Problémy: Nošení brýlí

7. ledna 2017 v 15:15 | Charlotte |  Problémy

Ahoj,
mám pro vás úplně novou sérii článků: Problémy. Budou to problémy na různá témata a jejich možná řešení. Doufám, že si sérii užijete, dnes tady máte první díl: Problémy lidí, kteří nosí brýle.Kam jsem je dala?

Typický problém, který měl snad už každý, kdo nosí pravidelně brýle, ať už jsou to sluneční nebo dioptrické.

Hodně se na to dělají vtipy: "Můj děda hledal brýle, které měl na hlavě/na nose...," ale ona to zase taková legrace není. Pokud má ten člověk víc dioptrií na dálku a brýle leží na druhém konci pokoje, nemá šanci je najít, protože na ně prostě nevidí. A pak jen tak šmátrá rukama, běhá po bytě a hledá, kde jsou ty brýle, bez kterých se bohužel neobejde.

Jasně, že se to stalo už i mně. Nejhorší bylo, když jsem je hledala a měla jsem je na nose - vtipy můžou být bohužel někdy pravdivé.


Řešení:
Šňůra - ideální řešení hlavně pro starší lidi, kteří zapomínají, kam si brýle odložili. Prostě si je pověsí na šňůrku a když je potřebují sundat (třeba na čtení, aby si vzali brýle na blízko), stále jim visí za šňurku na krku a pak se jim nemůže stát, že by je nemohli najít.

Stálé místo - když jde člověk spát, nemůže mít brýle na šňůrce, mohl by si na ně při spánku omylem lehnout. Proto je dobré mít místo, kam si brýle na noc odkládat. Nejlepší je noční stolek, ráno stačí jenom šáhnout a máte brýle. Musíte být ovšem pečliví a opravdu ukládat brýle tam, kde mají být.


Zase jsou špinavé!

To je věc, kterou na brýlích naprosto nesnáším. Nosím je třeba dva dny a hned jsou špinavé. A teď v zimě je to vůbec děsné, neustále na ně padají vločky...

Řešení:
Nedá se nic dělat, musíte si brýle mýt často, nejlepší je každý den. Vždyť to zabere jenom pár minut, než se umyjou a stačí je mýt obyčejně hadříkem a jarem a pak do sucha vyleštit.


Zamlžily se!

A to je věc, která mě teď v zimě a studeném počasí neskutečně vytáčí. Jenom vyjdu před dům a vydechnu svůj horký dech do toho chladného počasí kolem, hned se mi zamlží brýle a nic nevidím. Asi to bude tím, že špatně dýchám nebo mám zvláštní brýle, ale pokaždé, co vydechnu se mi zamlží brýle. Během nádechu se trochu odmlží a pak zase. V podstatě není chvíle, kdy bych přes ně normálně viděla.

A pokud už se mi to nestává tím, že dýchám, tak pak přijdu někam do tepla a sklíčka brýlí jsou zase zamlžené. No to má člověk chuť se na to vybodnout, nebo někoho bodnout!

Řešení:
Nedýchat, nechodit do zimy a žít v teple... no dobře, úplně to nejde...

V tomto případě řešení nemám. Pokud by vás něco napadlo, napište do komentářů.Na blízko, na dálku - jiné brýle

Já jsem naštěstí ještě mladá a mám dobrý zrak. Ale i tak, když mám brýle nebo čočky, posune se mi obraz správně na sítnici a tak vidím na dálku jako lidi bez oční vady. Ale zase nevidím dobře na blízko. Co bych jindy přečetla malé písmo ze vzdálenosti 5 cm od očí, najednou mi nejde.

A chudáci starší lidé, kteří nevidí bez brýlí ani na blízko, ani na dálku. Ti si musí ty brýle stále vyměňovat a nebo se smířit s tím, že vidí rozmazaně a žít s tím. Ovšem pokud má člověk hodně dioptrií, už to bez brýlí nejde.

Řešení:
Operace - většinou pomůže, ale není to zrovna nejlevnější.
Smíření se s tím - prostě si ty brýle na blízko musíte sundat.
Poprosit někoho jiného o přečtení - to je asi nejjednodušší způsob, jak se vyrovnat s tímto problémem.


Lehnout si s brýlemi na bok? Nemožné!

Taky to pořád zkoušíte?

Chci si číst, lehnu si na bok a... brýle. Otočím se na druhý a... zase brýle. Dost mě to štve, protože na boku ležím úplně nejraději a teď prostě nemůžu.

Řešení:

Rozlučte se s ležením na boku.
Nebo si prostě na tu chvíli sundejte brýle.


Tady mě tlačí, tady taky...

Au, už od toho nošení celý den mám otlačený celý nos. Jau, nějak mě vadí na uších, mám je od těch brýlí celé rudé. Už zase mi padají, musím si je rovnat. Ježiši, au...

Řešení:
Pořádně si vyberte své brýle, klidně si jich vyzkoušejte pro porovnání víc a mějte je na nose třeba i deset minut, hlavně aby byly pohodlné. Estetika je až druhá věc, pohodlnost na prvním místě.


Co to tam píší? Už to zase nepřečtu!

To se mi stává poměrně často (i když teď už naštěstí čím dál tím méně). Jak člověk roste a dospívá, mění se jeho oči. Pro nás dospívající s oční vadou je to celkem běžné. Někomu se zvyšují dioptrie rychleji, někomu pomaleji, ale děje se nám to všem.

Já zhruba tak po půl až třičtvrtě roce nevidím vzdálenější objekty úplně ostře, občas něco menšího v dálce nepřečtu... a vím, že se mi zase zvedly dioptrie a musím k očnímu, aby mi to přesně změřil. Je to celkem otrava, hlavně když člověk ví, že už zase vidí hůř, než před půl rokem. A že se to ještě nějakou dobu nezlepší.

Řešení:
Pravidelné prohlídky u očního - udává se po půl roce, ale je to dost individuální. Bohužel to znamená vyměnit sklíčka v brýlích a to stojí peníze.
Upadla nožička :)
Já jsem to sem prostě napsat musela. Tak na závěr ať se také pobavíte.

Když jsem dostala moje první brýle, byla jsem odhodlaná, že je budu nosit každý den. Nosila jsem je do školy, ze školy, ve škole... jenom doma ne, to mi při mých -0,75 dioptrie přišlo zbytečné.

Jednou jsem šla takhle domů bez kamarádky a trénovala jsem na naši hru. V tu dobu bylo oblíbené plácnout někoho, když jelo žluté auto a my si hru upravily (možná to znáte) na to, že se budeme mlátit, když uvidíme dvě stejná čísla nebo dvě po sobě jdoucí čísla na SPZ. A tak jsem v těch brýlích ostřila na auta, když jsem šla naší ulicí směrem domů. A soustředila jsem se tak moc, že najednou... bum! A já si říkám: "Co to s těmi brýlemi je, nějak mi nedrží!" Aha, ona mi upadla nožička.

Tak jsem si dala brýle do optiky, kde mi je spravili.

O pár týdnů později jsem si brýle za to, co je na nose, pověsila na věšák v šatně, když jsme šli na tělocvik. Poté, co jsme se vrátili, jsem si vzala brýle a... (tušíte správně) ...upadla mi druhá nožička. LOL! ;)

Řešení:
Kupte si nové brýle - než pořád opravovat ty samé (mimochodem pak mi znovu upadla ta první nožička, tak jsem se na to vybodla, slepila to izolepou a koupila si nové), kupte si nové. Ve výsledku vás to vyjde možná i levněji.A jsme na konci článku, doufám, že se vám tento typ článku líbil, problémy budu psát i nadále, ale příště to bude zase na jiné téma.

Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 7. ledna 2017 v 15:21 | Reagovat

Tyhle problémy moc dobře znám :D Hlavně mě nejvíc štve jak se vždycky zamlží...

2 Charlotte Charlotte | Web | 7. ledna 2017 v 15:27 | Reagovat

[1]: Přesně tak a děkuji za komentář :)

3 Dagmar11111 Dagmar11111 | E-mail | 6. února 2017 v 16:22 | Reagovat

Super článek. K mlžení si matně pamatuji nějaký starý tutorial. Bohužel nevím, jestli funguje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama