Přijímačky na školu

6. dubna 2017 v 22:15 | Charlotte |  Rady a tipy

Ahoj,
jelikož se pomalu, ale jistě, blíží přijímačky, rozhodla jsem se napsat na toto téma článek, protože i já jsem přijímačky absolvovala.Už je to dávno, co jsem se plná strachu a nervozity klepala na červené staré židličce ve stejnobarevně vymalované učebně na konci chodby a jakásy ne zrovna sympatická učitelka nám zadávala testy, které měly vybrat 30 nejlepších lidí, kteří budou další rok studovat na tomto víceletém gymnáziu. Naštěstí jsem mezi ně patřila, byla jsem 10., na mou vysněnou školu jsem se dostala a můžu na ní studovat i teď.

Proto nebudou mé rady z mé zkušenosti ze přijímaček, protože si všechny detaily už doopravdy nepamatuju. Ale různých testování už jsem zažila víc než dost a ono ty rady jsou pořád stejné.Holky, kluci... vůbec se nebojte. Je to jenom zkouška, jestli na tu školu máte. Pokud ano, dostanete se tam i s vysokými horečkami. A pokud ne, tak buďte rádi, že jste se to dozvěděli zavčasu a nebudete se na škole, která je pro vás příliš náročná, trápit.

Hmm, to zní hnusně, ale je to tak.

Jeden můj spolužák chyběl několik týdnů ve škole, protože byl nemocný a on, i dalších pár jedinců, dělali přijímačky v horečkách. No a ten kluk se umístil o pár míst lépe než já! Takže i s absencí před přijímačkami a horečkami v ten den to jde udělat.


O přijímačkách

Jak to probíhá?
Úplně na začátek si zjistěte, jak ve vámi vybrané škole přijímačky probíhají. V každé je to malinko jinak, jiný den, jiný čas, jiná pravidla... V rámci možností je to pořád to samé, ale každá škola má malinkaté změny vůči jiným školám, které byste si měli zjistit jako první.


Jaký typ testů?
Většinou to bývají dva typy testů: Scio nebo Cermat, ovšem některé školy mají své testy, které si samy vymýšlejí. Takže i na to je třeba se zaměřit. U nás na škole bude letos Cermat (po mnoha letech Scia přišla změna), já jsem před lety taktéž dělala Cermat.


Co to je Scio a Cermat?
Oba dva to jsou typy testování. Každý rok mají jiné otázky a ty otázky se posílají do škol a v nich je jenom podají. Hodnotit se musí přesně podle klíče již předem daného. Takže otázky ani hodnocení neprovádí škola, ta testy pouze zadává.

Scio
Tady to funguje tak, že za správnou odpověď máte nějaké množství bodů a pozor! Za špatnou odpověď se body odečítají!!! Takže si dvakrát rozmyslete, jestli budete tipovat to, čím si vůbec nejste jistí.

Cermat
Ten mi připadá lepší ohledně bodování, body se totiž NEodečítají, takže si tipujte, jak chcete a rozhodně nenechávejte žádnou odpověď prázdnou!

Co je trochu horší, jsou otázky. Často bývají těžší, hůře položené... učitelé si na to dost stěžují, ale mně přijde jedno, jestli děláte Scio nebo Cermat.


Z jakých předmětů?
Já jsem na všeobecný gympl měla tři předměty: matematiku, český jazyk a všeobecné předpoklady.

Přičemž na ty všeobecné předpoklady se nedalo moc dobře připravit, přišlo mi, že tam dali otázky, které se jim nehodily ani do matematiky, ani do češtiny. Co bylo blbé, byl systém tohoto testu (matika a čeština byly normální, prostě test na 45 minut): 5 minut na vyplnění první stránky, pak otočit a 5 minut na vyplnění druhé stránky, pak otočit... a na konci nám velkoryse dali posledních 5 minut na doplnění toho, co jsme nestihli. Některé stránky jsem měla za dvě minuty, na jiné bych potřebovala deset minut, takže tento systém byl pěkně na hovno. Navíc za těch velkorysých 5 minut na kontrolu se nedalo nic stihnout.


Příprava

Cvičné testy
No, na to už je trochu pozdě. Každá škola má přijímačky trochu v jiném termínu, ta naše je má příští a přespříští týden, takže někteří už budou mít za týden přijímačky odbyté. A zkoušet si cvičné testy pět dní před přijímačkami... to jste asi trochu zaspali.

Ale co, cvičné testy se hodí vždycky, takže si je klidně můžete zkusit.


Speciální programy
My jsme měli skvělou učitelku, která si každý týden před vyučováním vzala nás, co jsme chtěli zkoušet přijímačky na gympl, stranou a učila nás to, co v testech bude, ale ve škole se to bude probírat až později (např. stupňování přídavných jmen). Měli jsme na to sešit, kam jsme si vše zapisovali a knížky (vysvětlím později).

Ale ne každá škola nabízí zdarma takovou přípravu na přijímačky a proto je třeba poohlédnout se, jestli někde něco podobného nenabízí někdo jiný. Protože i když jste sebelepší samoukové, ti učitelé přesně vědí, co v testech očekávat, jaké jsou tam chytáky... a poradí vám různé přínosné finty.


Knížky
Existují sešity, v nichž jsou testy i výsledky z minulých let, co byly zadávány. Úlohy ve vašich přijímačkách budou pravděpodobně velmi podobné těmto, takže jsou knížky na procvičení velice užitečné. I já jsem si je koupila a docela jsem byla spokojená... ovšem 100% správně zodpovězených otázek v testu vám to stejně nezaručí.

Tyto mám já a myslím, že jsou stále použitelné:

Nejnovější:Věci s sebou na přijímačky
Opět to budou psát na internetových stránkách školy, informujte se ve škole, co máte mít s sebou a co je naopak zakázané.

Obecně to bývá propiska (minimálně 2!), obyčejná tužka, guma, rýsovací potřeby.

Před přijímačkami

Dívej se kolem
Vše si pečlivě prohlédni, ať pak nezmatkuješ. Kde jsou záchody, kde je bufet, kde je tvoje třída, kde budeš psát přijímačky...


Připrav si vše potřebné na lavici
Vše, co sis vzal/a s sebou si vylož na lavici, ať na nic nezapomeneš. V průběhu testu už nebude možné něco vytahovat z batohu.

Připrav si třeba i pití nebo papírové kapesníky, ať jsi připraven/a na všechno. (Většina škol toto povoluje.)


Napij se, najez se, dojdi si na záchod
Ať jsi fit. Ať jsi připravený/á. Není to zrovna dobrý pocit, když se vám v průběhu testování začne chtít na záchod. Začnete pak myslet na to, jak moc se vám chce a co všechno ještě musíte vyplnit, než budete moci odejít a vykonat svou potřebu... a přestanete se soustředit na test a napíšete tam nesmysly, které byste jinak nenapsali.


Usmívej se
Úsměv pomůže ke všemu. Ať už k tomu, že si o tobě učitelé udělají dobrý obrázek a zapamatují si tě jako tu fajn usměvavou milou holku. Nebo ti to pomůže se odreagovat a nemyslet tolik na testy a nebýt vystresovaný/á.


Nenech se vystresovat
A teď to nejdůležitější: Nenech se ničím ani nikým rozhodit. No a co, že ostatní děti vypadají chytře, působí chytře, chovají se chytře... No a co, že se na tebe všichni dívají, jakobys do této školy ani nepatřil/a.

Nevšímej si ostatních a nenech se jimi vystresovat.

Proti stresu pomáhá lidem řada věcí, co konkrétně si můžete přečíst tady.
Při testu

Čti si pečlivě otázky a na vše odpověz
Vždy si pečlivě přečti zadání, ať víš, co máš dělat. Mnohdy je v zadání slovo NE (neobsahuje, není, nemá...), na to si dej pozor. Správně odpověz na to, na co se tě ptají. Neodpovídej na co se tě neptají, jim je úplně jedno, že víš něco navíc, tady jde o to, abys správně vyplnil/a to, co po tobě chtějí a to se dočteš v zadání.

Nezapomeň odpovědět na vše, co víš (u Cermat doporučuji odpovědět úplně na vše), ať zbytečně nepřijdeš o body - nezůstaneš na 0.


Nezmatkuj
Sakra, v tom zadání je slovo, které neznám?

Jak často si tuto větu říkám u testů. Ať už je to v cizím jazyku nebo nějaký pojem, který slyším a vidím poprvé v životě.

Nenechte se tím vynervovat, pište si dál to, co znáte a umíte. Rozhodně nezačněte zběsile otáčet listy a udiveně se dívat na papíry, v klidu si zadání přečtěte, zamyslete se nad tím a uvidíte, že se vám vybaví správná odpověď. Uklidněte se a nezmatkujte, jinak uděláte v testu naprosto banální chyby, které byste jindy neudělali.


Co ti nejde, vynech a vrať se k tomu později
Když vám nějaká otázka nepůjde, tak ji přeskočte. Nejprve vyplňte to, čím si jste jistí. Pak zkuste vyplnit to, co nevíte úplně jistě. A až tohle budete mít, vraťte se na začátek testu a od začátku si projděte všechny nevyplněné úkoly a nad každým si zkuste chvíli popřemýšlet. Ale chvíli, pokud na nic nepřijdete do pár minut, nemá to smysl a jděte dál. Pouze pokud vám zbyde na konci čas, vraťte se k tomu, na co jste nemohli přijít.


Času dost, nedívej se pořád na hodiny
Rozhodně se nedívejte na hodiny, nejenom, že vás to bude znervózňovat, ale ještě ztratíte mnoho drahocenného času, který můžete věnovat testu.

Času je dost, nestresujte se nějakými čísly na hodinách.


Času není nazbyt, nedívej se po ostatních ani na učitelku
Ovšem toho času není zase tolik, abyste si mohli lehnout a relaxovat. Nedívejte se kolem sebe, kde co lítá, zbytečně přijdete o čas, který byste mohli věnovat kontrole.


Soustřeď se a nenech se rušit, rozptýlit
Co napsat... Vše podstatné už jsem napsala... Prostě buďte v klidu a plně se soustřeďte na test.


Dvakrát měř, jednou řež
To znamená: Rozmysli si svou odpověď, než ji napíšeš. Protože škrtance nejsou pěkné a mnohdy ani nejsou povolené (max. 1x přepsat).


Odevzdej, až když si budeš jistý/á, že máš všechno
Znovu si vše pořádně pročti, přečti si, jestli odpovídáš přesně na zadanou otázku (a ne na něco jiného), zkontroluj si své odpovědi... Prostě odevzdej, až si budeš svým testem jistý/á.
Po testu

Napij se (vydýchej se)
Byla to fuška a celou dobu jsi musel/a přemýšlet. Takže se nezapomeň pořádně napít, případně najíst. Nebo se vydýchat, už je to za tebou, už se nemusíš stresovat.


Pochval se
Zvládl/a jsi to napsat a to je úspěch. Pochval se. Vždyť tohle byla jedna z tvých prvních větších životních zkoušek a to chce pochvalu nebo nějaký dáreček.


Čekej na výsledky...
No a teď už nezbývá než čekat, čekat a čekat... a modlit se.... dokud nezveřejní výsledky.Všem, kteří se hlásíte na nějakou školu, přeji hodně štěstí, ať se vám přijímačky podaří =)
Jinak děkuji za vyplnění dotazníků, děkuji za poslání téma, které určitě zpracuji (ty víš, o čem mluvíš), jenom musíte počkat... Včera třídní schůzky, čtvrtletí za mnou a známky... Musím máknout.

Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz
Charlotte
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama