Jít na gympl nebo ne?

10. března 2017 v 22:30 | Charlotte

Ahoj,
dnes tu mám pro vás článek, který by se mohl hodit lidem, kteří se rozhodují, jestli jít nebo nejít na gympl. Jelikož se blíží čas přijímaček, rozhodla jsem se vydat tento článek a shrnout v něm výhody a nevýhody gymplu.Můj názor bude asi značně ovlivněný tím, že já sama jsem na gymplu.

Rozhodla jsem se, že článek rozdělím na dvě části: Ta první bude pro páťáky a ta druhá pro deváťáky.

Pátá třída

Jestli jste v páté třídě a učení vám jde, určitě přemýšlíte, jestli jít nebo nejít na gympl. Já sama jsem v páté třídě úspěšně udělala přijímačky a od té doby jsem na gymplu, takže vím, o čem píšu.

Určitě si zkuste přijímačky, i když na gympl nebudete chtít. Za zkoušku nic nedáte, jenom si ověříte, jestli byste se teď momentálně na školu dostali nebo ne. A to, že tam nepůjdete, můžete říct, i když se dostanete.Výhody gymplu:

Začala bych výhodami, které určitě jsou.

Nemusím řešit přijímačky na střední
Právě toto beru jako jedno z největších pozitiv osmiletého gymnázia. V deváté třídě se nebudete muset stresovat výběrem střední školy a potom samotnými přijímačkami. Přípravou na přijímačky, testy v onen den přijímacího řízení, výsledkami, tím, co byste dělali, kdyby vás nikam nevzali... Na gymplu máte jistotu, že tu zůstanete až do maturity (pokud vás nevyhodí).

Dokonalá příprava na vysokou
Už na nižším gymplu se postupně budete učit samostatnosti. Časem vám učitelé přestanou diktovat látku, budou po vás chtít, abyste si dokázali dělat sami zápisky k výkladu učitele. Také se zdokonalíte v dělání prezentací a zjišťování si potřebných informací k tématu, které učitel neřekne a bude na vás, abyste si je od někud zjistili. A samozřejmě se naučíte, jak se správně učit, protože učiva bude přibývat a časem byste test na jedničku nenapsali, aniž byste se na to podívali.

Učitelé vás už od dětství budou vést směrem k systému, který je na vysoké škole. Také po vás budou chtít, abyste si sami vybrali termín písemky, opět příprava na vysokou.

Záleží na škole, ale většina gymplů mívá další doprovodné programy pro nadané žáky. Určitě se na nějaký takový program, který bude souviset s oborem, který vás zajímá, přihlašte, nikdy neuděláte chybu. Pokaždé získáte mnoho nových zkušeností.


Více se toho naučíte než na základce
Opět záleží na škole, ale obecně platí, že gympláci probírají látku víc detailně.


Proč zůstat radši na základce než jít na gympl?


Pokud chcete jít na odbornou střední, není gympl dobrou volbou

V tomto věku není vůbec divné, když nevíte, co chcete v životě dělat. Ale pokud už máte svou myšlenku, ideu, nápad, kam byste chtěli jít dál a v jakém oboru se v budoucnosti budete pohybovat, asi bych vám gympl nedoporučovala. Dochoďte si v klidu základku bez stesu a velkého učení a po deváté třídě jděte na svou vysněnou školu.


Ztráta kamarádů

Nebudu vám nic nalhávat: Já jsem měla skvělou kamarádku, BFF, se kterou jsme byly snad jako sestry. No a po páté třídě jsem šla na gympl, ona zůstala na základce a teď? Když se potkáme, tak se pozdravíme, ale tím veškerá naše konverzace končí.

Takže jestli se právě toho bojíte, no tak na gympl nechoďte, času dost.

Devátá třída

Tady už je rozhodování závažnější, protože po deváté třídě se musíte rozhodnout, co budete dál studovat a čím se budete v životě živit (pořád existuje možnost, že půjdete pracovat a nebudete mít střední ani maturitu, ale to vynechme). Proto je důležité dobře si vybrat školu, případně obor. Ale o tom dnes psát nebudu, pouze proč jít či nejít na gympl.Výhody gymplu:


Nevím, kam dál
Gympl je jedno z řešení situace, kdy nemáte svůj obor, ještě nevíte, v čem jste nebo budete dobří a potřebujete ještě čas na to, abyste to zjistili. Upřímně, kolik patnáctiletých (14, 16) dětí v dnešní době má přesnou představu budoucí práce, která by je bavila?

V tomto případě je gympl pouze odklad volby dalšího studia a oboru práce, neberte to tak, že jsem na gymplu, můžu jít dělat co chci. Naopak v mnohých podnicích dostanou práci spíše lidi z učňáku na daný obor, než gympláci s maturitou.

Ale jako řešení to může fungovat. Takže pokud nevíte, kam jít dál, jděte na všeobecný gympl. Tam se budete učit od každého něco málo a podle toho si pak vyberete váš obor, který budete dále studovat a rozvíjet vaše znalosti v něm.


Příprava na vysokou
Čtyřletý (popř. vyšší víceletý) gympl je už jenom příprava na vysokou. Předpokládá se, že půjdete na vysokou a proto se vás učitelé snaží vést k tomu, abyste bez problémů zvládli maturitu a hlavně přijímačky.


Od každého něco
Na všeobecném gymplu se od každého předmětu naučíte něco. V každém předmětu si rychle a stručně projdete jednotlivé kapitoly a je jenom na vás, jestli se o daný obor budete víc zajímat a naučíte se i něco navíc. Ale o všem budete mít povědomí.Proč jít radši na odbornou školu než na gympl?

Mám vybraný obor
Pokud víte, čemu se chcete věnovat a co chcete studovat, rozhodně nechoďte na gympl. Zbytečně byste se tam trápili předměty, které v životě stejně nevyužijete. Na odborné škole budete mít přímo jenom váš obor, který budete probírat mnohem podrobněji, než byste probírali na gymplu.


Nechci na vejšku, stačí mi maturita (nebo bez ní)
Jak už jsem několikrát psala, gympl je příprava na vysokou. A pokud tam nechcete, nemá smysl chodit na gympl.

Mít gympl s maturitou je sice pěkné, ale nebudete mít žádnou praxi a velmi těžko si budete hledat práci. O lidi s gymplem moc zájem není, umí totiž od každého jenom trochu, ale celkově nejsou v ničem vynikající.


Nezvládl/a bych učení, nebaví mě učit se
Jestli vám dělá učení problémy, nebo se vám nechce učit, nemáte na to hlavu... Radši děláte manuální činnosti, než abyste seděli nad sešitem třeba dvě hodiny a učili se, pak běžte radši na odbornou školu nebo na učňák. Na gymplu byste se zbytečně trápili a co z toho?

Sedmá třída

Tady to vezmu velice stručně, protože většina lidí šestiletý gympl vůbec neřeší a jsou i tací, kteří vůbec netuší, že něco takového existuje.

Já v tom vidím spíš nevýhody, ale výhoda:
Pokud vám jde učení až příliš dobře a zbytek třídy za vámi výrazně zaostává, určitě se v hodinách nudíte, protože látku dávno chápete, zatímco ostatní ne. V tom případě by bylo pro vás dobré jít na šestiletý gympl, kde budou přísnější učitelé, kteří toho také ale víc naučí a děti na podobné úrovni jako vy. A nebudete tam zbytečně moc napřed a naučíte se toho mnohem víc. V tomto případě má šestiletý gympl smysl, jinak v tom nic pozitivního nevidím.

Na šestiletý gympl je lehčí se dostat než na čtyř nebo osmiletý (více vysvětleno níže).


Nevýhody:
Přijdu o kamarády
O tom už jsem víc mluvila dříve, není třeba dál rozepisovat.

Ne tak chytří lidi
Mnoho chytrých lidí jde na gympl už po páté třídě. Další chytří lidé zůstanou na základce, každopádně sem se hlásí průměrní studenti. No a pak není zase tak těžké udělat přijímačky. Možná to souvisí i s tím, že o šestiletých gymplech se tolik nemluví a někdo se tedy ani nedozví, že něco takového existuje. Nevýhoda je v tom, že se látka musí vysvětlovat několikrát, protože některá individua to nepochopí a jsou rádi, když prolezou ročníkem se čtyřkami (potvrzeno, moje kamarádka šla na šestiletý gympl, tak vypráví příhody o jejích vypatlaných spolužácích). Neříkám, že jsou takové všechny šestileté gymply, výjimka potvrzuje pravidlo.


Poměrně mnoho učiva a těžké, rozdíly mezi vědomostmi žáků
Jelikož máte jenom dva roky, než byste oficiálně byli v prváku, musíte toho hodně dohnat. Každý z vás určitou látku probíral na základce či neprobíral a také různě do hloubky. Takže se třeba pak stane, že někdo se v hodinách nudí (viz moje kámoška), protože se na předchozí škole už učil v matice Výrazy celkem dost do hloubky a jiný s tím má problémy, protože to vidí poprvé a učitel to probírá poměrně rychle právě proto, aby se jiní moc nenudili.

Právě kvůli odlišným znalostem v různých předmětech se děti musí srovnat a dostat na stejnou úroveň a to je často problém. Proto může být učiva pro někoho, kdo to vidí poprvé, příliš mnoho najednou, samá pravidla... a přijde mu to těžké a jiný dávno všechno umí a škola je pro něho primitivní.

Co se říká o gymplu, ale není pravda:

Gympl=mnoho učení
Blbost. Na gymplu se toho učíte tolik, co jinde, ale trochu jiným způsobem. Na gymplu je od každého něco, zatímco na odborných středních se věnujete přímo vašemu oboru a probíráte ho hodně do hloubky. Naopak na gymplu se o každé kapitole v daném předmětu učíte jenom okrajově.

Gympl je pro chytré
Možná ano, ale to, že nemáte samé jedničky, neznamená, že nejste chytří a že byste gympl nezvládli.


Na gymplu se píše mnoho testů
Zase jak který gympl, ale třeba my jsme na gymplu psali (a píšeme) skoro všechny testy očekávané, o kterých jsme věděli dopředu. Naopak moji vrstevníci ze základy psali neočekávané nenahlášené testy a pak dostávali horší známky, než my, kteří jsme se na všechno mohli naučit.

Takže tady vidíte, že nic není černobílé, všechno má své kladné i záporné stránky a proto nebývá toto rozhodnutí příliš jednoduché. Další, co je třeba, je zaměřit se na školu jako takovou (mohla bych o tom udělat samostatný článek), jak je škola daleko od vašeho bydliště, jak je dostupná, jaké služby nabízí, jaká je kvalita učení a učitelů, jak funguje systém na škole... a mnoho dalších.Pečlivě si zapište všechny klady a zápory vámi vybraných škol a mně nezbývá než popřát vám mnoho štěstí při výběru školy a u přijímaček.

Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz

Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lady Unicorn Lady Unicorn | 12. března 2017 v 10:27 | Reagovat

Ten nový design je super!

2 Charlotte Charlotte | Web | 12. března 2017 v 11:44 | Reagovat

[1]: Moc děkuji, také se mi líbí víc. Jinak snad konečné dopíšu Books I've read a vydám recenzi, přečtené knížky už se mi hromadí. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama