Program na prázdniny

22. května 2017 v 18:15 | Charlotte |  Volný čas

Ahoj,
prázdniny se pomalu, ale jistě blíží. Je to sice zasloužený odpočinek, ale pokud nemáte dva měsíce co dělat, může to být také pěkná otrava. V dnešním článku vám napíšu pár tipů, co se dá dělat o prázdninách.


Jelikož už je konec května, je nejvyšší čas začít plánovat prázdniny. Jasně že nemusíte mít zaplněnou každou minutu vašich prázdnin, ale sama moc dobře vím, jaká nuda je, když člověk nemá celý týden co dělat a všichni jeho kámoši jsou mimo domov.
1. Dovolená


Nejlepší program na prázdniny je dovolená, na tom se shodneme asi všichni.

Pro každého představuje "Dovolená" něco malinko jiného. Někdo si představí válení se na pláži u moře při 30 °C, jiný vidí sebe s batohem v horách na túře, další zase pod stanem, u knížky, s přáteli u ohýnku... Ale je to dovolená, něco zaslouženého, něco jedinečného, na co se těšíme celý rok.

Většina z vás, mých čtenářů, asi jezdíte s rodiči, protože vám ještě nebylo osmnáct. Já to mám stejně, na tzv. Velkou dovolenou jezdím s rodiči do ciziny, protože bych se tam sama nepodívala.

Já si pod pojmem dovolená představím sebe s rodinou někde v cizině, kde poznáváme nová místa, města, památky... Naprosto zbožňuji vykopávky, strávila bych tam třeba celý den. Mám ráda také vysokohorské túry, když člověk vyjde tak vysoko, že může z vrcholku hor shlížet dolů na krajinu, městečka...

Určitě jeďte alespoň na týden někam, kam byste se moc chtěli podívat. Klidně to může být v Česku, tady je také mnoho krásných míst i přírody. A výhodou je, že se domluvíte (žádná angličtina, němčina, chorvatština, španělština, italština, řečtina... nebo místní, kteří neumí anglicky).

Je mi jasné, že ne každý si může dovolit drahou dovolenou, ale mohli byste přemluvit rodiče alespoň na jeden týden, abyste někam jeli, kde si odpočinete - žádná škola, práce... nic. Každý potřebuje na chvíli vypnout a jenom si užívat.

2. Tábor


Klasika určená hlavně pro děti pod 15 let. Já sama jedu na skautský tábor (jako vedoucí), ale loni byla moje kamarádka na třech táborech, které si moc užila. I když tam skoro nikoho neznala, seznámila se tam s mnoha novými lidmi, nadšeně vyprávěla zážitky. Takže vůbec nevadí, pokud byste jeli někam, kde nikoho neznáte.

Stačí dívat se kolem sebe a určitě narazíte na nějaký skvělý tábor.

Táborů je opravdu velké množství, můžete spát v chatkách, ve stanech, bez nebo s elektřinou... V dnešní době máte obrovský výběr, takže si vyberte takový tábor, kam se budete těšit.

Nebo můžete chodit na příměstské tábory. To znamená, že ráno (obvykle v 7-8 hodin) přijdete, máte tam 2x svačinu a oběd a program na celý den, a odpoledne (mezi 16 a 17 hod) si vás rodiče zase vyzvednou. Je to velmi dobré pro rodiče, kteří nechtějí nechávat své dítě samotné doma, a chodí do práce. A věřte mi, pokud budete mít dobré vedoucí, užijete si tam mnoho zábavy. Dobré je, pokud je tábor přímo ve vašem městě a pokud tam jdete s někým, někoho tam znáte.

A pokud už vám bylo 15 let, můžete jet na tábor jako vedoucí a přividělat si.
3. Brigáda


Jestli vám už bylo patnáct let, můžete si přivydělat o prázdninách brigádou.

Já sama jsem na to velmi líná a mám ráda volné dny, takže přemýšlím, jestli vůbec něco dělat. Ale nějaké tipy už mám.

Loni jsem pracovala právě na příměsťáku jako vedoucí. Plat sice velmi nízký, ale skoro nic jsme tam nedělali. Pak jsem také byla na koupališti v kiosku, kde jsem připravovala z polotovarů jídlo pro návštěvníky. Můžu říct, že po prvním dni jsem ztratila chuť cokoli si na koupáku kupovat - ty hnusy, polotovary... ze kterých se to dělá, a způsob, jak se to dělá... Stačilo mi to jenom to připravovat, ale opravdu bych si to nekoupila. Jenomže po osmi hodinách té samé činnosti začne člověku dost slušně hrabat. A to nemluvím o nohách, které děsně bolí po takové době neustálého stání.

Kámoška třeba pracovala v knihovně, kde vypomáhala. Spolužák zase jako průvodce na hradech. Od osmnácti můžete do supermarketů (někam vás vezmou už dřív), pracovat jako servírka, v baru... Těch možností je opravdu mnoho, stačí jen hledat.

A pokud chcete něco nenáročného a rychlého, co vám nezabere celý den, můžete roznášet noviny nebo letáky.
4. Stanování

Stanování je levný způsob dovolené. Většinou platíte jenom poplatek za kemp, jídlo, sprchy a to je vše. Nevýhodou je počasí, když prší, tak nemůžete nic dělat.

Ale i stanování je fajn jako trávení volného času o prázdninách. Pokud jste starší, můžete se domluvit s kamarády, vyberte místo a jeďte stanovat s přáteli.
5. Festivaly

K létu neodmyslitelně patří festivaly. Tato zábava je také spíš pro starší, ale i vy mladší můžete přemluvit rodiče a jet na festival s nimi, pokud vás hudba baví a na vámi vybraném festivalu má hrát vaše oblíbená kapela. Určitě to je skvělý hudební zážitek.

Nevýhodu mají ti, kteří nebydlí poblíž velkého města, protože festivaly se většinou konají ve velkých městech. Tedy samozřejmě nějaké menší jsou i v menších městečkách, ale tam nebývají moc známí interpreti, většinou tam hrají místní a nějaký "speciální" host v podobě kapely z daleka, kterou ve vašich končinách nikdo nezná. Ale když už se na takovou maloměstkou akci povede sehnat někdo známější, určitě stojí za to tam jít. Třeba když u nás loni v létě byla Slza, Janek Ledecký nebo Maxim Turbulenc v rámci akce s Primou.

Ale nemusí to být jenom festival, jakákoli hudební akce bývá fajn a v létě je výhodou, že bývá teplo a proto se tyto akce můžou konat venku na čerstvém vzduchu, kam se vejde hodně lidí a není tam zadýcháno.
6. Jednodenní výlety

Ani krátké výlety na jeden den nejsou špatné.

Já vidím v tomto obrovskou výhodu, protože je můžu podnikat sama bez rodičů. Prostě se domluvím s kamarády a jdeme společně ven, kamkoli. Nebo se podívám z okna, vidím, že je krásně, vytáhnu kolo a jedu se na hodinku projet.

Můžete si naplánovat výlet do přírody, na kolo, na bobovou dráhu, prohlédnout si hrady, zámky a další památky ve vašem okolí... Je toho tolik, co se dá v létě dělat.
7. Poznávat města

O prázdninách si můžete také naplánovat poznávání měst. Můžou to být jak města v cizině a to, co je na nich pěkného a typického, ale i města v cizině. Třeba takový výlet do Paříže nebo Londýna by byl fajn.

Je tu ale otázka peněz, ono to také není zadarmo. A ubytování, když pojedete dál, určitě musíte někde přespat. No a pochybuju, že ty, kterým ještě nebylo osmnáct, pustí rodiče na vzdálená místa do ciziny.

Ale jet na pár dní s rodiči...
Plánování

Nemá cenu plánovat prázdniny do posledního dne. Nechte si některé dny volné, ideální jsou tak dva týdny volna, kdy nebudete mít nic v plánu (ne dva týdny za sebou, ale celkově po sečtení všech dní volna).

Předem byste si měli naplánovat dovolenou, může se stát, že už v hotelu, který jste si vybrali, nebudou mít místo (viz. naše loňská "dovolená", kdy jsme apartmán sháněli tři dny před odjezdem). Také tábory, ty mají konkrétní datum.

Poté, co budete mít naplánované tábory a dovolenou, se podívejte, kdy máte o prázdninách volno a podle toho se zařiďte.

Je fajn, domluvit se s kamarády ještě před prázdninami a zjistit si, kdy co mají a kdy mají volno. Můžete pak domluvit nějakou akci, abyste se přes prázdniny viděli a byli spolu.
Už víte, co budete o prázdninách dělat? Pokud ano, určitě pište do komentářů, ráda se inspiruji. Protože já sama nechávám svým prázdninám dost volný průběh.

Jinak buď těsně před prázdninami nebo o prázdninách plánuji vydat článek na téma, co dělat o prázdninách, kde budou další tipy na věci, které se neplánují předem. Ale když máte den volna a nevíte, co s ním - tak tipy, co se dá dělat. Na to se můžete těšit.

Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alex Alex | 22. května 2017 v 20:11 | Reagovat

Hezký článek!
Mohu se jen zeptat? Jak byla tvá kamarádka na brigádě v knihovně, co tam vše dělala a kolik jí bylo?
Já bych to docela brala, ale nevím, jestli mě ve 14ti a s berlemi vezmou.
Kdyžtak se ozvi i na hpd, tady Alexeia.
=)

2 Charlotte Charlotte | E-mail | Web | 22. května 2017 v 21:43 | Reagovat

[1]: Moc děkuji. :)
Kámošce bylo patnáct, takže se obávám, že tebe ještě nevezmou. Jinak další info dám do zpráv. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama