Nauč se hrát na kytaru během pár dní

20. července 2017 v 14:15 | Charlotte |  Volný čas

Ahoj,
koho by nelákalo hrát na kytaru? Naučit se pár akordů a doprovodit si písničku? Předvést to pak u táboráku? Kytara je nádherný hudební nástroj a co víc, pár akordů se na ni zvládne naučit skoro každý! Takže pokud máte kytaru a chtěli byste umět alespoň základy, dnes vám poradím, jak na to.


Předně začnu s jednou věcí: Titulek článku malinko lže. Za pár dní z vás kytarista doopravdy nebude. Ano, pár akordů se naučíte za pár dní, ale abyste je uměli rychle měnit... to chce trénink.

Nejprve bych začala pár pojmy, které budou pro vás důležité.

Struny

Struny každý zná, to je to, na co se brnká.

Struny se číslují od té nejvyšší a také nejtenčí. Snad pochopíte z obrázku:Pražec
Hmatník

Kobylka
Občas, převážně když vybrnkáváte, potřebujete vytvořit kontrast mezi tím, co hrajete hlasitě (=forte) a tím, co naopak potichu (=piano). Když potřebujete hrát hlasitěji, přesunete ruku směrem blíž ke kobylce. Když naopak tišeji, hrajete blíže k hmatníku.


Pravák nebo levák?

První co, tak si musíš říct, jestli jsi pravák nebo levák. Podle toho také budeš držet kytaru.

Pravák:
Kytaru tedy budete držet tak, abyste měli hmatník u levé ruky. Levou rukou budete mačkat struny na hmatníku. Pravou ruku si mírně pokrčíte a položíte na místo nad resonančním otvorem (to je ta díra, co je mezi hmatníkem a kobylkou). Pravou rukou budete drnkat, hrát akordy. Anebo budete v pravé ruce držet trsátko, kterým budete hrát akordy.Levák:
Buďto můžete hrát na kytaru stejně jako praváci, držet ji stejně. Anebo si kytaru prostě otočíte a budete hrát tak, jako třeba slavní Jimi Hendrix či Paul McCartney.

Držení palce

U praváků na levé ruce.
Akordy

Teď se musíte naučit (nebo si někam napsat) pár hmatů, akordy, díky kterým si doprovodíte písničky.

Pokud máte doma nějaký zpěvník, tak jste si určitě všimli, že nad textem (nebo nad notami) jsou napsaná písmenka, někdy tam je ještě obrázek hmatníku s černými tečkami. Tak právě to vás teď bude zajímat.

Každý akord zahrajete tzv. barečkem. Tzn. ukazováček dáte přes všechny struny a k tomu přidáte nějak další prsty. Takto zahrát akordy je poněkud náročné a vyžaduje to cvik. Třeba mně trvalo něco přes rok, než jsem se naučila dávat tam tento hmat rychle a tak, aby se mi ozvaly všechny struny.

Naštěstí se dá této "technice hraní barečky" vyhnout. Některé základní akordy se totiž dají zahrát mnohem jednodušeji, k těm nejsnazším vám budou stačit jenom dva prsty.


Základní akordy:


Tady na obrázku máte pár základních akordů. Jsou to takové ty, které se vyskytují v písničkách nejčastěji. Ovšem u táborákových písní si bohatě vystačíte jenom s některými, nejčastěji C, D, G.

Na prvním řádku máte základní akordy, od každého tónu ve stupnici C dur právě jeden.

Vysvětlím vám to na akordu C: Ty černé tečky značí, kam máte dát na hmatníku který prst a do kterého políčka. Vodorovné čáry jsou pražce, mezi každým pražcem máte políčko - místo pro váš prst. Svislé čáry značí jednotlivé struny, nejvyšší struna E2 je vpravo, nejnižší struna E je vlevo.

Takže dáte první prst ukazováček na druhou strunu do prvního políčka.
Prostředníčkem zmáčknete čtvrtou strunu druhé políčko.
A nakonec prsteníčkem pátou strunu třetí políčko.
Poslední prst (který je sice na obrázku) není potřeba, akord se dá hrát i bez něho a je výrazně jednodušší.

Potom už jenom drnknete pravou rukou a nádherně se vám rozezní akord C.
Tímto stylem postupujete i u dalších akordů, vždycky si najdete políčko a strunu.

Držení akordu E:
Pochopili? Snad ano.

Nečekejte, že vám to půjde po první hodině hraní. Hra na kytaru chce cvik a trénink, ale věřím, že při vzorném cvičení se naučíte akordy přehazovat docela rychle. Vždyť jsem se to naučila i já!


Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama