Deník, taky ho máš?

1. prosince 2016 v 17:00 | Charlotte |  O mně

Ahoj,
tentokrát to bude na téma deník, tím myslím deníček, do kterého si mnozí z nás zapisují svoje postřehy, poznámky, pocity...

Jak si vést deník? Proč si vést deník? Jaká je nevýhoda a výhoda deníku? Internetový nebo papírový deník? To vše se dozvíte v dnešním článku.


Proč si vést deník?
Já sama mám sešit, který slouží jako deník. Zapisuju si do něho všechno, co se děje kolem mě mýma očima. Když něco nějak vidím, prostě to napíšu.

Myslím si, že to je pěkná vzpomínka. Deník nemám dlouho, ale ráda si přečtu moje první zápisky, které jsem napsala před dvěma lety. Řeším tam úplně banální věci, zabývám se blbostma a můj pohled na ostatní lidi? Vůbec jsem je neznala a špatně jsem je odhadla. Moc ráda si čtu staré věci, ať už na mém dřívějším blogu, v mém deníku nebo v sešitcích, které jsem měla jako dítě a kam jsem si psala různé vymyšlené příběhy.

Určitě si tím utřídíte myšlenky. Pokud si něčím nejste jisti, není nic jednoduššího než si to sepsat. Tužkou na papír a pak nejlépe uvidíte, kolik má daná věc kladů a záporů a vaše rozhodování bude jednodušší.


Internetový nebo papírový?
Já osobně doporučuji papírový, i když každý má něco do sebe.

Internetový je super v tom, že tam ty informace, které tam jednou vložíte, zůstanou. Nesmažou se vám, nezničí se vám, prostě zůstanou uložené na nějakém serveru s miliardou záloh. A byla by velká náhoda, kdyby se to všechno smazalo, takže tam data zůstanou dlouho.
Pak ho také vždy najdete, nestane se vám, že byste si deník někam položili a pak ho nemohli najít.
Nevýhodou je, že data nejdou smazat. Na jednu stranu o ně nemůžete přijít, ale zároveň, když tam napíšete něco, co nechcete zveřejňovat, vždycky to tam bude. Když ne přímo na serveru, tak na zálohách a když ne ani tam, tak si to může někdo zkopírovat k sobě na disk a to je pak nedohledatelné.
Další nevýhoda je, že když chcete něco zapsat, třeba jenom jednu větu, vždycky musíte zapínat počítač.

Papírový je dobrý, že se dá použít kdykoli.
Také je to taková klasika, normální deník s deskami.
Můžete na jednotlivých zápiscích vidět, jak se vám měnilo písmo i myšlenky, protože co jednou napíšete tužkou na papír, to se nedá smazat tlačítkem Delete, dá se to maximálně zaškrtat, ale vidět to tam bude vždy.
Nevýhoda určitě je ve skladování, deník se může ztratit, může shořet nebo se jinak zničit a přijdete tak o všechny zápisky.

Pro mě je rychlejší psát na počítači než rukou tím, že píšu všemi deseti, ale ne každý to umí, takže rychlost psaní bych do výhod či nevýhod neuváděla.

Já osobně doporučuji papírový deník, přece jenom je to taková pěkná vzpomínka, je to typické pro deník a... prostě se mi to víc líbí. Ale jestli si vy vyberete papírový nebo internetový, to už je na vás.


Jak si vést deník?
Těch způsobů je několik.

V dnešní době nemusíte deník oslovovat: Můj milý deníčku, to bývá ve filmech. Samozřejmě můžete, ale já deník neberu jako živou osobu, které bych se svěřovala, je to prostě sešit, do kterého si píšu svoje poznámky z mého života.

Je velmi pěkné, pokud do deníku nalepíte věci pojící se s událostí, o které píšete. Třeba jste navštívili hrad, tak tam nalepíte vstupenku - na památku. Můžete lepit vstupenky, lístky, programy... ale také FOTKY. To je ta nejlepší věc, která slouží jako vzpomínka. Přečtete si starý zápisek, podíváte se na fotku a řeknete si: "Tak takhle jsem vypadal/a!"

Jak by měl vypadat:
Vlastně je to úplně jedno. Může to být sešit s pevnými deskami, normální sešit, vytrhávací sešit, může mít linky, kostičky nebo bude bílý, může mít obrázek, může mít okraje... Doopravdy je to jedno. Je jenom na vás, co se vám líbí a který sešit si vyberete. Pokud píšete na internetu, je to něco jiného.

Jak by měl vypadat zápisek:
DATUM - Každý správný zápisek by měl mít datum, abyste věděli, kdy jste ho psali. Datumy se většinou písí na pravo. Já si k tomu ještě připisuji den, který zrovna je, pro mou lepší orientaci, když v zápisku mluvím o nějakém dni, abych věděla, před jak dlouhou dobou to bylo. Den si píšu doprostřed na stejný řádek jako datum.

ODSTAVCE - Každý text by měl být rozdělený na odstavce. I já tu mám různé odstavce. Začátek nového odstavce můžete odsadit, většinou to tak dělám (výjimkou je blog). Odstavce jsou opět pro lepší přehlednost, když začnete psát o novém tématu, začnete na nový článek. Lépe se hlavně delší text čte.

ZÁVĚR - Já píšu závěr snad u všeho. Prostě nějaký poslední odstavec, kde beď všechno shrnu (hlavně u komplikovanějších situací), nebo napíšu ponaučení, co udělám, jak se na závěr cítím... Závěr není nutný, ale mně to připadá jako pěkné doplnění zápisku.


Výhody a nevýhody deníku:
Výhody: Památka. Už jsem o tom psala, jednou si budete chtít přečíst svůj zápisek napsaný před deseti lety... zjistíte, jací jste byli dřív, jestli jste se změnili, jak... To je asi ta hlavní výhoda.

Nevýhody: No, nic mě nenapadá. Možná, že si to může přečíst někdo jiný než vy, pokud deník najde.


Já si deník vedu a jsem naprosto spokojená. Vám doporučuji totéž, určitě si pořiďte deník, pokud ho ještě nemáte. A pokud ho máte, určitě do komentářů napište svůj názor na téma deník.

Charlotte
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama