Jak si vybrat klasickou kytaru

3. prosince 2016 v 19:30 | Charlotte |  Volný čas

Ahoj,
hrajete na kytaru? Nebo se chcete učit hrát na kytaru a potřebujete si koupit novou? Pokud ano, víte, na co si dát při výběru kytary pozor? V dnešním článku se vše podstatné dozvíte.Já sama hraju na kytaru sedm let. A po pěti letech, co mám svou 4/4 kytaru za 3500 Kč, jsem cítila, že potřebuji novou. Na mou dosavadní kytaru se hraje průměrně, k táboráku je ideální, tam to stačí. Ale na vybrnkávání už to je horší. Občas mi neznějí barečka anebo se musím hodně snažit, aby mi zněly (a není to mnou), také se na ní nedá moc dobře hrát forte a její zvuk je takový tupý. Nikdy mi to nevadilo, ale poslední rok mi začal učitel na kytaru půjčovat jeho kytaru a to bylo úplně něco jiného. Je pravda, že jeho kytara je o víc jak 20 000 Kč dražší než ta moje, ale hrálo se na to skvěle. Zvuk byl líbeznější, takový zabarvenější, zvonivější a barečka, která mi na mojí kytaře moc nešla a musela jsem se hodně snažit, aby mi zněla, tady mi zněla automaticky bez velkého úsilí. Bomba.

A tak už mi bylo víc než jasné, že jestli chci pokračovat a dál se učit hrát na kytaru, pokročím jedině, když dostanu novou. Učitel o tom mluvil i s rodiči, kteří mi dají kytaru pod stromeček jako vánoční dárek (ještě si musím natrénovat údiv kvůli věřícím sourozencům). A tak jsme jeli do Prahy vybírat kytaru.

Můj učitel mi doporučil prodejnu kytary.cz, která má tři pobočky, dvě v Praze a jednu v Brně.

A tak jsme se před dvěma týdny vypravili do Prahy do prodejny Děkanka, kde jsem postupně vyzkoušela asi 20 kytar v cenovém rozmezí od 10 000 do 25 000 Kč. Dokonce jsem zkoušela pro porovnání i jednu za 29 000, ale rozdíl mi nepřišel tak velký, abych za to musela dávat o tolik víc peněz. Nakonec jsem si vybrala jednu za necelých 14 000 od značky Alhambra. Ale nebyla s elektrikou, takže jsme se podívali do druhé pobočky v Praze, do Modřan, kde měli od stejné značky tutéž kytaru a navíc ještě další dvě s elektrikou.

Vyzkoušela jsem tu stejnou, ale co kus, to originál, prostě mi nějak nezněla a kdybych si ji měla vzít, tak bych si koupila tu z Děkanky. A pak už jsem se rozhodovala mezi tou s elektrikou za 18 000 a tou bez elektriky za 14 000. Obě hrály podobně, možná ta dražší s elektrikou lépe.

Ale pak přišel prodavač a nabídl mi, abych jen tak pro porovnání zkusila kytaru s celomasivní deskou. Ty, co jsem doteď zkoušela byly s polomasivní deskou. Ta s celomasivní deskou byla samozřejmě dražší, necelých 20 000 Kč a tak jsem ji vyzkoušela. Nejprve jsem nevěděla, už jsem měla tolik nahráno, že jsem v tom neviděla rozdíl. Přece jenom, v Děkance jsem strávila hodinu a půl a tady už jsem byla také hodinu... Nakonec jsem všechny vyřadila kromě té elektrické s polomasivní deskou za 18 000 a té bez elektriky s celomasivní deskou za 20 000. A pořád jsem si je přehazovala, hrála jsem na jednu, na druhou... co budu povídat, ta dražší mi zněla lépe, měla zabarvenější pevnější zvuk, ale vadilo mi, že nemá elektriku. Přesto jsem se pro ni nakonec rozhodla a teď čekám do Štědrého dne, kdy ji oficiálně dostanu k Vánocům.


Cedrová nebo smrková deska?
To je asi to první, na co se vás bude prodavač ptát a co je velmi důležité při výběru kytary. Obě desky jsou si velmi podobné, liší se jenom drobnostmi a já, když jsem si obě verze zkoušela, skoro jsem mezi nimi nepoznala rozdíl (poznala, ale byl opravdu malý).

Cedrová se hodí pro začátečníky. Tato kytara hraje od začátku stejným zvukem a zvuk se s dalším hraním nemění.

Smrkovou si kupují někteří profesionálové. Tato kytara je specifická tím, že nejprve hraje tak jako "divně", bez nějakého zabarvení, zvuku... Postupem času se vyhraje do nádherného zvuku a proto si ji kupují profesionálové, hrají třeba dva roky a po dvou letech má kytara nádherný zvuk. Ovšem zvuk není nějak lepší než u cedrové, je to přibližně podobné a někomu se zvuk ani nelíbí.

Já osobně doporučuji cedrovou, pokud jste profesionálové, tak nečtete tento článek, protože si umíte vybrat kytaru sami a nepotřebujete k tomu nějaké rady a pokud nejste profesionálové, tak se vám lépe bude hrát na cedrovou, protože hraje dobře už od začátku. Ale samozřejmě je to na vás.


S elektrikou nebo bez?
To je další parametr, který si musíte promyslet dřív, než si vyberete model.

Já bych byla ráda za elektriku, ale pokud by byla kytara bez ní, nevadilo by mi to. Kytaru jsem chtěla hlavně na normální hraní bez reproduktorů, mikrofonů, elektriky..., ale případná elektrika by mi nevadila. Pro mě to nebyl hlavní parametr, spíš jsem čekala, co bude v nabídce.

Elektrika se hodí, pokud chcete hrát pro víc lidí, být slyšet, hrát v kapele... Jednoduše se to zapojí... No, vždyť to znáte. Pokud máte kytaru s elektrikou, odečtěte si od ní cenu ± 2500, protože to je cena elektriky. Pak zjistíte, za kolik by byla stejně dobrá kytara bez elektriky.


Bez elektriky se hodí hlavně pro ty, kteří ji nepotřebují. Kytara je bez ní lepší, lépe zní, jelikož elektrika nezabírá místo a většinou tam ani není výřez, takže zní kytara lépe. Navíc nemusíte platit za něco, co nevyužijete.


Důležité je vyzkoušet kytaru
Na internetu se podíváte na parametry kytary, vzhled kytary a to je vše. Nikdo vám nezaručí, že bude kytara hrát pěkně. Pokud jste začátečníci a kytaru si kupujete pouze pro vlastní hraní jednou za čtvrt roku, přes internet proč ne. Ovšem jestli se chcete hře na kytaru věnovat, potřebujete pořádnou kytaru. Dobrá kytara = skoro žádná práce, sama o tom vím své. Na starou kytaru se musím přemáhat, aby mi zněly tóny při nějakém těžším hmatu, na nové... pohoda.


Čas
Určitě si kytaru vyzkoušejte, vyzkoušejte si jich víc a pak je porovnávejte. Vemte si den volno, aby vás netlačil čas a mohli jste v klidu zkoušet.

Za pět minut si kytaru nevyberete, to asi tušíte a i já jsem to věděla. Ale myslela jsem si, že hodina mi stačí. Hrála jsem na jednu, na druhou, na třetí... pak jsem vybírala mezi dvěma a najednou byla hodina a půl pryč. A pak další hodina a půl v dalším obchodě. Dohromady jsem strávila minimálně tři hodiny výběrem kytary. Ale jsem spokojená, určitě to stálo za to.

Nespěchejte a dejte tomu čas. Hrajte, hrajte a hrajte, tak nejlépe poznáte, která kytara je pro vás ta pravá.


Víc modelů a vyřazovat
Určitě vyzkoušejte vícero kytar, víc značek, víc modelů...

Když vám přijde do ruky nějaká, u které podle prvního akordu víte, že to není ta pravá, rovnou ji vraťte a nezdržujte se s ní.

A až budete mít favority, klidně si zahrajte kousek nějaké skladby na jednu, pak na druhou, potom znovu na tu první... a takto to pořád střídejte. Já jsem to tak také dělala, protože jsem se nemohla rozhodnout, hrála jsem něco na jednu, pak totéž na druhou, pak něco jiného na první a totéž na druhou... a pořád dokola, než jsem se pro jednu z nich definitivně rozhodla.


Co hrát?
Hrajte, co chcete.

Na začátku stačí třeba jenom obyčejný akord E dur, už na tom poznáte, pokud je kytara nic moc a nechcete ji.

A pak kousky skladeb. Zkuste třeba i legato, hraní v poloze, různé další ozdoby...


Podle značky?
Přišla jsem do obchodu s tím, že si koupím Yamahu. Od této značky mám klavír, sestra flétnu a obě jsme naprosto spokojené. Tato značka je známá, dobrá a kvalitní. Pak jsem zkusila pár kytar a skončila jsem u Alhambry.

Značka, kterou mi nedoporučoval můj učitel hry na kytaru, je Ibanez, prý si jednu kytaru této značky koupil a nic moc. Pak také kytary, které jsou hromadně vyráběny v Číně, ale některé čínské kytary nejsou špatné, nesmíme je všechny házet do jednoho pytle. Ovšem když si vyberete japonskou, italskou, německou, španělskou (jako já) kytaru, máte velkou šanci, že to bude kvalitní výrobek.


Cena
Měli byste mít rozmyšleno, kolik chcete do kytary dát.

Kolem pěti tisíc seženete pěkné kytary pro začátečníky, já jsem měla kytaru za 3 500 Kč a vystačila jsem si s ní poměrně dlouho. Na hraní u táboráku to bohatě stačí.

Pokud chcete už něco kvalitnějšího na klasické hraní, cena pohybující se okolo 15 000 Kč je ideální. Občas jsou dobře hrající kytary za méně, občas za víc...

Jestli hrajete profesionálně, je na vás, kolik chcete do kytary dát. Můj učitel má skvělou kytaru za 27 000 Kč, někteří profesionálové mívají i za 200 000 Kč, ale to už je trochu moc, to leda, kdybyste byli miliardáři nebo si hraním na kytaru vydělávali slušné prachy, aby se vám investice vrátila.


Na závěr:
Kytaru si pečlivě vyzkoušejte.

S výběrem nespěchejte.

Důležité je, jak zní vám a jak vám se na ní hraje.


Snad jsem poradila, další dotazy směřujte do komentářů, ráda vám odpovím.

Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama