Co dělám před Vánoci, tipy + sněží!

18. prosince 2016 v 18:20 | Charlotte |  Rady a tipy

Ahoj,
máme tu další nedělní článek na téma Vánoce, tentokrát už jeden z posledních. Dneska to bude o tom, co dělám před Vánoci já, nějaké moje tipy... prostě vánoční tématika.


Nejprve, kdybyste se chtěli podívat na předchozí vánoční články:
Druhá adventní neděle - Zimní aktivity, když není sníh
Třetí adventní neděle - Moje vánoční tipy

Co chystám:
Nedávno mě napadlo nové téma, nebo spíš kategorie, na co se dá napsat pár článků, takže během vánočních prázdnin určitě minimálně jeden článek takového typu vyjde.

Books I've read #2, protože jsem konečně přečetla další tři knihy, které se v něm objeví. Jedna z nich je od známého Johna Greena, takže se určitě těšte.

Ještě pár zimních článků, mám pár nápadů a možná vyjde, Co jsem dostala k Vánocům a Co jsem dala přátelům a rodině k Vánocům (ale to možná až příští rok na začátku prosince, abyste měli nějaké tipy na vánoční dárky, protože vydávat to po Vánocích jen tak, abyste se podívali... no, nevím, nevidím v tom žádný smysl).

Snad i to, jak trávím Štědrý den a vánoční prázdniny + tipy, co dělat, chtěla jsem to napsat už dneska, ale nevešlo se mi to do článku, byl by zbytečně dlouhý, takže to nejspíš rozdělím.

Článek o BFF, už dlouho mám přichystané toto téma, ale protože je velmi náročné na zpracování, stále jsem se k tomu nedostala. Tak snad o vánočním volnu něco konečně napíšu.

A mnoho dalšího... pár nápadů mám a zbytek mě napadne časem.


Jak slavím Vánoce?
A dostáváme se k tématu, které bude provázet celý tento článek. Rozdělím ho na několik dílčích částí, ke každé se vyjádřím a napíšu nějaké tipy pro vás, ať vám to také něco přinese. Nebudu psát úplně všechno, co dělám, něco je mé tajemství, něco tajemství naší rodiny a něco je prostě úplně zbytečné.

Prosinec
Adventní kalendář
Rozhodně patří k Vánocům a já bych bez něho snad ani nežila. Už dávno nemám adventní kalendář kvůli obrázkům nebo odpočítávání, kolik dní zbývá do Štědrého dne (na to mám mobil), jako když jsem byla malá, mám ho jenom kvůli čokoládám. A taky je to takový zvyk, že my všichni sourozenci máme každý svůj adventní kalendář, prostě bych se bez něho neobešla.

Už si vybírám takové, kde se neplatí za obrázek, ale za obsah. Letos jsem dostala od mamky úplně boží kalendář, ve kterém jsou úplně boží čokolády od známé značky Lindt jako kuličky s různými náplněmi. Řekla bych vám, že jsou výborné, ale vypadají tak skvěle, že mi jich je líto, takže jsem ještě ani jednu nesnědla a nechávám si to na svátky o Vánocích. A co dalšího je na něm skvělé, má stojánek (podobný jako mívají kalendáře), takže se dá krásně postavit, kde budete chtít a nemusíte ho pracně opírat o stěnu, zeď...

Takto vypadá:

Seznam dárků
Snad nikdy jsem si ho nepsala, ale dělám si ho v hlavě. Něco mám vymyšlené už třeba od léta (jako dárek pro ségru) a něco musím vymyslet právě na začátku prosince, abych měla čas to sehnat. Nejhorší jsou dárky pro taťku, to nikdy nevím co, protože taťka moc neříká, co by si přál (aby se to dalo koupit, vyrobit, sehnat za rozumné peníze).

Určitě si seznam udělejte dřív, je blbost dva dny před Štědrým dnem běhat po obchodech a hledat něco zajímavého, užitečného a cenově dostupného.Dopis Ježískovi
Každý rok píšu spolu se sourozenci. Přijde mi to hrozně fajn, za prvé musím projevit trochu kreativity při vymýšlení ozdob na papíru, kam píšu věci a za druhé dám takto rodičům vědět, co bych chtěla a to většinou také najdu pod stromečkem. Třeba naši skoro vůbec netuší, co čtu, jenom ví, že čtu moc ráda. Takže jsme na začátku prosince navštívili knihkupectví, já si našla pár knih, které vypadaly dobře a napsala jsem je do dopisu. Až je dostanu, budu šťastná, protože to je to, co chci číst a naši jsou také rádi, že nemusí hledat na internetu něco, co by se mi mohlo líbit.

Myslím si, že psaní dopisu je fajn, rodiče tam mají sepsané všechno a nemusí si to pamatovat, když o něčem zrovna mluvím, já dostanu většinou to, co chci a všichni jsme spokojení.

Samozřejmě (kromě přímých názvů knížek) tam píšu jenom orientačně, protože miluju překvapení. Třeba napíšu: přeju si šátek a nenapíšu který, jakou má mít barvu, v jakém ho mají obchodě... protože chci něco nechat také na rodičích, abych měla nějaké to překvapení.

Já si nikdy nemůžu vybírat oblečení k Vánocům ani nic jiného, pomyšlení, že vím přesně, co bude pod stromečkem... to už ta radost za dárku nebude tak velká. Takže mi nezbývá než doufat, že mi velikost oblečení vybraného mamkou bude anebo dostanu k Vánocům jenom věci, kde se neřeší velikost.Shánění dárků
To k tomu bohužel patří. Já v pohodě seženu nějaké jednodušší dárky u nás ve městě, které není největší, ale vesnice to také není, takové ty svíčky, hrníčky, papírnické potřeby, věci z drogérie... Ale když chci něco extra, musím jinam.

Pro kamarádky mám takové čokolády ve tvaru mobilu s nálepkami z Drážďan, z obchodu vedle dlouhé řady trhů (neumím to lépe popsat) na druhé straně Labe než je hlavní náměstí. Protože na trzích většinou nic zajímavého neseženu.

I když to o těch trzích není tak úplně pravda, pro babičky sůl do koupele - na váhu, dva malé pytlíčky za 100 Kč. Sehnala jsem na Náměstí Míru.

A pak je tu možnost internetu, už jsem přemýšlela, že tam vezmu pro kámošky takové zajímavé sluchátka se špunty (nebo ten plast kolem špuntů) ve tvaru nějakého zvířete, ale vzhledem k dlouhé dodací době bych to nejspíš nestihla, kdybych to před týdnem objednala.To je nevýhoda objednávání po internetu s dovozem, dopravci absolutně nestíhají a to makají i přes víkend.Pečení, úklid
Já tak nesnáším úklid, ale jednou se tedy přemohu a vypucuju perfektně byt i můj pokoj, aby to tu bylo na Vánoce pěkné. Pak se to snažím udržovat, ale vydrží to pár dní než si přenesu věci od Ježíška do svého pokoje...

Pečení k Vánocům prostě patří. Myslím si, že bez cukroví by to snad ani nebyly Vánoce. Je to hezký zvyk, že každý upeče pár druhů cukroví, pak si to mezi sebou vyměňujeme, ochutnáváme jiné druhy a jíme to na Vánoce. Určitě pečení nevynechávejte, občas to je sice otravné, když už zdobíte třicátý perník a nenapadá vás, co tam nakreslit a plníte už šedesátého vosáka (viz. loni jsem dělala nepečená vosí hnízda, bylo jich přes šedesát), válíte už padesátou rumovou kuličku a namáčíte v kokosu... ale výsledek za to stojí.
23. prosince
Poslední úpravy, dobalování dárků, douklízení...

Zdobení stromečku
Stromeček zdobíme vždy večer/v noci, aby to neviděli sourozenci a ráno přiběhli: "Charlotto, Ježíšek nám přinesl stromeček a je nádherný. Pojď se podívat!" Ano, tato věta mě 24. 12. vždy budí. A je to tak krásné vidět ty rozzářené dětské obličeje. Také jsem taková byla, takové malé štěstí mých rodičů a teď jsou jím mí sourozenci.

Barva Vánoc:
Pastelová - tak jako na podzim, i v zimě mají být barvou Vánoc pastelové barvy, modrá, růžová, mentolová...

Křišťálová, zlatá a bílá je taková klasika na doplnění nějaké barvy. A ty poletí i letos.

A jako další je kombinace hnědé a zlaté.

Bílá doplněná pastelovými barvami
Velice pěkná kombinace, ovšem ne každý má doba ozdoby v pastelových barvách a kupovat si všechny ozdoby nové mi přijde jako vyhazování peněz. Tato kombinace je taková ledová, skvěle se k ní hodí skleněné koule a baňky, věnce či řetězy.
Malá inspirace:Fialová
Přijde mi, že fialová je trendem Vánoc už několikátý rok, takže si myslím, že ještě nějaký ten rok to trend bude a proto bych se nebála kupovat ozdoby ve fialové. Je to hezká barva, hlavně v kombinaci se stříbrnou skvěle vyniká. Také je to skvělá barva na adventní věnec.

Malá inspirace:Za mě: Já nějak barvu Vánoc neřeším. Co máme, z toho vyberu nějakou primární barvu a tu doplním buď o stříbrnou, bílou nebo zlatou. Většinou to stejně dopadne tak, že je mi líto nechat některé ozdoby jen tak ležet a nedát je na stromek, takže pak stromek září všemi barvami.


Sněží!
A teď už stručně, protože už je toho až až. Konečně začalo sněžit a já doufám, že to do Štědrého dne vydrží, protože je to takové hezké. A bylo by super, kdyby sněžilo i na Štědrý den, navodilo by to bezvadnou vánoční atmosféru. Musíme doufat.

A co se dá dělat na právě napadlém sněhu?
Nic! Vážně, na té drťce, co napadla (a to nesněžilo u všech) se nedá ani sáňkovat (možná by to dalo na vytvoření sněhové koule a koulování se). Ne všude, někde napadlo sněhu hodně a těm závidím, že můžou sáňkovat, stavět sněhuláka...

...no... další aktivity chystám do příštího článku, tak se těšte.

Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama