Books I've read #knihy od Vánoc

13. března 2017 v 20:15 | Charlotte

Ahoj,
je tu další recenze a tentokrát to bude "speciál", prostě knížky, které jsem dostala k Vánocům. Opět to bude knižní recenze, dneska se těšte na Bestseller.


1. Než jsem tě poznala - Jojo Moyesová

Tuto knihu jsem dostala od mamky k Mikuláši, ale chtěla jsem si ji přát k Vánocům, proto jsem ji sem zařadila.

Ne nadarmo je to Edice Světový Bestseller. Za skvělé knihy považuji ty, od kterých se nemůžu odtrhnout, ale nejlepší knihy ve mně probudí emoce. Většinou si představuji, že jsem hlavní hrdinka a její repliky odříkávám, jako bych to byla já a s někým mluvila (tak, jako mluví hrdinka s někým v knize). Po dočtení knihy si vytvářím pokračování jejich příběhu, nebo přemýšlím, co by se stalo kdyby. Ale když mě kniha rozbrečí, musí být víc než nejlepší a přesně tak to je u této.

Dočetla jsem ji před pěti minutami a hned musím psát recenzi, protože tohle je prostě bomba!

Šestadvacetiletá Louisa Clarková žije obyčejným životem. Má šest let svého přítele, mladší sestru, která se stará o svého syna, těžce vydělávajícího tatínka a maminku, která se stará o nemocného dědečka. Louisa pracuje v bistru. Svou práci má ráda, i když peněz za to není mnoho, ale dozvídá se příběhy ze života lidí, kteří do bistra chodí. Když přijde o práci, musí si najít novou, jinak by se rodina neuživila. Po vystřídání několika prací dostane práci u rodiny Traynorových. Paní Traynorová najme Louisu jako společnici pro jejiho syna, protože je Louisa veselá, upovídaná a optimistická. Její syn Will Traynor býval dříve také takový, ale na rozdíl od Louisy měl rád dobrodružství a zábavu a tak pořád někam cestoval. Před dvěma lety byl u nehody motorky, která mu způsobila kvadruplegii - ochrnutí těla od pasu dolů - a upoutala ho na invalidní vozík. Will je znuděný, náladový, nic nedělá kromě dívání se na filmy a jenom čeká na svou smrt. Na Louisu je z počátku hrubý a zlý, ale nic netrvá věčně a Louisa se mu snaží ze všech sil pomoci najít smysl Willova života na vozíku.

Můj první dojem z knihy? Fajn, čte se to dobře, baví mě všechno, nepřeskakuju nudné pasáže, protože ty tam nejsou...

Když jsem knihu dočetla, tekly mi slzy proudem. Objevily se pár stránek před koncem a na posledních stránkách jsem si musela utírat oči, abych na čtení vůbec viděla.

Na zadní straně obálky píše USA Today: "Než jsem tě poznala je jedna z těch knih, které byste si přečíst měli. Teprve po otočení poslední stránky pochopíte, proč se tenhle román, o němž si celá Británie vypráví jako o senzaci, prodal do 28 zemí." A mají pravdu, až na konci románu jsem pořádně pochopila jeho podstatu. Ne, že bych to na začátku nechápala, ale byl to prostě obyčejný román, ničím se nelišil od těch předchozích. Ale ten konec, vyrazilo mi to dech.

Ještě bych měla napsat nějakou kritiku, co se mi nelíbilo. Rýpalové by toho našli mnoho, ale já jsem tak okouzlena, že mě nic nenapadá. Možná, až si knihu přečtu podruhé, potřetí... objevím nedokonalosti, ale teď jsem se tak moc soustředila na děj, Louisu a Willa, že jsem ty chyby neviděla, ignorovala... nebo tam prostě nejsou.

Celkově knihu doopravdy doporučuju. Kdo má rád romány, příběhy lidí, emoce, lásku... neměl by tuto knihu vynechat. Já sama nechápu, proč jsem si ji nepřečetla dřív... prostě bomba!!!

Mé hodnocení: 10/102. Hra lží - Sara Shepard

Je to šestidílná série pro holky 12-15 let (zhruba). První díl jsem dostala asi někdy ve 12 letech a tenkrát jsem to úplně zbožňovala. Děj je sice takový spíš nudný, ale celková zápletka je vážně super.

Čtyři osmnáctileté kamarádky: Sutton - vůdce party, Charlotte, Madeline a Laurel - o rok mladší sestra Sutton tvoří partu, která je všemi na škole uznávaná a dělá kanadské žerty na ostatní. Některé z nich jsou velmi kruté a způsobily jiným i zdravotní problémy. Všechny čtyři žijí bohatý život v Tucsonu v Arizoně. Ovšem Sutton je adoptovaná, již od miminka ji vychovává rodina Mercerovy, kteří mají také svou biologickou dceru Laurel.
Na druhé straně USA v Las Wegas žije Emma u pěstounské rodiny. Vystřídala jich už několik od té doby, co ji její maminka jako pětiletou holčičku nechala samotnou a už se pro ni nevrátila.
Jednoho dne objeví Emma video, kde jsou čtyři holky a jedna z nich je navlas podobná Emmě. Zkontaktuje tu dívku - Sutton - a vydává se za ní do Tucsonu, aby se poznaly. V ten den Sutton někdo zavraždí a Emma je nucena zaujmout Suttonino místo, hrát si na Sutton, vystupovat jako Sutton, dělat všechno jako Sutton. Najde Emma někdy Suttoninýho vraha, nebo bude muset Suttoninu identitu předstírat navěky?

Možná zní děj komplikovaně, ale není. V první knížce to bylo maličko nesrozumitelné, ale čím dál člověk čte, tím víc tomu rozumí.

Co se mi na knížce (na rozdíl od předchozí série Roztomilé malé lhářky, kterou napsala tatáž autorka) moc líbilo, že se jména všech podezřelých objevily už v prvním díle a nepřibýval tam už nikdo další - kromě nově nastěhované holky.

Ale knížka je pro mladší děti, řekla bych tak kolem 11, 12 let. Děj není nijak komplikovaný, u knihy se vůbec nemusí přemýšlet, protože vše podstatné vám autorka řekne. Nejsou tam žádné záludnosti.

Rozhodně není tato série knih dokonalá, protože kdyby byla, připadala bych si, že já jsem ta hlavní postava. Že dělám věci já a ne hlavní postava. Představovala bych si svoje imaginární kamarádky jako kamarádky Emmy (vlastně Sutton) v knížce. Přesně bych si uměla představit dle popisu autorky, jak to vypadá v městě, v domě Mercerových, kolem města... ano, sice jsem si to dle popisu v knížce dokázala představit, ale nebylo to tak, že bych nad tím přemýšlela a hlavně, že bych byla v tom ději zasazená i já a proživala bych všechno spolu s Emmou. Spíš jsem byla taková divačka, prostě mě ta knížka nedokázala vtáhnout do děje.

Co dalšího se mi nelíbilo je, že první díl nějak začne, nějak vyvrcholí a zkončí. Začne druhý díl, Emma má podezření na vraha a na konci se dozvíme, že on vrah není. Začne třetí díl, Emma má opět na někoho podezření a ten někdo to opět není. A takto pořád dokola.


Celkově bych tuto knihu doporučovala 11, 12letým holkám, které mají rády na děj jednoduché dívčí romány se zápletkou, ale mnoha zbytečnými slovy, než se zápletka vyřeší. Jednoduché na přemýšlení, odpočinkové čtení pro mladší dívky.

Mé hodnocení: 6/103. Dřív než půjdu spát - S. J. Watson

A na závěr tu mám knihu, kterou jsem vybrala docela náhodou a spíš jsem ji brala až jako druhou možnost, kdyby nějakou jinou po internetu neměly. Ale jsem moc ráda, že jsem ji nakonec pod stromečkem našla a mohla jsem si ji přečíst.

Sedmačtyřicetiletá Christine Lucasová trpí zvláštním druhem amnézie, vždy v noci poté, co usne, se jí vymaže paměť. Před osmnácti lety totiž utrpěla autonehodu, při které ztratila paměť. Každé ráno se budí s tím, že je mladá a nemůže uvěřit tomu, že už je jí tolik let, má svůj dům a manžela, s nímž jsou svoji už dvaadvacet let. Ten ji každé ráno stále dokola přesvědčuje o tom, že je jejím manželem a znovu ji povídá všechny podrobnosti jejich vztahu, svatby... O Christinin případ se zajívá ambiciózní doktor Nash, kterého Christine bez vědomí jejího manžela pravidelně navštěvuje (doktor Nash ji musí schůzky pokaždé připomínat, Christine si nepamatuje, že by si nějaké domluvili) a díky němu si Christine píše deník. Každé ráno si ho pročítá a zjišťuje, kdo doopravdy je, jaký je její manžel, ale také, že ji manžel lže. Zprvu jsou to jenom drobné lži, ale postupně začíná Christine odhalovat pravou identitu jejího manžela.

Wow! To jsem si řekla, když jsem knihu dočetla. To je tak dokonale propracované, i když to zní složitě, člověk se nikdy neztrácel v ději. Všechno do sebe perfektně zapadalo, každý střípek... Když jsem knihu četla podruhé, už jsem věděla, jak to dopadne a i přesto jsem pořád viděla souvislosti v celé knize. Z hlediska děje je kniha naprosto dokonalá.

Ze začátku jsem se trochu ztrácela v tom, co je dnes, co jsou vzpomínky a co je deník. Ale po pár stránkách jsem se velmi rychle zorientovala, takže v tom bych také neviděla problém.

Líbil se mi i styl, jakým to bylo psané, bylo to přesně to, co se mi čte dobře. Geniální zápletka, dalo by se to nazvat i trillerem a zároveň je to psané s nadhledem, odlehčeně, řeší se tam i normální problémy, které mají všichni lidi. Prostě super.

Autor si se čtenáři docela hraje. Když chce, abych věřila, že je manžel Christiny bez viny, tak si to prostě myslím. Naopak občas jsem si byla jistá, že je podvodník a následovně jsem si to vyvrátila, právě díky dokonalosti psaní autora. Ten se čtenáři zametá, čtenář si myslí to, co chce autor aby si čtenář myslel. A to se mi na knize také líbilo.

A asi poslední super věc: Až do konce jsem nevěděla, jak to dopadne. Jsou romány, kde už když se dva lidi poprvé potkají, tak je jasné, že spolu na konci knihy budou chodit. Ale u této knihy si člověk není nikdy jistý ničím. Nezbývá než číst slovo po slově až do konce. A já jsem četla jedním dechem, jak moc mě kniha bavila.

Celkově už nemám co víc dodat. Tak kniha je super, určitě doporučuji všem cca 15+ a jestli se chcete o hlavní hrdinku bát až do poslední chvíle a až do konečného okamžiku nevědět, co se vlastně stalo, je tato kniha pro vás ideální.

Moje hodnocení: 10/10

A to je konec dnešního dílu. V příštích článcích určitě plánuji něco o přijímačkách a snad i další díl série problémy, kterou jsem začala a zatím i skončila prvním dílem.

Minulé díly:
Books I've read #1 (Kam jsi odešla - Gayle Formanová...)
Books I've read #2 (Papírová města - John Green...)


Moje emailová adresa: charlottestips@email.cz
Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lady Unicorn Lady Unicorn | 14. března 2017 v 17:06 | Reagovat

Super článek! Na první knížku se chystám už delší dobu, ale zatím jsem se k tomu nedostala. Ale když ji tak vychvaluješ, možná si pospíším.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama