Novoroční předsevzetí???

31. prosince 2016 v 16:00 | Charlotte |  Volný čas

Ahoj,
je tu článek, který bude aktuální až zítra (sice ho píšu pro dnešní den), ale přečíst si ho můžete už dnes.

V dnešním článku bych se chtěla vyjádřit k novoročním předsevzetí, dát nějaké tipy, vyjádřit se k tomu, proč si je dávat a jak dopadly moje pokusy, když jsem si já sama dávala předsevzetí.


Já a předsevzetí
Jako první to bude něco z mého života, ať se také pobavíte.

Už si úplně nepamatuju, když jsem s tím začala a skončila, ale minimálně 3 roky už jsem si žádné předsevzetí nedala. Když se mi to nepovedlo vydržet ani týden, vybodla jsem se na to a přestala si je dávat. Stejně bych to zase nevydržela.

Učit se, předsevzetí, které si dává asi každý. Nevím, jestli jsem ho někdy zcela dodržela, učím se tak jako normálně. Že bych byla šprtka a učila se z hodiny na hodinu, se říct nedá, ale před testy se většinou alespoň trochu učím.

Pravidelně uklízet, to jsem porušila během prvního měsíce. Vždycky něco vytáhnu a nechám si to na stole, protože vím, že to budu za chvíli potřebovat. Ale pak se mi do toho nechce, takže s danou věcí nic nedělám a ona mi jenom leží na stole a já ji už neuklidím - co kdybych zrovna ten den začala něco dělat? A takhle se mi to hromadí a hromadí... a pak je z toho nepořádek, který se hodně špatně uklízí.

Nežrat tolik. Snad nikdy jsem si neřekla, že bych měla hubnout, protože já hubnout nepotřebuju. A když si říkám, že bych mohla mít o dvě kila tuků méně, nějak samy zmizí, ani nevím jak. Proto si dávala předsevzetí, že nebudu tolik jíst sladkosti (v jednu dobu jsem jedla minimálně čokoládu denně a to už je trochu moc), jelikož je to nezdravé a ještě se po tom tloustne. Ale... občas mám chuť a žeru všechno, co objevím a občas nemám chuť a jím jenom pětkrát denně z povinnosti.


Teď už si předsevzetí nedávám, připadá mi to jako ztráta času.


Člověk by měl zůstat takový, jaký je
A měnit se pomocí předsevzetí k lepšímu člověku, odbourávat své špatné vlastnosti... pak už to nebude člověk, ale robot. Já mám na každém ráda jeho dobré i špatné vlastnosti a kdyby o kteroukoli z nich přišel, už by to prostě nebyl on. Měnil by se nuceně, ne přirozeným vývojem. A to je podle mě špatně.


Ale pomáhá to v seberealizaci, protože dodržení předsevzetí je výzva!
Na druhou stranu mi přijde, že tím, že si něco určíte a snažíte se to dodržet, se zdokonalujete v některých vašich vlastnostech a dovednostech. Třeba v pevné vůli, musíte mít ještě pevnější vůli, než dřív, abyste si tu čokoládu prostě nedali.

Je to taková výzva a mnoho lidí má výzvy rádo. I já je mám ráda, ale je třeba vybrat si takové, které vám pomůžou, neuškodí.


Spíš než předsevzetí zkusit nedělat své zlozvyky a nešvary, zlepšit se.
Já si třeba letošní rok chci shrnout. O každém člověku, se kterým jsem něco prožila, si napíšu zápisek do deníku, napíšu tu storku a pak se k tomu vyjádřím. Co jsem udělala špatně, co naopak ne...

Z toho si vyvodím, jak se k lidem chovám. Co bych mohla já vůči nim vylepšit, co naopak oni dělají špatně... a chovat se k lidem mileji, vycházet jim víc vstříc.

A pak o sobě. Napíšu si to samé o sobě, co jsem kdy udělala a jestli to bylo špatně nebo dobře, co bych mohla pro příště vylepšit... Většinou píšu spíš to, co se mi nepovedlo, abych se z toho poučila a příště to udělala lépe.


Poučme se z vlastních chyb,
ať neděláme tytéž, co v minulosti. Ohlédněme se za letošním rokem a řekněme si, co bylo dobře a chceme, aby to tak zůstalo, co naopak bylo špatně a je možné to zlepšit...

Třeba já, když jsem poprvé vyplachovala kýbl se špinavou vodou... no, prostě jsem ho vylila do záchodu i s hadrem. A ten hadr tam zůstal tak, že nebyl vidět. A byl problém, co když se tam zašprajcl a ucpal nám záchod? Tak jsem se tam asi půl hodiny hrabala, v té nechutné vodě v záchodě, šťourala jsem tam nějakým klackem a hadr nikde. Naštěstí byl už dávno pryč a nic se nestalo, ale od té doby si dávám velký pozor, abych ho tam znovu nehodila a nemusela se šťourat v té nechutné záchodové vodě.


Ale zůstanu svá!!!
I přes to všechno, co si napíšu, že bych mohla změnit k lepšímu, budu dělat jenom to, co bude pro mě přirozené. Chci zůstat svá, nechci, aby se ze mě stala nějaká dokonalá miss. Každý má své chyby i přednosti a právě to ho dělá tím, kým je. A neměli bychom to nějak rapidně měnit.

Někdy je fajn, změnit špatnou vlastnost na druhou, ale rozhodně se jich všech nevzdávejte. Nesnažte se je předělat. Protože i ty z vás dělají vaše já. A nikdo takový, jací jste vy, už není, každý z nás je originální, tak se to nesnažte zásadně změnit.

Lepší, když zůstanete sami sebou, než když budete dokonalí.Shrnutí:
Můžete si dát předsevzetí, ale lepší než to je, ohlédnout se zpět a říct si, co všechno jste za tento rok dokázali.

Co jste udělali špatně a co dobře, co by šlo vylepšit a co by šlo udělat ještě lépe.

Ale i přes všechny vaše chyby zůstaňte sami sebou.

A užijte si Silvestr a zítřejsí Nový rok a samozřejmě celý rok 2017.

Ať je příští rok ještě lepší než ten letošní.

Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 radykonacky radykonacky | E-mail | Web | 3. ledna 2017 v 19:18 | Reagovat

Máš pravdu. Já si dala předsevzetí hned několik a jedno z nich bylo abych se zbavila zlozvyků. A zatím se mi to celkem daří :-D

2 Charlotte Charlotte | Web | 3. ledna 2017 v 20:19 | Reagovat

[1]: Tak doufám, že se ti to povede :) O zlozvycích chci psát článek, to téma mám už dlouho, ale stále se mi ho nedaří zpracovat...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama