Poslední týdny školy aneb jak na to

4. června 2017 v 15:30 | Charlotte |  Škola

Ahoj,
začal nám červen a to znamená, že se blíží uzávěrka klasifikace. V tomto období se většina učitelů úplně totálně zblázní a nafaří z každého předmětu hromadu testů, jen aby bylo dostatek známek. A jak to všechno zvládnou na výbornou?


Hned na začátek se chci moc omluvit, že jsem dlouho nepsala. Snad se to změní právě po uzavření klasifikace, ale do té doby toho budu mít hodně nejen ve škole. Teď mám i dost koncertů a zkoušky v hudebce, do toho je krásné počasí, takže chodím ven... Na psaní prostě nemám ani energii, ani chuť. Takže se omlouvám, ale kdybych si měla vybrat mezi tím jít ven nebo psát článek, je vám jasné, co si vyberu.

Takže jak tedy poslední a zároveň většinou nejhorší týdny ve škole skvěle zvládnout?1. Zjistit si dosavadní prospěch

Jako první věc byste se měli podívat na své známky. Zkontrolujte si, že jste psali všechny testy a že vám učitelé zapsali správné známky. Ne jednou se mi stalo, že se učitel spletl a napsal mi známky mého spolužáka a není příjemné místo jedničky dostat čtyřku.

Určitě si zjistěte, co vám asi ze kterého předmětu vychází a na které předměty se máte zaměřit, které ještě můžete vylepšit.2. Určit si priority

Tento bod dost úzce souvisí s tím předchozím.

Jestliže jste si zjistili, co vám ze kterého předmětu vychází, je důležité si to roztřídit. Já to dělám asi takto:

A. Předměty, kde mi známka z posledního testu nezmění výslednou známku, se moc neučím. Maximálně se na to rychle podívám, abych nedostala kouli nebo čtyřku, ale jinak to moc neřeším.

B. Předměty, kde mi hodně špatná známka z posledního testu může změnit výslednou známku, na ty se podívám, abych dostala max. dvojku (nebo trojku, když to s ní ještě vyjde na jedničku na vysvědčení).

C. Předměty, kde to mám mezi nebo kde bych kvůli špatné známce musela být zkoušená (protože kvůli špatné známce bych to pak měla mezi), se učím obzvlášť pečlivě, protože na nich teď záleží.

Určete si i vy předměty, u kterých vám záleží na známce z testu nebo zkoušení, protože by vám mohla změnit výslednou známku na vysvědčení. Na tyto předměty se připravujte opravdu pečlivě.3. Neodkládat

Stále dokola omýlaná zásada. Neodkládat! Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek.

Jestliže máte konečně volný víkend, kdy se nemusíte nic učit na pondělí, naučte se na předměty a testy, které budou v průběhu příštího týdne. Protože když to necháte až na později, učitelé vám určitě přihodí další testy a najednou nebude čas naučit se všechno skvěle.

Navíc se vám vyplatí podívat se na látku dopředu (více zde), dřív než přestávku před testem.4. Pečlivě se připravit na důležité testy/zkoušení

A teď to důležité. V bodě číslo 2 C. jsem psala, abyste se pečlivě připravili na testy a zkoušení, které by vám mohly ovlivnit výslednou známku na vysvědčení.

Látku se naučte v předstihu. Když se jí budete učit po malých kouscích několik dní před testem, zapamatujete si to lépe, než kdybyste se na to podívali den před testem (nedejbože přestávku před testem). (Pozn.: Pokud jste na základce, kde je učiva málo, většinou to stačí těsně před testem, ale ne vždy se to vyplatí).5. Nepropadat panice a stresu, zachovat chladnou hlavu

Je jeden z posledních týdnů školy a každý učitel vám nafařil z jeho předmětu minimálně jeden test? Hlavně nepropadejte panice, na všechno se dá jít s klidem.

Ještě jednou si přečtěte bod číslo 2 a rozdělte si předměty podle důležitosti. Pečlivě se připravujte na ty, na kterým vám záleží, a ty ostatní tak trochu flákejte. Ono to jinak ani nejde.

Pamatujte: Je to jenom známka na vysvědčení. A když nebude taková, jakou byste ji chtěli... No a co.

Berte to pozitivně, přežijeme pár posledních týdnů a pak už budou prázdniny a léto :)6. Vaše učící metoda...

Jak se budete připravovat na důležité testy je jen na vás. Každému totiž vyhovuje jiná metoda učení. Někdo si to přečte, jiný uloží do fotografické paměti, další si to potřebuje napsat/přepsat...

Určitě i vy máte nějakou osvědčenou metodu učení, tak ji použijte.
Snad článek pomohl a snad se vám podaří vylepšit známky a budete mít krásné vysvědčení. A když ne, tak se z toho svět nezblázní, až budete jednou pracovat, nikoho nebude zajímat vaše vysvědčení z n-té třídy.

Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama