Velikonoce: Barvení vajec

12. dubna 2017 v 22:30 | Charlotte |  Rady a tipy

Ahoj,
je tu další článek ze série Velikonoce. Tentokrát vám chci ukázat některé techniky (nejen) barvení vajíček. Některé jsem sama vyzkoušela, jiné znám pouze z doslechu, ale určitě se můžete těšit na mou osvědčenou techniku barvení vajec, tak, jak je zdobím každý rok a moje fotka vajec z loňska.

Velikonoce se rychle blíží, už jenom necelý týden a budou u nás na dveře zvonit koledníci. Ale my budeme připravené a vajíčka si připravíme už předem.

Já osobně doporučuji barvit vajíčka v sobotu, člověk má víc času a neodflákne to. Chápejte, pokud si necháte barvení vajec na poslední chvíli - tzn. na neděli večer (znám to), tak si budete říkat: "Sakra, mám málo času, mám obarvit ještě 30 vajec, umýt si vlasy, připravit koledu na zítra, připravit si outfit, navečeřet se... a už je 9 hodin." No a tak zrychlíte, což může být na úkor kvality a o to nestojíme.

Už jsem si na to tak nějak zvykla, přece jenom v tu sobotu, když to nestihnete, tak si říkáte: Mám ještě zítřek.

A vřele doporučuji i vám barvit vajíčka minimálně o den dříve, dříve než v neděli večer.


A teď techniky:

V potravinářském barvivu

Asi nejzákladnější technika, kterou zná úplně každý. Je velmi jednoduchá a vajíčko se obarví samo bez vaší pomoci (jenom dát do barvy a pak vyndat).

Dá se kombinovat s jinými technikami, např. můžete dát na vajíčko lísteček, dát do punčochy a nabarvit (více vysvětleno níže). Nebo můžete tak, jako já, nejprve namalovat na vajíčko různé tvary voskem a poté ponořit do barvy (více opět níže).


Co budete potřebovat?
Vajíčka
Barvivo
Starý hrneček (aby nevadilo, když ho zničíte)
Lžička (dobré jsou ty plastové velké z letadel - dnes už je asi nedávají - opět aby nevadilo, když ji obarvíte)


Postup:
Do hrnečku vysypete obsah pytlíčku s barvivem a smícháte s vodou (tak, jak je v návodu na pytlíčku). Poté lžičkou vložíte do barvy vajíčko. Necháte působit, dokud se vám barva vajíčka nebude líbit. Čím kratší dobu necháte vejce v barvivu, tím bude světlejší a méně konstrastní a naopak. Poté vytáhnete, opatrně osušíte nejlépe do starého ručníku a necháte definifivně zaschnout. A hotovo!


Pozor! Vajíčko v barvě vždy vypadá tmavší, než jaké bude, až ho vytáhnete a osušíte. Pěkně vypadá červená, modrá a fialová. Zelená tak napůl. Oranžová nic moc. A žlutá je dost vyblitá, tu používám nerada, nelíbí se mi.


Barvu je nutné před vložením vejce pořádně promíchat, jinak budete mít na vejci ošklivé fleky.
V cibulové slupce

Tuto techniku jsme doma také zkoušeli, ale nijak zvlášť se jí nevěnujeme. Ale mnoho ostatních lidí takto barví vajíčka (podle toho, co bratr přináší z koledy).

Myslím si, že to je poměrně jednoduchá technika, ale pěkná a přírodní.

Výhodou je určitě to, že to netrvá dlouho a vajec můžete vařit více najednou. Příprava je velmi jednoduchá, samotné vaření zabere cca 10 minut a pak vejce samovolně schnou. Takže práce s tím je minimální.


Co budete potřebovat?
Vajíčka
Cibulové slupky
Sůl
Vodu a hrnec na vaření
Lísteček (který chcete, aby se vám tam obtiskl)Postup:

1. Je to úplně jednoduché. Na vajíčko pěkně naaranžujete lísteček tak, jak chcete, aby se vám tam obtiskl.

1. 2. 3.

2. Poté dáte vajíčko do staré silonové ponožky a pevně zafixujete nahoře (třeba nití). No a nakonec vajíčka vložte do vroucí vody.

3. Tu si vytvoříte tak, že slupku od cibule nasypete do hrnce a zalijete vodou. Použijte jí tolik, aby byla vajíčka beze zbytku potopená, ale ne více. Odvar byste si příliš naředili a špatně by barvil. Vodu trochu osolte - zabráníte tak praskání vajec a zapnete vařič na střední plamen. Vodu necháte vařit asi deset minut - barvivo se krásně uvolní. Vajíčka ve vroucí vodě vařte 10-12 minut a během vaření je otáčejte, tím zabráníte vzniku nepříjemných skvrn. Nakonec vajíčka vyndáte, opatrně vyjmete z silonové punčochy, necháte uschnout a hotovo.Ještě jsem našla recepty, malinko pozměněné, ale podstata je pořád stejná. Takže pokud barvíte vajíčka touto technikou každý rok a letos chcete změnu, můžete vyzkoušet, ale já s tím zkušenosti nemám: www.jaktak.cz.


Košilka

Toto vlastně ani není technika, není to barvení. Je to něco, když nestíháte.

Výborně se hodí, pokud přijde víc koledníků, než jste čekali a dojdou vám vajíčka. A co teď? Není nic jednoduššího, než vzít vajíčko, navléknout na něj košilku, dát ho do vroucí vody a nechat deset minut vařit. A hotovo, můžete dál rozdávat vejce!

Co budete potřebovat?
vajíčka
hrnec s vodou
košilky (zakoupíte v obchodě)


Postup:
Necháte vařit vodu. Na vajíčka nasadíte rovně zhruba doprostřed košilku. A opatrně je ponoříte do vroucí vody. Necháte vařit 10 minut a je hotovo.
Barvení voskem

A je tu moje "oblíbená" technika. Já takto barvím vajíčka pokaždé. Je to sice dost pracné a zabere to mnoho času (1 vejce cca 10 minut + případné obarvení), ale výsledek za to stojí. Některé vzory a tvary jsem se naučila sama, některé jsem okoukala, ale stále je to dost amatérské. A víte co? Mně to vůbec nevadí a i tak je toto má oblíbená technika.

Nevýhodou je, jak už jsem psala, že to trvá dlouho. Nic pro lidi, kteří nemají trpělivost. Pokud děláte vzory, většinou by měly být stejné nebo alespoň podobné a ne vždy se to povede. Člověk pak může být značně nervózní, hlavně třeba když dělá čáru přes celé vajíčko a začátek s koncem se mu neprotnou a zkončí úplně jinde. To je mírně deprimující a někteří lidé, zejména cholerici, by nemuseli mít takovou trpělivost, aby to zkoušeli pořád dokola, dokud to nebude dobré.

Já jsem nikdy neuměla barvit vajíčka (a pořád to neumím tak, jak bych chtěla). Moje vejce byla vždycky ošklivá, tak akorát na snědení a rozhodně ne na darování koledníkům a chlubení se s nimi. A tak jsem se každý rok snažila, aby vejce k něčemu vypadala. No a minulý rok mi moje mamka, která podle mě mívala vždy dokonalá vejce, řekla: "Jak to děláš, že máš tak krásná vejce, já bych chtěla také takové." Ty vejce teda nebyla nic extra, ale ujde to. A já byla děsně šťastná, že jsem se po těch letech konečně naučila barvit vajíčka.

Co tím chci říci: Když se chce, všechno jde. Ale půjde to ještě lépe, když budete trénovat. Ono to nepřijde samo, chce to trénink, asi tak, jako když se učíte hrát na hudební nástroj, po pár letech pilného cvičení budet hrát tak, jak jsem si vysnili první rok hraní.

Pro tuto techniku to chce šikovnou a rychlou ruku, žádné zdlouhavé rozmýšlení. Vosk totiž schne velmi rychle a při dlouhém rozmýšlení vám uschne a nic nenamalujete.

A výhodou jsou zase krásná originální vajíčka. Protože obarvená vajíčka ve vodě nebo vajíčka s košilkami zvládne každý, ovšem toto je něco jiného a tak si koledníci budou pamatovat vaše vajíčka.


Co budete potřebovat?
Vajíčka
Vosk
Barevné voskovky
Svíčku a nějaký držák na rozehřívání vosku
Tužku a na ní připevněný špendlík se špendlíkovou hlavičkou


Postup:
1. Za ta léta, co vajíčka barvíme tímto způsobem, jsme si už připravili takový pomocný stojan. Normálně jsme k destičce (z nějakého kovu) přitavili drátek. Drátek jsme ohli směrem nahoru a zakroutili ho tak, abychom do něho mohli postavit mističku (třeba po svíčce).

2. Do mističky dáme vosk ze svíčky a k tomu nastrouháme ořezávátkem trochu barevné voskovky.

3. Pod stojánek (pod mističku) dáme svíčku a zapálíme jí a počkáme, než se vosk rozehřeje.

Je důležité, aby byl vosk správně rozehřátý, když bude moc studený, nebude kreslit a bude rychle tuhnout. V tom případě ohněte drátek s mističkou dolů tak, aby se mistička přiblížila ke svíčce a vosk v ní se více ohřál.

Poměr vosk:voskovka odhadujte, pokud bude barva moc průsvitná, přidejte voskovku. Pokud bude naopak příliš sytá, přidejte více vosku. Vždy nechte pečlivě rozehřát!

4. Na konec tužky si připevněte špendlík, normálně ho zapíchněte do tužky. Špendlíkovou hlavičku máte směrem z konce tužky ven. Špendlíkovou hlavičku namočte do vosku, chytněte si vejce a můžete začít malovat.

Po nějaké době vám vosk zůstane na špendlíkové hlavičce a pak se s tím špatně maluje. Proto si ze špendlíkové hlavičky otřete vosk a můžete pokračovat.

5. Takto pokračujte dokud nenamalujete celé vejce.Můj typ: Já sama vejce po namalování voskem ještě namáčím do barvy a obarvuji (popsáno v prvním bodě). Je to z toho důvodu, že se v dnešní době v supermarketech velmi těžko shánějí čistá bílá vejce, když už jsou bílá, tak mají ten hnusný červený kód na sobě. Takže aby nebylo vejce divně hnědé, tak je obarvuji.


V případě vícebarevných vajec jsem to udělala jednoduše:
Nejprve jsem na ně nanesla jednu barvu vosku, ale nedělala jsem je nijak bohaté a už dopředu jsem si zhruba rozmyslela, jak tam přidám další barvu/barvy. Pak jsme odendali barvu ze stojanu, dali jsme tam jinou a tu jsme rozehřáli a barvili s ní. A takto jsme vystřídali několik barev.

Pokud děláte troj a více barevná vajíčka, zdobte je decentně, ať nejsou přeplácaná. Tou třetí barvou udělejte třeba jenom pár decentních puntíků.Ombré (bavlnkami)

Jéj, touto technikou jsem zdobila vejce na základce. Už si to moc nepamatuji, vlastně ani nevím, kde je mám.

Ale je to snadné na přípravu, ovšem zdlouhavé na samotnou výrobu a zvykněte si na upatlané ruce od Herkulesu a na neustále se kroutící bavlnku jinak, než chcete.


Co budete potřebovat?
Vajíčka
Bavlnky
Herkules


Postup:
Vršek vajíčka si pořádně potřete Herkulesem. Naneste bavlnku, udělejte z ní malé kolečko a to postupně rozšiřujte. Takto vytvářejte za sebou jdoucí kruhy (aby nebylo vidět vajíčko) až do konce. Nezapomeňte si zbytek vajíčka potřít Herkulesem. A na závěr můžete celé vajíčko již omotané bavlnkou potřít Herkulesem pro upevnění bavlnky.

No a ombré získáte tak, že začnete nejsvětlejší bavlnkou, pak ji vyměníte za tmavší... a takto postupně ztmavujete.

Tak to by byly ty nejpoužívanější techniky, které znám já. Možná máte svoji speciální techniku barvení vajec, ale mám-li být upřímná, já to moc neprožívám. Barvení vajec beru spíš jako svou povinnost, než aby mě to bavilo. Ale když pak vidím výsledek, jsem ráda, že jsem se k tomu donutila a namalovala ta vajíčka.


No a to je vše k dnešnímu článku. Jinak chci vydat ještě jeden článek v této sérii, poslední, který bude na téma Velikonočního pondělí (to v minulém článku nebylo) a tím tuto sérii ukončím. Doufám, že se vám líbila, určitě pište do komentářů.


Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama