První menstruace

8. května 2017 v 20:45 | Charlotte |  Problémy

Ahoj,

tento článek se týká všech holek. Předpokládám, že můj blog čtou většinou holky, já sama jsem "slečna", takže jsou mé články psané malinko jiným stylem, než kdyby to psal kluk. Všem klukům se omlouvám, ale tento článek je určen výhradně pro dívky.

Každou z nás to čekalo a nebo teprve čeká. Pro ty, které to teprve čeká... nebojte se. Nic to není.

Jak to probíhá? Jak to poznat? Bolí to? Čtěte dál...


Každý si můžete přečíst článek, co to je menstruace. O tom tu psát nechci. Chci vám poradit a napsat svoji zkušenost. Rady někoho, kdo to zažil a každý měsíc to zažívá. Ne slepé opisování wikipedie.

Nejsem příliš vyspělá a nikdy jsem nebyla. Všechny změny u mě přicházely o trochu později než u spolužaček. Není to nic zvláštního, patří to k přirozenému vývoji člověka. První zub mi vypadl až v sedmi letech a poslední až ve dvanácti. Prsa mi začala růst až v deseti a víc mi narostla až ve čtrnácti. Poprvé jsem si oholila nohy ve třinácti, protože dřív jsem to nepotřebovala. A podpaží o rok později. A také menstruace přišla až ve třinácti. Byla jsem snad poslední ve třídě, ale tady nejde o rychlost. Každý z nás se vyvýjí jinak.

Úplně poprvé jsem to asi dostala u babičky v létě v červenci, kdy mi bylo třináct. Tehdy jsem netušila, že to je menstruace. Věděla jsem, jak by měla vypadat, četla jsem si o tom na internetu snad všude. Přečetla jsem fóra, kde holky psaly o své první zkušenosti, o tom, jak menstruace probíhá i o dalších věcech. Ale to, co jsem měla na kalhotkách vůbec nevypadalo jako menstruace. Měla to být červená krev. Místo toho to bylo cosi hnědého a já si myslela, že jsem se pos****. Nějak jsem to víc neřešila, po čtyřech dnech to bylo pryč.

V srpnu téhož roku jsem dostala druhou menstruaci. Už to trochu víc připomínalo krev a tak jsem se zašla zeptat mamky. Té to bylo také divné, pořád to bylo cosi nahnědlého místo červené, chvíli to zkoumala a pak mi řekla, ať si dojdu do komory pro vložku. Měla jsem hrozný strach, pořádně jsem nevěděla, jak si to mám dát na kalhotky, mamky jsem se ptát nechtěla a návod k tomu nebyl. Nakonec jsem to nějak vyzkoumala.

V září jsem dostala třetí menstruaci a už to doopravdy vypadalo jako menstruace. Získalo to červenou barvu a mám dojem, že trvala pět dní tak, jako obvykle. Od té doby jsem to dostávala pravidelně po měsíci s jednou výjimkou, kdy jsem to měla už po dvou týdnech. Můžu být ráda, že to mám pravidelné, začíná to vždy po měsíci a mám to vždy pět dní.
Kdy?

Většina holek dostane svou první menstruaci mezi 10. a 16. rokem. Jako průměr se uvádí 13 let, ovšem nevím, jak jinde, ale v mém okolí to většina holek dostala v 11, 12letech a já se svými 13 jsem byla jedna z posledních.

Pokud už ti bylo 13, 14 let a stále nemáš menstruaci, tak ti blahopřeju, alespoň si o nějaký ten rok ulevíš od všeho toho, co menstruace obnáší. Ne, že by toho bylo moc, ale nemusíš se o to starat. Většinou se udává, že pokud se menstruace nedostaví do tvých 16. narozenin, pak bys měla navštívit gynekologa, jestli jsi v pořádku. Ale ze svého okolí neznám žádný takový případ, to se stává opravdu jen výjimečně.

První menstruace se často objevuje poté, co u sebe v kalhotkách zpozorujete takovou bílou krémovou tekutinu - vaginální výtok. Vůbec se toho nebojte, je to úplně normální. A pokud vám vadí, že vám výtok špiní kalhotky, můžete používat intimky.Jak to poznám?

První menstruace se moc poznávat nedá. Prostě to přijde. Většinou to dívka nečeká, ani já jsem to nečekala.

Na kalhotkách budete mít krev anebo cosi hnědého, co vzdáleně připomíná krev.
Před menstuací se můžou vyskytnout bolesti, prudké změny nálady, nechuť cokoli dělat...
Bolí to?

No, jak kdy a jak koho.
Jsou holky, které to vůbec nebolí a menstuaci nevnímají.

Ale pak jsou ty, jako já. Každý měsíc mívám dost velké křeče, první den nebo dva dny to bývá tak nesnesitelné, že si musím brát Ibalgin. Ten vždy zabere a já jsem pak v pohodě. Občas mívám stavy, kdy je menstruace úplně ok, třeba na letním táboře. Asi tam jím jinou stravu nebo nevím, čím to je, ale tam se mi ještě nestalo, že bych měla bolesti.

Každopádně vůbec se nebojte, ne všichni jsou na tom tak špatně ohledně bolesti jako já. Většina holek, kdyby nekrvácely, by si ani nevšimla, že mají menstruaci, protože to prostě necítí a jsou naprosto v pohodě.
Fuj krev!

Po několika menstruacích už budete krev brát naprosto normálně. Je to součást menstruace, patří to k tomu. Pak už vám vůbec nebude vadit, nebudete se jí štítit.Tampony/vložky

Hodně holek se bojí zavádění tamponů a tak používají vložky. Ovšem i vložky mají svou nevýhodu: Nedá se s nimi plavat. A to je zejména v létě poněkud problém.

Jelikož bych chtěla na toto téma napsat samostatný článek (připadá mi docela obsáhlé), vezmu to jenom v rychlosti.

Tampony zkuste, až se na to budete cítit. Když vám budou nepohodlné, nepůjdou vám zavést nebo cokoli, tak je prostě nepoužívejte. Třeba na ně ještě nejste dostatečně vyzrálé.

Určitě si jak vložky, tak tampony vyměňujte po 4-6hodinách (přes noc stačí před spaním a ráno po probuzení) z hygienických důvodu!

Nejznámnější značka vložek je asi Always - já sama ji používám a určitě doporučuji. I když ji nosíte 24 hodin, neproteče (ta normální) - vyzkoušeno (vy to nedělejte, je to nehygienické).

Pro první menstruaci určitě doporučuji vložku, abyste si na menstruaci zvykly. Vložka je přirozenější než tampon a proto je určitě lepší začít vložkou a až časem zkusit tampony.

Já doufám, že jsem poradila všem, které ještě nedostaly svou první menstruaci. Určitě se není čeho obávat, menstruace prostě k životu ženy patří. Kdybyste měly jakékoli dotazy, určitě napište do komentářů, ráda poradím.

Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama