Moje vánoční tipy

11. prosince 2016 v 22:00 | Charlotte |  Rady a tipy

Ahoj,
dneska to bude vánoční článek, protože je 3. adventní neděle a já si tak trochu řekla, že o každé adventní neděli vydám nějaký vánoční článek. Nápadů mám mnoho, ale nějak se mi je nedaří dát do nějakého útvaru, celku a proto to dneska bude spíš několik jednotlivých věcí souvisejících s Vánoci dohromady.

Nebudu to zdržovat, je to pár věcí/rad/tipů, co dělám před Vánoci... pojďme na to!


TRHY
To první, o čem bych chtěla psát, je navštívení vánočních trhů. Už loni jsem byla v Drážďanech a letos jsem se tam vypravila znovu. Ještě se chystám do Žitavy, ale to nevím, jestli dopadne, tak kdyžtak příští rok.

Trhy jsou dle mého názor super věc. Je to taková předvánoční tradice, mnoho stánků s ručně vyráběnými věcmi a jídlem, krásné dekorace... a člověk má záminku, proč se podívat do cizího města.

Já osobně mám radši menší trhy v menších městech, kam chodí méně lidí a také samotné trhy trvají kratší dobu, třeba jenom víkend. Narvané uličky k prasknutí, všude milion lidí, člověk se ani nemůže podívat, co mají ve kterých stáncích, protože tam přes ty lidi prostě nevidí, bojí se, co mu kdo kdy ukradne... to jsou Drážďany. A to je věc, která mi na nich doopravdy vadí.

Další nevýhoda obrovských trhů je velké množství stánků se stejnými věcmi. Stánky s jídlem... na každém rohu, pardon, vlastně se nestalo, že bych stála někde, odkud bych neviděla stánek s jídlem nebo pitím. Stánků s maňásky, hvězdičkami, dřevěnými hračkami, korálkovými výrobky, štolami... těch tam bylo nepočitatelně. A pokud máte stejně jako já rádi pestrost... no... obrovské trhy s velkým počtem obchodů s podobným sortimentem asi není to nejlepší pro vás.

Abych to shrnula: Drážďanské trhy jsou skvělé svou výzdobou. Stánky na "hlavním" náměstí byly naprosto božsky ozdobené, na některém jezdil vlak, jinde byli na střeše kominíci nebo kuchaři, někde se hýbal Santa, jezdil na sobech...
(Fotky jsou z loňska, protože jsem si letos trhy užívala a nefotila jsem.)
Co se mi nelíbí je příliš mnoho lidí, rozsáhlé trhy s podobnými věcmi a hrozící teroristický útok - to opravdu hlásili, ať si dáváme pozor!

Celkově jezdím do Drážďan na trhy ráda, ale příští rok si dám pauzu a radši se podívám na nějaké menší.


Pár foteček:

Vánoční nákup
Většinou to je nákup dárků, oblečení si kupuju spíš na podzim a pak mám do Vánoc trochu útlum, Vánoce mě vždycky finančně tak vyždímou, že kupuju jen, co je třeba. Ráda čtu, jak byly některé blogerky nakupovat, koupily si vánoční svetr, tlusté ponožky, tričko se sobem, santovu čepici... já taková nejsem. Vánoce tolik neprožívám. Nicméně, některé ty věci jsou pěkné, hlavně když se sladí dohromady. Tady je inspirace:Vánoční dárky:
Já mám štěstí, že nemám mnoho příbuzných a kamarádek, kterým dávám dárky, takže toho zase tolik není. Radši sem nebudu vypisovat, co jsem komu koupila, aby si to někdo nepřečetl - pak by to nebylo překvapení a vánoční dárek má být překvapení. Takže se těšte po Vánocích nebo před příštími Vánocemi, všechno perfektně nafotím, zdokumentuji a vydám, abyste měli inspiraci, co pořídit příští rok (jestli budu v tu dobu ještě blogovat - snad jo).

Jinak mé předchozí články: Tipy na vánoční dárky pro kamarádky, Tipy na vánoční dárky pro rodinu ,ale ty dárky, co mám, jsou malinko jiné.


Vánoční jídlo
Doporučuji koupit si Adventní kalendář! No a co, že už nejste malé děti, já ho mám za jediným účelem - jsou v něm čokolády. Také se dá díky němu dobře orientovat v tom, kolik dní ještě zbývá do Vánoc. My starší už nemáme adventní kalendář kvůli obrázkům. Doporučuji!

Cukroví asi peče většina lidí. Je to příjemný zvyk. Ta vůně, když se to peče, to těšení se, než bude Štědrý den a bude se moct začít cukroví jíst, ta radost, když cukroví nabídnete vašim příbuzným a chutná jim... To byla představa. Realita je, že se nikomu moc do pečení nechce - trvá to dlouho a výsledek malý, stejně se to hned sežere a udržet nedotčené cukroví do Štědrého dne je nadlidský výkon. Ale je to dobrá tradice a tradice by se měly dodržovat, proto bych tuto vánoční rutinu rozhodně nevynechávala.

Štědrovečerní večeře. Celý den stojíte v kuchyni a vaříte, místo toho, abyste se bavili, nervujete se, že to nestihnete. Zapomeňte na chvíli na stres, vždyť je to pěkné, když se celá rodina sejde u stolu a večeří spolu, poslouchá vánoční songy... Typickými jídly je ryba a bramborový salát, myslím si, že by to nemělo chybět v tento den. Ale pokud máte jinou tradici, nebo vám daná jídla nechutnají, není to povinnost.


Začít se vším včas = žádný stres
Proč vydávám každý Advent vánoční článek? Abyste si uvědomili, že se Vánoce blíží velmi rychle a je třeba začít něco dělat. Jako shánět dárky už v říjnu mi připadá ujeté, ale konec listopadu je nejvyšší čas.

Pokud budete mít sehnané dárky minimálně týden před Vánoci, stačí je pak jenom zabalit a máte o starost méně.

Zahájení úklidu je třeba udělat také brzo. Pokud myjete okna, musíte skončit než začne mrznout. Umýt lustry, uklidit "špajzku", pouklidit, utřít prach - to můžete také dlouho před Vánoci.

Udělejte si co nejvíce věcí před Vánoci, abyste na Štědrý den měli větší pohodu a nemuseli řešit věci, které jste mohli udělat už dávno. Vše na poslední chvíli je špatné heslo.No a to by bylo pro dnešek vše. Mám ještě pár dalších nápadů, co napsat do vánočního článku, ale to si nechávám na příští neděli, která bude blíž Štědrému dni a bude to tím pádem aktuálnější.

Užívejte si dny před Vánoci.

Charlotte
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Veriska Veriska | E-mail | 12. prosince 2016 v 17:56 | Reagovat

Já na internet před Vánocemi moc nechodím,proto ti přeji veselé Vánoce!:-)

2 Charlotte Charlotte | Web | 12. prosince 2016 v 18:09 | Reagovat

[1]: Já tobě taky, užij si Vánoce bez internetu :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama