Druhý cizí jazyk? Který?

16. března 2017 v 21:00 | Charlotte |  Škola

Ahoj,
řekla bych, že v dnešní době už je znalost angličtiny takový standart a chcete-li získat dobrou práci (obchodování s cizinou nebo přímo práce v cizině), dobře placenou, je dobré né-li nezbytné ovládat také druhý cizí jazyk. Ale který si vybrat?Mnoho mladších dětí má na škole možnost vybrat si druhý cizí jazyk a učit se ho. Někteří, jako třeba i já, mají na škole dokonce povinné studovat dva cizí jazyky. A právě pro vás, které volba dalšího cizího jazyka teprve čeká, píšu tento článek. Abyste věděli, co zvážit při výběru, co by mělo vaši volbu ovlivnit, co má na to vliv.

Jelikož budu celou dobu mluvit o DRUHÉM cizím jazyku, nebudu brát v potaz angličtinu, protože předpokládám, že to je první cizí jazyk, který se děti učí už na základce. Za prvé je povinná a za druhé se s ní domluvíte téměř vždy, že znalost angličtiny je takový základ.

Rozhodla jsem se seřadit to od toho, na co byste měli klást největší důraz při výběru jazyka. Pro každého je samozřejmě důležité něco jiného, ale takhle to vidím já:1. Užitečnost

Praktičnost.

Jestli jazyk nějak využijete v budoucnosti.

Připadá mi to velmi důležité, v dnešní době nejvíce využijete asi němčinu. Německo je naše sousední země. Když se podíváte na statistiky, tak je Německo i náš největší obchodní partner. A platy v Německu (kdybyste tam chtěli pracovat) jsou velmi vysoké.

Čínštinu také v dnešní době využijete. Jak to bude za dvacet let, nikdo neví, ale momentálně je čínština z hlediska využitelnosti velmi výhodná. Ale jazyk je to těžký (sama vím, můj táta se učí), znaky, mnoho slovíček, výslovnost, zcela jiný zápis...

Francouzština, italština, španělština... Další evropské jazyky, které určitě využijete.

A v poslední době i ruština, kdo ví, kam až Putin rozšíří Rusko, jestli se tu jednou nebude muset mluvit rusky (pevně věřím, že ne).

Pak také záleží na vaší budoucí práci, různí zaměsnavatelé vyžadují znalost různých jazyků. Například pokud budete pracovat ve firmě obchodující s Japonskem, nebylo by na škodu naučit se japonštinu. Pak vás budou do Japonska posílat jako překladatele a za to dostanete bonusy, víc zaplaceno.2. Cestování

Myslím to tak, jestli se do toho státu několikrát za život podíváte a vypravíte. Protože učit se hindštinu a pak se podívat do Indie jednou v životě (pokud vůbec), to by se vám asi moc nevyplatilo.

Je dobré učit se jazyky států, které jsou v blízkosti České republiky, protože je vysoká šance, že se tam podíváte, pojedete na dovolenou, pojedete studovat, pracovat... Němčina, francouzština, italština, španělština... to jsou v dnešní době jazyky, které byste se měli učit.3. Učitel

Cizí jazyk se pravděpodobně nebudete učit pouze rok, takže záleží i na tom, kdo ho bude učit. Uvědomte si, že ten učitel vás jazyk bude učit od úplných základů a pokud to nepochopíte, budete mít s jazykem v budoucnu velké problémy. Takže bohužel ano, i učitel hraje velkou roli. Navíc špatný učitel nejenom, že vás nic nenaučí, ale ještě vám může zhnusit váš vztah k jazyku a to by byla škoda.4. Mé vlastní přesvědčení

Co chcete vy? Jaký jazyk chcete?

Ať už máte jakýkoli důvod k tomu, že jste si vybrali právě tento jazyk, určitě je dobrý. Vždyť záleží hlavně na vás, co chcete, vy se ten jazyk budete učit a později ho i používat.5. Kamarádi

I podle kamarádů se můžete rozhodnout. Málokoho baví studovat nějaký jazyk, když ve skupině, kam chodí, nezná nikoho a je tam sám za sebe. Takže se domluvte s nějakou kamarádkou a učte se jazyk společně. Budete si moct radit, podporovat se, učit se spolu, vysvětlovat té druhé látku, když bude chybět nebo to nepochopí...6. Rodiče

Záleží na věku dítěte, pokud chodí dítě teprve na první stupeň základní školy, ještě nemá představu o tom, jaký cizí jazyk by byl pro něho ideální a v tomto případě samozřejmě rozhodují rodiče.

Ale u starších dětí nebo dospělých by rodiče neměli hrát ve výběru jazyka příliš velkou roli. Můžou poradit a říct, který jazyk by se jim líbil, kdyby jejich dítě studovalo, ale sám dotyčný by si měl vybrat jazyk a nenechat se příliš ovlivnit názorem rodičů.

Co je výhodou, když jeden (nebo oba) z rodičů ovládá daný jazyk. Může pak svému dítěti radit, pomáhat s úkoly, kontrolovat ho...

Takže i znalost jazyka rodičem nebo přání rodičů můžou mít vliv na výběr cizího jazyka. Ale neměl by být příliš velký.7. Těžkost jazyka

Říká se, že čínština je jeden z nejtěžších jazyků. Jazyky zapisující znaky jsou obtížné právě z tohoto hlediska, ale jinak jsou vcelku v pohodě. Totéž platí třeba o japonštině, arabštině...

Němčina je prý těžká ohledně členů. Těžké na tom je snad jedině to, že se musí člověk mechanicky naučit který člen patří ke kterému podstatnému jménu. Ale pak dál mají členy takovou logiku, že mi mnohem těžší připadá slovosled (sloveso na konci věty ve vedlejších větách, v minulých časech v Perfektu, u modálních sloves...). Naopak němčina je velmi lehká z hlediska slovíček, mnoho z nich je podobných jako v angličtině, protože oba jazyky jsou germánské, takže se nemusíte učit nic zcela jiného.

Francouzština je také velmi těžký jazyk a trvá docela dlouho, než se ji člověk naučí.

Ale to on každý jazyk je něčím těžký a něčím lehký, takže podle toho to moc brát nejde.8. Ne příliš známý jazyk

Někteří lidé chtějí vyniknout, umět něco zajímavého a ne moc známého. Přemýšlejte, kolik z vašich známých umí hebrejsky, mongolsky nebo finsky?

Ale tyto jazyky budou velmi těžké, už proto, že nejsou učitelé a ani učebnice (české). Tedy je jich velmi málo, takže bude problém sehnat někoho, kdo jazyk skvěle ovládá, umí ho učit a chtěl by vás ho naučit.Tak co, jaký jazyk jste si vybrali vy nebo si vyberete?

Za mě jednoznačně němčina, o té tu také píšu nejvíce, protože se ji já sama učím a vím toho o ní nejvíce. Ale dnes je velmi populární také španělština, francouzština, ruština či italština.


Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz
Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lady Unicorn Lady Unicorn | 18. března 2017 v 10:13 | Reagovat

Já už se francouzštinu učím třetím rokem. Slovíčka není těžké se naučit, spousta je podobná angličtině. Důležité je pochopit gramatiku, protože ta je od češtiny úplně odlišná. A výslovnost je úplně nejtěžší, s tím mám dodneška problémy.
Ale taky to hodně záleží na učiteli a na tom, jak moc se snažíte/nesnažíte.
Jinak super článek, jako vždy!

2 Charlotte Charlotte | E-mail | Web | 18. března 2017 v 14:06 | Reagovat

[1]: Děkuji. Já toho o francouzštině moc nevím, jenom to, že je odlišná od češtiny gramatikou (jak píšeš) a proto může někomu dělat problémy. Já bych měla problém s tím `, protože mám sklon písma do leva a takto píšu normální čárku.
To, jak se člověk naučí jazyk, záleží samozřejmě na snaze, učiteli, přístupu k jazyku, ale také na vlohách. Někdo nemá k učení cizího jazyka vlohy a pak se musí mnohem víc snažit a vynaložit mnohem víc úsilí, než jiní.
O tom, jak se dá naučit cizí jazyk také plánuji článek, tak třeba příští měsíc by mohl vyjít...

3 radykonacky radykonacky | E-mail | Web | 25. března 2017 v 17:39 | Reagovat

Moc pěkný článek. Já se chci také učit druhý jazyk (jako samouk). Mimochodem- moc pěkný nový vzhled blogu :-)

4 Brambora * Brambora * | 26. března 2017 v 10:59 | Reagovat

Pěkný článek. Já se snažím do hlavy jako samouk naučit italštinu pak z ní přejít na francouzštinu. Ale čas mi to moc nedovoluje a tak umím pár základů.
A ještě něco. Pokud se někdo učí ruštinu má dobrý základ v polštině a naopak. Tyto jazyky jsou si podobný, ale někdy slova mají jiný význam než má druhá zem a může dojít v nedorozumění.

5 Charlotte Charlotte | E-mail | Web | 26. března 2017 v 11:07 | Reagovat

[4]: Děkuji. Ano, jazyky ze stejných jazykových rodin si jsou dost podobné, mají podobnou gramatiku, podobná slova, fungují na podobném principu... Tím myslím třeba germánské jazyky (angličtina, němčina, dánština, norština, švédština...) a jak ty píšeš, tak i slovanské jazyky, ty jsou také trochu podobné čeština. A ty se nám čechům lépe učí, protože nám jsou bližší. Ovšem je tu nevýhoda, že se člověku jazyky můžou plést právě proto, že jsou si tolik podobné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama