Lyžařský kurz, co to obnáší?

21. ledna 2017 v 21:45 | Charlotte |  Škola

Ahoj,
dneska tu mám článek spíše pro mladší děti, přesněji řečeno pro ty, kteří ještě nikdy nebyli na lyžáku. Chtěla bych vám plus mínus napsat průběh lyžáku, co očekávat, na co se připravit...Zimní sporty

Co se vlastně na lyžáku dělá, je vám všem asi jasné. Nejdůležitěší je, být tu s partou, s vaší třídou a pořádně si to tu užít. No a pak samozřejmě tu jste kvůli lyžování, proto se to jmenuje lyžařšký kurz.


Sjezdové lyže
To je asi takový základ. V sedmém ročníku základní školy jsou lyže povinné (myslím, že na všech školách, pokud se mýlím, napište do komentářů), na středních školách už tomu tak není. Alespoň na té naší škole jsou lyže v 1. ročníku nepovinné, pokud chce člověk jezdit na snowboardu.


Běžecké lyže
Alespoň 1 den se připravte na to, že půjdete na běžky. Mnoho lidí z toho má strach a mnohým lyžák běžky zhnusí, že už si na ně nikdy v životě nechtějí stoupnout. Je to celkem škoda, protože běhání na běžkách je krásný zimní sport, vysvětlím v zápětí.


Snowboard
Nevím, jak to mají jiné školy, ale u nás je možnost vzít si snowboard a jezdit na něm. Pro ty, kteří to neumí, ale chtěli by se to naučit, nabízí učitelé službu, že s nimi budou jezdit a učit je to, což je opravdu super, že v dnešní snowboardové době existují učitelé, kteří jsou ochotní vás to naučit. Navíc to máte v ceně pobytu, nemusíte platit peníze navíc, jako třeba v lyžařské škole.
Jídlo

Opět záleží na škole, většinou to funguje tak, že máte zaplacenou stravu 3x denně, ale učitelé vám ještě dají seznam s dalšími ingrediencemi, které máte přivést, abyste si z toho udělali svačinku, pomazánku...

Určitě si s sebou vezměte i něco svého, nějaké ty sladkosti, brambůrky... to, co máte rádi. To totiž na lyžáku nebude a většinou ani není čas, abyste si to tam někam došli koupit. Mnohdy ani není kam, pokud jste v méně známém a odlehlejším lyžařekém středisku.
Sjezdové lyže

Vybavení:
Lyže se správně nastaveným vázáním.

Pokud si budete půjčovat lyže od školy nebo někoho jiného, ale i když máte svoje, vždycky si před sezónou nechte seřídit vázání. Je to velmi důležité, aby bylo nastavené přesně na vaši hmotnost, pokud nebude, budete mít problémy se řízením lyží. A to je velmi nepříjemné, obzvlášť pokud jste začátečníci.

Co se týče samotných lyží, nejlepší jsou carvingové, které se v dnešní době vyrábí. Poznáte je podle toho, že nemají špičku ve předu, na rozdíl od těch starých, které byly hlavně za mládí našich rodičů. Carvingové lyže jsou lepší na zatáčky, lépe se vám s nimi dělají, proto byly také vynalezeny. Určitě si pořiďte tyto, kupovat či půjčovat jiné nemá smysl.

Lyže by vám měly být po bradu. Když budou delší, budou jezdit rychleji, ale mnohem hůř se vám bude zatáčet. U kratších lyží čekejte při menším pohybu velké zatáčení a malou rychlost lyží. Pokud budete mít trošku kratší lyže, pro začátečníky to nevadí, protože se vám na tom bude lépe zatáčet a budete mít menší rychlost, na učení to je docela ideální. Rozhodně ne delší!

I lyže je třeba udžovat a namazat skluznici. Ovšem úplně stačí jednou před lyžákem a pak už na to nemyslet. Existuje speciální vosk na sjezdové lyže, který používám já a spokojenost nejvyšší. Snadné použití, vosk i to, čím se to roztírá, v jednom... Pokud neumíte mazat lyže, poproste rodiče, učitele nebo někoho, kdo to umí. Ale jinak v průběhu lyžáku není potřeba lyže mazat. Ten na obrázku je ten můj, pokud budete potřebovat vosk, určitě si pořiďte tento, doporučuji, stojí kolem 250 nebo 300 Kč.
Lyžáky neboli boty pro sjezdové lyžování.
Lyžařské boty by vám měli skvěle sedět, ale pokud máte půjčené, asi to tak úplně nebude. Uvědomte si, že v těch botech budete půl dne a pokud vás noha tlačí už to půl hodině, těžko vydržíte tak dlouho lyžovat a kvalita lyžování také nebude nejlepší.

Musíte mít svou velikost (bota musí zapnutá s pokrčenými koleny přesně sedět, žádné volné místo, takže se může stát, že při normálním stání vás bude tlačit na délku), i když si budete boty půjčovat nebo si je koupíte v bazaru, vždycky vám musí velikostně sedět!Hůlky jsou další důležitou součástí lyžařského vybavení.

Na sjezdovkách se ještě jakžtakž dá jezdit bez hůlek, ale s nimi je to lepší. Můžete se odrážet, pokud je někde zrovna rovina a nejede to samo, pomáhá vám to vyrovnat balanc...Helma

Nepokoušejte svoje štěstí, vždycky radši jezděte s helmou. Vaši hlavu to ochrání, kdybyste náhodou do něčeho narazili, budete mít nanejvýš otřes mozku, ale vážnější to pravděpodobně nebude. Rozhodně tuto důležitou součást nevynechávejte.Jak to probíhá?
Co mi vadilo, že jsme ujeli pět metrů po rovině, zastavili se a učitelé hned ať jedeme a že nás podle naší jízdy rozdělí do skupin. Na lyžích jezdím mnoho let, jezdíme i do ciziny na dovolenou a stejně tak i jeden spolužák, který jezdí mnohem lépe, než já, ale kvůli tomu, že jsem nebyla rozježděná, jsem se dostala do 2 ze 3 skupin. Do té průměrné! Dost mě to našvalo, ale co dělat.

Při rozdělování jsme jezdili po jednom, měli jsme udělat několik krátkých a několik dlouhých oblouků. Pozor, ty dlouhé musí být opravdu přes celou sjezdovku. Dále se učitelé dívají, jestli máte pokrčené nohy u sebe, nevystrkujete zadek, neplužíte a do zatáček se nakláníte do stran! To všechno se hodnotí, tak si na to dejte pozor.

A pak jsme měli 5 dní, kdy jsme jezdili s jedním z učitelů a "učili" se lyžovat.
Běžky


Vybavení:
Mnoho lidí, hlavně začátečníci, neví, co všechno je potřeba k běžkování. Určitě lyže a hůlky, ale co dál?

Lyže

Běžkařské lyže by měly být o něco vyšší, než jste vy, ideální je tak o 10-15 cm.

Dále se dělají dva typy: Se zoubky nebo bez zoubků. Zoubky na běžkách jsou kvůli stoupání, lépe se vám po nich stoupá do kopce, méně podkluzují. Naopak zase z kopce jedou výrazně pomaleji a totéž po rovině. Ale nemusí se dávat stoupací vosk pod patu, o to se postarají zoubky. Proto si myslím, že pro začátečníky jsou zoubky ideální, lépe se vám bude jezdit a bude vás to i víc bavit. Ale pokud umíte na běžkách, budou vás zoubky spíš brzdit, pro pokročilé bych doporučovala spíše běžky bez zoubků - vlastní zkušenost.

Pak také jsou různé typy vázání. V dnešní době jsou nejrozšířenější takové ty, kam jenom nacvaknete špičku do důlku (dá-li se tomu tak říkat) a jedete. Ale i u tohoto typu vázání existuje vícero typů, já se v tom moc nevyznám, ale vím, že třeba mamka má jiný typ vázání než já. Takže mně nejde bota do mamčinýho vázání, i když máme stejnou velikost a naopak. Proto je velmi důležité, abyste měli oboje stejné, lyže na ten typ vázání, jako máte boty. Jinak se to nijak neliší, oboje si je principem velmi podobné a ani jedno není lepší či horší. Myslím si, že je jedno, jaké vázání budete mít, hlavně stejné!Hůlky

Hůlky jsou velmi důležité, bez nich se nedá jezdit! Proto si je určitě nezapomeňte, opravdu, běhat bez hůlek je nemožné!!!

Běžkařské hůlky by měly být malinko delší než ty na sjezdovky a dole by měly mít ostrý hrot, abyste se měli čím odrazit. Pokud nebudete mít hrot ostrý, pojede se vám špatně. Vím to z vlastní zkušenosti, protože jsem si nedávno ten hrot omylem ulomila a musela jsem běhat na jedné hůlce bez něho a byl to děs.Vosky

Správně namazané lyže je třičtvtě úspěchu. Opravdu, pokud si lyže namažete špatně, bude se vám sníh buď lepit, nebo vám budou běžky podkluzovat, zejména z kopce.Jak si správně namazat běžky?
Existuje mnoho různých vosků, já sama používám stejně jako většina lidí vosky od značky Swix a jsem zcela spokojená. I tady je mnoho druhů vosků, každý se hodí na něco jiného a to je na tom napsáno.

Co byste měli vědět: Vosky jsou buď na starý nebo nový sníh tzn. na ten, co už je nějakou dobu nebo na čerstvě napadlý. Na každém to totiž jezdí trochu jinak a proto je víc druhů vosků a je třeba, abyste si to namazali tím správným. Každý vosk je na jinou teplotu, co barva, to jiná teplota. Je to vždy napsáno na tom vosku, tak si to přečtěte a podle toho se zařiďte.

A teď to hlavní: Když si vyberete vosk, jak lyže namazat?
Je to úplně jednoduché, na plochu lyže (začnete kousek nad místem, kde vám končí bota a skončíte před místem pod patou) nanesete vosk. Pořádně to navoskujte a potom to korkem pořádně uhlaďte tak, aby nikde nebyl nerozetřený vosk. Lyži si o něco opřete, pevně ji chytíte a opravdu se nebojte silou, čím víc rozetřeno, tím lepší. Potom můžete (ti, kteří mají zoubky se obejdou bez toho) ještě přidat pouze pod patu stoupací vosk tzn. vosk na o stupeň teplejší teplotu sněhu, než kterým máte už běžky namazané. (Příklad: teplota sněhu (můžete brát venkovní teplotu, je to podobné) je -2°C, namažete si běžky fialovým voskem a pod patu přidáte trochu červeného.)
Dejte běžkám šanci
Mnoho lidí se běžek bojí a když je pak na lyžáku učitelé komandují, jsou z toho celí nešťastní a tak běžky navždy odepíšou. Je to škoda, že učitelé mnoho lidem takhle kazí názor na běžky, protože to je vážně super sport a já jsem z něj naprosto nadšená. Dokonce mám stavy (poslední dobou stále častěji), kdy chci jít radši na běžky než na sjezdovky.

O tomto tématu bych se chtěla víc rozepsat, proto to tu nechám jenom ve zkratce a někdy napíšu ještě jeden článek na toto téma.Jak to probíhá?
Opět si myslím, že to má každá škola trochu jinak.

U nás to bylo tak, že jsme první den zkoušeli nejprve běhat (spíš chodit) před chatou. Mně to moc nešlo, protože se tam nedalo pořádně rozeběhnout, ale úplní začátečníci byli spokojení, jelikož to jim šlo na to, že na tom stáli poprvé. Pak jsme šli na louku, ti, co to uměli, běželi první a vyráběli stopu a ostatní za nimi. Tím se to nováčci "naučili" a připravili se na výlet následující den. Tady byli spokojení nováčci, vážně to nebylo nic těžkého, ale my, kterým to šlo, jsme byli zklamaní, protože jsme si pořádně nezaběhali.

Další den jsme měli celodenní výlet. Ono to bylo na celý den, i když to bylo tak 10, maximálně 15km, což je uběhnuté jako nic. Ovšem ti, co na tom byli podruhé v životě, měli celkem problém, jelikož stopa vedla do kopce i z kopce, oni se báli a skoro nejeli. My rychlejší jsme tam pak mrzli, když jsme čekali na ostatní a ti pomalejší byli celí uhnaní, protože jim to rychleji jet prostě nešlo. A jen co dojeli, hned se zase jelo dál. Prostě ideál chyběl, my rychlejší jsme nadávali, že pořád čekáme na ty pomalé, pomalejší nadávali, že je nenecháme ani odpočinout a kudy nás to sakra vláčí... prostě strašné. Vedlo to k nespokojenosti všech.


Ježdění na běžkách s lyžákem se školou je děs, ale zkuste dát běžkám šanci a neničte si pohled na ně nějakým pitomým lyžákem. Vždyť je to super sport, běžky za to nemůžou, že jsou učitelé kreténi a nechávají běhat lidi, kteří běhají 6 let s těmi, co na tom stojí poprvé v životě.
Snowboard

Vybavení:

Snowboard

Správné prkno s vázáním je základ. Prkno by vám mělo být stejně jako lyže po bradu, ale stejně jako lyže je pro začátečníky lepší o trochu kratší prkno.

Zkontrolujte si, na kterou jezdíte nohu (Pokud to nevíte, řekněte si, jakou nohou kopete do míče. Nebo poproste rodiče, aby do vás ze zadu strčili a tou nohou, kterou dáte do předu při vyrovnávání pádu jako první, na tu stranu budete jezdit.) a podle toho si seřiďte vázání. Přední noha by měla být zhruba o 20° nakloněná do předu, zadní může být o 0-5°nakloněná ve směru jízdy tzn. k pravé noze.

Také si zkuste, jestli vám bota do vázání jde, jestli nepotřebujete vázání posunout dopředu nebo dozadu. A jestli máte dostatečně dlouhé pásky, abyste pak na sjezdovce při uchycování nohy neměli problém.Boty

V dnešní době si můžete koupit/půjčit boty na tkaničky, nebo na speciální mechanismus (těžko vysvětlit, je to na obrázku), který je podle mě mnohem lepší. Při utahování stačí točit kolečkem a bota se utáhne všude rovnoměrně bez použití fyzické síly a při povolování jednoduše odaretujete kolečko a jazyk jde rovnou vyndat celý. Těžko se to popisuje, museli byste si to zkusit. V dnešní době už se většina bot vyrábí takto, ovšem projeví se to na ceně, která je tak o 2 000 vyšší. Já sama vlastním tento typ boty a tak jsem si na to zvykla, že už bych na normální tkaničky nechtěla.

Bota musí být tvrdá, neměla by se dát sama ohnout, když do ní zatlačíte. Čím tvrdší bota, tím lepší, ona ta bota ježděním stejně změkne. Pohodlnost je samozřejmě na místě, ale radši než pohodlnou vyměkčenou botu, nějakou tvrdší, lépe se vám v tom bude řídit.

Určitě musí mít bota stahovací vložku, která je v "obalu" boty (bota má dvě části, tak ta uvnitř). Pokud nepůjde stáhnout vložka uvnitř, nikdy se vám nepovede stáhnout botu jenom stahováním na vnější botě.

Boty si vždy zkuste, je to totiž jedna z nejdůležitějších věcí na snowboardu.

Páteřák

Ale spolužáci také nenosí páteřák, tak proč já ano?

Otázka méně inteligentních dětí. Tady nejde o to, zda-li ho nosí či nenosí i někdo jiný, tady jde o vaše zdraví. Takže vždy (zejména začátečníci) noste páteřák, stejně jako helmu a dobré je také mít rukavice s výplní (???) proti zlomení zápěstí. Opravdu se to vyplatí, znám mnoho lidí v mém okolí, snowboardistů, kteří si zlomili zápěstí, takže speciální rukavice nejsou na škodu.Jak to probíhá?
U nás to bylo tak, že ti, kteří to uměli, si jezdili sami ve středisku, ale v určitý čas museli být na obědě. Pak tu byla možnost pro začátečníky, že je to mohl naučit učitel, což je fajn, protože to je v ceně lyžáku, nic se nepřiplácí. A učitel to uměl, takže to naučil skvěle (mou spolužačku).
Jaký je průběh dne?

Vstává se brzy ráno, obvykle v 7 hodin. Následuje snídaně (služba, která snídani připravuje, vstává o půl hodiny dřív) a příprava na lyžování.

Potom se musíte dopravit k vleku a cca od 10, 11 hodin dopoledne se začíná lyžovat.

Kolem 12. následuje oběd a pak se jezdí ještě takové dvě hodiny, někdy nám dovolili zůstat až do pěti odpoledne.

Když přijdete na chatu, dejte si sušit všechno mokré oblečení a máte chvíli volna (kromě služby, která připravuje svačinu).

Následuje svačina a opět volno až do večeře. Po večeři, která bývá teplá v nějaké restauraci/hospodě, máte opět volno až do 22 hodin večer, kdy bývá večerka. Po tu dobu si můžete dělat co chcete, ale musíte stihnout večerní hygienu.

Nebudeme si nic nalhávat, pak následuje doba, kdy se holky a kluci sejdou na jednom pokoji a pokračuje pařba. Pak už je na vás, kdy půjdete spát, abyste ráno vstali.

No a protože už takhle je článek dost dlouhý, nebudu ho dál natahovat, i když jsem chtěla napsat ještě další věci. Pokud budete mít zájem, můžu z toho udělat sérii a napsat ještě článek, jaké hry hrát se spolužáky na lyžáku, co si s sebou sbalit a další články na téma související s lyžákem. Pokud vás to zajímá, napište do komentářů.

Charlotte
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anonymka Neznámá Anonymka Neznámá | 22. ledna 2017 v 9:23 | Reagovat

Moc děkuji za článek, líbil se mi.
Pěkný den přeje
Anonymka ☺

2 Charlotte Charlotte | Web | 22. ledna 2017 v 9:33 | Reagovat

Děkuji, jsem moc ráda, že se ti článek líbí a též přeji pěkný den :-)

3 Pink Lady Pink Lady | 22. ledna 2017 v 10:59 | Reagovat

Letos jedeme na lyžák, díky za článek. Snowboard mít nesmíme a na bĕžky možná pújdeme, ve čtvrtek jsme mĕli trénink (ale na lyžák jedeme až únoru)

4 Charlotte Charlotte | Web | 22. ledna 2017 v 11:08 | Reagovat

[3]: Já děkuji za komentář. Článek jsem měla sice rozepsaný už dřív, ale takovou koncepci, jakou má, jsem mu dala až poté, co jsem si přečetla ten tvůj článek o běžkách. Takže i já děkuji :)

5 Lady Unicorn Lady Unicorn | 23. ledna 2017 v 19:42 | Reagovat

Pro ty, co na ležák jedou, určitě přínosný článek. Já jsem nikdy nebyla na takovém lyžáku, o kterém píšeš, ale chodili jsme se školou pěšky dvakrát týdně na sjezdovku (bydlíme v horách, tak to máme blízko).
Ale jak jsi psala, že je to povinné, o tom jsem nikdy neslyšela.

6 Charlotte Charlotte | Web | 23. ledna 2017 v 22:40 | Reagovat

[5]: Děkuji :) S tou povinností jsi to asi špatně pochopila, psala jsem, že na základce jsou povinné sjezdovky a ne lyžák. Lyžák se samozřejmě musí platit a znám lidi, kteří na něj nejeli, protože na něj neměli, nebo někdo má fyzický problém, jiný jiné záležitosti... z tohoto pohledu lyžák není povinný. Ale když na něj jedeš, máš povinné lyžování, tak jsem to psala atak to bylo i myšleno. Jinak už jsem několikrát psala, že to má každá škola malinko jinak, ale princip je pořád stejný a proto by se článek mohl hodit lidem, kteří pojedou letos poprvé a neví, co je čeká.

7 radykonacky radykonacky | E-mail | Web | 25. ledna 2017 v 19:37 | Reagovat

Jo, pojedu v sedmičce:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama