Velikonoce: Doba před koledováním

9. dubna 2017 v 21:30 | Charlotte |  Volný čas

Ahoj,
blíží se nám Velikonoce a v souvislosti s mým blogem to znamená, že napíšu pár Velikonočních článků. Dnešní článek se bude týkat dní před Velikonočním pondělím. Zkusím sem dát pár rad a tipů...

Pondělí, úterý, středa - škola

Ano, první tři dny příštího týdne nás všechny čeká škola.

Neusněte na vavřínech předčasně, i když se nám příští týden nikomu nebude chtít nic dělat, musíme se učit a předvést ve škole to nejlepší. Protože známky z těchto tří dní se počítají do celkového hodnocení stejně jako všechny ostatní známky. A pochybuji, že budou učitelé dělat nějaké výjimky jako: "Tak když budou ty Velikonoce, tak si pustíme film a nebudeme se učit." To funguje maximálně tak na prvním stupni základky nebo na hudebce.

Ale ve všech ostatních předmětech se budete normálně učit. Vždyť se musíme naučit i to, co v dalších dnech kvůli tomu "zatrolenému" (oblíbený výraz našeho matikáře) volnu nestihneme!

Pečlivě se připravujte a berte to z té pozitivní stránky, už jenom tři dny školy a pak pět dní volna!

Škaredá středa

Když jsem byla malá, věřila jsem tomu pořekadlu: Kdo se bude v tento den mračit, bude se mračit po celý rok. No ale stejně jsem se nikdy nevydržela celý den pouze usmívat, vždyť tento den je stejný jako všechny jiné a když se mi něco nelíbí nebo mě někdo naštve, tak se prostě zamračím, to k tomu patří.

Pro mnohé z vás, kteří se chystáte na přijímačky na čtyřleté gymnázium, bude tento den mírně stresující. Pečlivě se připravte a nezapomeňte si s sebou vzít svačinu a pití. A přeji vám hodně štěstí a úspěchu u přijímaček. (Můžete si přečíst tento článek.)

Zelený čtvrtek

Konečně zasloužené volno!

Podle tradice bychom v tento den měli jíst hodně zeleného. Takže pažitku, špenát, okurku, zelí... Abyste byli zdraví. No a mně to přijde jako super nápad, hlavně pro lidi, kteří jako já moc zeleniny přes rok nesní. Tak alespoň jeden den ročně se pohlídají a dají si dobrou zeleninovou oblohu ke svým chodům.

Pak by si také člověk neměl od nikoho nic půjčovat a s nikým se hádat. Já bych to brala s nadhledem, když se člověku něco nelíbí, tak se musí hádat, aby si docílil svého.

Na tento den bohužel hlásí déšť, takže si ho venku asi moc neužijeme, ale znáte předpověď počasí. Takhle dopředu není nic jistého, ještě to několikrát změní... No jo, aprílové počasí se hlásí (počasí na příští týden).


Velký pátek

Den ve znamení smutku a rozjímání, protože právě tento den připomíná smrt Ježíše Krista. A můj názor na to je, proč bychom měli být smutní, když se můžeme bavit? Věřící si vzpomenou na Ježíše, zajdou si do kostela, pomodlí se... Ale nezapomínejme, že většina českého národa jsou atheisté tzn. nevyznávají žádné náboženství. A proč by tací lidé měli být smutní kvůli nějakému Ježíši Kristovi?

V tento den se také údajně otevírají skály s poklady. Před pár lety mi táta vyprávěl, že když jel po dálnici domů, prý viděl nějaké světlo a asi to byl ten poklad zářící z jeskyně. A já mu to tenkrát věřila. Teď už vím, že i dospělí si můžou dělat srandu a nesmíme je brát 100% vážně a že to je blbost.

Mimochodem, přečtěte si Poklad od Karla Jaromíra Erbena, nádherná báseň popisující tuto událost a poukazující na lidskou chamtivost. Člověk někdy objetuje to nejcennější, aby získal bohatství, které mu stejně v životě k ničemu nebude.

Bílá sobota

Je tu uklízecí den, vybílení celé domácnosti.

Vymezte si alespoň jeden den z těch volných dní na práce v domácnosti a na zahradě. Na pomoc rodině. Jaro už je v plném proudu a vaše zahrada určitě potřebuje trochu úpravy. Ostříhejte uschlé části kytek, vytrhejte plevel... A doma je také určitě mnoho práce. Tak neváhejte a pusťte se do toho.

Tento den má (snad) být pěkně, nemělo by pršet, takže se vyrazte provětrat ven a zasportovat si venku.

Boží hod Velikonoční

Dle tradice vstal tento den Ježíš z mrtvých a všichni prý spěchali do kostela, kde se světily velikonoční pokrmy - beránek, mazanec, chléb, vejce a víno.

K Velikonocům neodmyslitelně patří beránek a mazanec, můžete si ho upéct sami.

Jestli ještě nemáte namalovaná a přichystaná vajíčka na pondělí pro koledníky, určitě to dnes udělejte. Plánuji příští týden vydat článek s různými technikami barvení vajec, pokud najdu fotku mých vajec z loňska, tak ji určitě přidám, takže se těšte.

Dodělejte všechny přípravy na Velikonoční pondělí. Připravte pro koledníky stuhy, vajíčka, čokolády, chlast... Prostě všechno. Protože všichni známe pondělí, ráno se nám nechce vstávat a tak vstaneme tak pozdě, jak jen to jde, no a pak ještě všechno připravovat... To je lepší si to připravit o den dříve a pondělí mít pohodové.


Tipy a rady na závěr:


Napište si zavčasu seznam potravit a věcí, které potřebujete nakoupit. Ve čtvrtek vyražte na nákup, protože je v pátek nově státní svátek, obchody budou mít zavřeno. Vaší jedinou nadějí je pak jenom sobota (v malých obchodech pouze dopoledne), ale lepší je mít vše dříve. Potraviny, které by se za čtyři dny mohly zkazit, pak nakupte v sobotu.

Minimálně jeden den si vymezte na úklid, práci na zahradě a pomoc v domácnosti.

Nezapomeňte na přátele a naplánujte společný výlet/aktivitu.

Užívejte si volna a nenechte se vystresovat přijímačkami, které některé z vás čekají příští týden.

Užívejte si příští týden tak, jako všechny ostatní. Hlavně vesele a s úsměvem :)
Budu se těšit u příštího velikonočního článku na téma barvení vajec. A zajisté jste si všimli, že dneska tu nebylo nic o Velikonočním pondělí. Na to se také můžete těšit příští týden, ovšem v moderním pojetí.


Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nicky R Nicky R | 11. dubna 2017 v 7:09 | Reagovat

No my jsme v devítce a máme dovoleno si teď dělat co chceme. Ale krásný článek!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama