Poprvé letadlem. Jaké to je a na co si dát pozor?

24. července 2017 v 15:00 | Charlotte |  Rady a tipy

Ahoj,
léto a prázdniny jsou v plném proudu a tak jsem si připravila článek o létání letadlem. Mnoho z vás už letadlem někdy letělo, mnoho z vás dokonce letělo i toto léto... V dnešním článku bych chtěla napsat mou zkušenost s létáním letadlem a pár rad a věcí, čemu se vyvarovat.


Já už jsem párkrát letadlem letěla. A za těch pár letů jsem se setkala s různými problémy. Dnes bych vám chtěla napsat pár důležitých věcí (mnoho z nich možná víte), díky kterým se můžete těm problémům snadno vyvarovat.Velmi často to tak bývá. Samozřejmě záleží jak které letiště, jak který let. Ale v Praze musíte být na letišti nejpozději dvě hodiny před startem vašeho letadla. Abyste si stihli odbavit věci, projít kontrolou a utratit peníze za předražené produkty.

Každopádně pokud přijdete hodinu a půl před odletem letadla, většinou se nic nestane, protože lidi letící stejným letadlem většinou ještě čekají frontu na odbavení.

Ale stalo se nám, že jsme jednou přišli asi o třičtvrtě hodiny později. No a stánek s naší cestovkou už byl samozřejmě zavřený, takže problém. A zavazadla už nám také odbavit nechtěli, protože prý už jelo to autíčko, co zavazadla vozí do zavazadlového prostoru letadla. Naštěstí jsme je nějak ukecali, že nás ještě vzali.

Takže choďte včas, jinak by se mohlo stát, že vás nevezmou do letadla.


Vždy si přečtěte vše, co vám o letu poskytnou. Veškeré dokumenty. Vždy tam také budete mít mimo jiné napsáno, kolik můžete mít do podpalubí letadla maximálně zavazadel na osobu a kolik maximálně kilo můžou vážit.

U chartrových letů, nejčastější způsob dopravy k moři, bývá povoleno jen JEDNO zavazadlo na osobu a může mít maximálně 15 kg (některé společnosti mívají 20)! Takže si dobře doma zabalte, abyste pak neměli problém.

Jednoho krásného dne se naše rodina vracela z dovolené. Pár lidí před námi byli dva mladí lidé, kteří se stejně jako my vraceli z dovolené do Česka. Navážili jim o 2 kilogramy víc, než mohli mít, takže si museli vzít kufry stranou a vybalit to, aby váha odpovídala. Slečna brala z kufrů oblečení a pár dalších věcí a cpala to do batohu, který si pak vzal její přítel s sebou na palubu. My jsme mohli mít maximálně 75 kg celkově a pět zavazadel. Zavazadla jsme měli jenom čtyři, v tom nebyl problém. Takže nám je dala paní u odbavování na váhu a hele, váha ukázala něco přes 79 kilo. Mamka zbledla a už se děsila, jak budeme všechno vybalovat. Naštěstí ti lidé před námi měli o ty čtyři kila méně, takže se to celkově vynulovalo a zavazadla nám vzali. Všichni jsme si oddechli. Ale mamce to nedalo, doma při vybalování znovu zvážila všechny kufry, aby věděla, kde jsme natahali ty kila navíc. No a co nezjistila: Mí malí sourozenci si na pláži nasbírali kamínky, přesněji řečeno 2 kila šutrů! (Plus tíha věcí, co jsme u moře koupili.)


Nejednom, že musíte přijít minimálně dvě hodiny před plánovaným odletem letadla, ale brzký příchod vám přinese i pár výhod.

Můžete si vybrat místa v letadle (pokud nemáte 1. třídu a nemáte pevně stanovená místa). Takže pokud vás letí víc, můžete si říct o místa tak, abyste seděli vedle sebe. A ještě si můžete vybrat jestli u okýnka nebo u uličky.

A které místo je nejlepší? Na tom se nikdy nikdo neshodl. Určitě vím, že není dobré sedět úplně vzadu, protože je tam hodně slyšet hluk motorů. A v první řadě to také není ideální. Někdo má rád místa uprostřed u křídel letadla, ale mně tam vadí právě ta křídla ve výhledu. Já osobně mám nejradši zadnější místo kousek za křídly, kde už je vidět a ještě nejsou moc slyšet motory.Poté, co si odbavíte vaše zavazadla a před tím, než půjdete na kontrolu, se zbavte pár věcí.

Pití, které máte s sebou, dopijte před kontrolou! Pití do letadla nesmí, to by vám zabavili. Pak také ostré předměty, nejenom zbraně, ale i nůžky nesmí do vnitřku letadla.

Tedy takto: Pití si můžete vzít na palubu, ale nesmíte ho mít na kontrolu. Takže na palubu nesmí domácí pití, může tam jedině předražené pití, které si koupíte už za kontrolami. A ceny jsou opravdu hodně vysoké, proto doporučuji napít se těsně před kontrolami a pak to vydržet než bude pití v letadle.

Když jsem letěla poprvé, byla jsem ještě malá. Z letištní haly si pamatuju jednu jedinou věc a to, když nám sebrali nůžky, které měla mamka v kabelce.


Máte malého sourozence nebo dítě? A máte ho v kočárku? Pak se vyhnete frontě na kontrolu.

V Praze ta fronta nebývá dlouhá, ale i tak se vyplatí díky malému dítěti v kočárku jít na řadu jako první. My jsme takhle měli mé sourozence v golfkách, které se dají složit a berou je na palubu letadla. No a pustili nás přednostně.


Doma dlouho před odletem si zkontrolujte platnost vašich dokumentů. Nebylo by zrovna příjemné zjistit, že vlastně nemůžete nikam letět, v den odletu.

A s neplatným dokumentem vás na palubu nepustí.

Příručními zavazadly rozumíme malá zavazadla, která si berete na palubu letadla. Takže malý batoh, kabelku, tašku...

Co nesmí na palubu, o tom už jsem se zmiňovala. Teď přijde kontrola jak vás, tak i těchto zavazadel. Zavazadla položíte na pult, kde je zkontrolují. Na pult také položíte všechny mince, mobil, náušnice, šperky...

Já jsem jednou prošla kontrolou a "pískala jsem". Ihned ke mně přišla ochranka a prohmatávali mě, jestli jsem čistá. Dodnes nevím, co mi pískalo, možná nějaké kovové ozdoby na botech... těžko říct. Ale nebylo to nic příjemného být prohmatáván, takže doporučuji odložit všechny šperky a vše, co by vám mohlo pískat.

Také tak nesnášíte tu dobu před odletem? Kdy nevíte, co dělat?

Doporučuji vzít si s sebou časopis na tuto dobu nebo něco, čím se zabavíte. Třeba v Praze mají takové menší hřiště pro děti do 10let, dříve jsem to milovala.

Asi půl až čtvrt hodiny před odletem letadla si dojděte na záchod. Přece jenom záchody stojící na pevné zemi jsou daleko příjemnější než ty v letadle.

Čtvrt hodiny před odletem už se pohybujte v místě, odkud odlétá vaše letadlo. Pokud byste nenastoupili, třikrát by vás vyzvali k nástupu. No a kdybyste ani tak nepřišli, tak by letadlo prostě odletělo bez vás. Takže pozor na to. Pražské letiště je poměrně malé, ale třeba ve Frankfurtu nebo HongKongu musíte místo odletu hledat minimálně hodinu předem, abyste se tam stihli přemístit.


A je to tady. Okamžik, na který se ti, co ještě neletěli, těší, ale zároveň se ho bojí. Vzlet letadla.

Nezapomeňte se připoutat jak na vzlétnutí, tak na přistání. Je to důležité, kdyby se cokoli stalo.

Letadlo musí nejprve nabrat rychlost, aby mohlo vzlétnout. A pak musí velmi rychle nabrat výšku. V tomto momentě většině lidí zaléhají uši, což není zrovna dvakrát příjemné, takže doporučuji vzít si s sebou na palubu cucací bonbony, díky kterým budete víc polykat a bude menší pravděpodobnost, že vám zalehnou uši. Vyzkoušeno.

Jak už jsem psala, velmi praktické jsou cucací bonbony proti zalehnutí uší.

Já si s sebou beru také MP3 se sluchátky, když se v letadle nudím. Třeba já si číst v letadle moc nemůžu, po pár minutách mě z toho začne bolet hlava, ale i kniha je možnost jak se zabavit.

Před vstupem do letadla mají často časopisy zdarma pro pasažéry. Ale nečekejte, že vám je dají do ruky, musíte si o ně požádat a pak není žádný problém.

Polštářek a deka se hodí. Deka hlavně pro malé děti, polštářek užije každý. Je příjemné sklopit si sedačku a lehnout si na měkký polštářek.

Na krátké lety se nám stalo, že nám dali jen jednu obyčejnou hnusnou bagetu.

Ale většinou i na krátké lety dávají zhruba po hodině něco teplého k jídlu a pití. Nečekejte nic extra, ale najíte se. Když si řeknete, tak vám dají jak studené pití (většinou Cola, Sprite, Džus, Tonic...), tak i teplé (čaj nebo káva). Ale opět si musíte speciálně říct, sami od sebe vám to nedají.

No a na ty dlouhé lety máte samozřejmě jídla a pití kolik chcete. Pokud chcete něco speciálního, třeba alkohol, tak si samozřejmě můžete koupit u baru. A televize se sluchátky bývá většinou u každého místa. Ale to jen dlouhé lety! K moři nečekejte luxus!A co vy? Už jste letěli? Máte nějaké zajímavé zážitky či příhody spojené s létáním letadlem?

Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama