit. Je to další věc, která mě rovněž velice baví a na dovolené jsem zjistila, že mi to jde pořád lépe a lépe, což ještě zmocní motivaci k zlepšení.
Moc se mi líbí ta poslední pasáž článku, ta je dokonalá!
A hezký článek, líbí se mi tvůj styl psaní. :) Přeji hodně štěstí!

2 Charlotte Charlotte | E-mail | Web | 14. srpna 2017 v 18:30 | Reagovat

[1]: Velmi děkuji za krásný a obsáhlý komentář, potěšil mě.
Já jsem také nesnášela, když nám na základce dávali procvičovací papíry, nutili nás psát deník...
Teď se "učím" sama a baví mě to. Jednak čtu knížky na příští rok na povinnou četbu a musím říct, že 19. století je celkem snadno čitelné, protože se to dost podobá současné tvorbě. A také si z prázdnin vozím z Rakouska nebo Německa německé časopisy, kde si pak překládám články - a tím se také učím.
Není nad to, když se člověk učí sám, jen tak pro radost. Nucení od učitelů je úplně zbytečné. Když se do toho dítěti nechce, tak to pro něho bude jenom demotivující.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama