Psaní všemi deseti

20. listopadu 2016 v 17:00 | Charlotte |  Škola

Ahoj,
píšete na počítači na klávesnici často? A jak rychle píšete? Trvá vám 10 minut, než napíšete kraťoučký odstavec? Pokud píšete stylem ukazováček + ukazováček + palec, bude vám psaní trvat velmi dlouho a vezme vám to mnoho času.

Proto je dobré umět psát všemi deseti.


To znamená psát všemi prsty, i malíčky.

Já tak zbožňuji naši školu, protože jsme měli jeden celý rok informatiky věnovaný psaní všemi deseti. Nejprve jsem to nenáviděla a nechápala jsem, jak může někdo psát tak rychle a bez chyb. A proč jsou písmenka na klávesnici poskládaná tak divně, vždyť to nemá logiku. A už vůbec se mi nechtělo doma trénovat, abych se to naučila. Škola mi psaní všemi deseti dost zhnusila, neměla jsem nejmenší chuť něco se učit. Ale teď s odstupem času jsem za to ráda. Už nepíšu stylem: teď mám myšlenku, honem ji napsat, než ji zapomenu a tu myšlenku píšu déle, než vlastně myslím, vymýšlím další a další věci, ale moje ruce nestíhají psát. Teď to funguje tak, že píšu, co mám na jazyku, píšu skoro tak rychle, jako mluvím, a naopak mnohem déle přemýšlím, co vlastně napsat.

Úplně poprvé... ani nevím, kde jsem se o tom dozvěděla. Nicméně, když mi bylo asi osm let, už jsem o tom věděla. Babička mi dala vytřižený článek z Lidových novin, kde psali o psaní všemi deseti. Na klávesnici bylo barevně znázorněno, co se mačká kterým prstem. A tehdy jsem se to hrozně moc chtěla naučit. Seděla jsem u klávesnice a podle tohoto návodu jsem si zkoušela mačkat písmenka, samozřejmě, že mi to vůbec nešlo.

Pak jsem ten výstřižek někde zahrabala a na psaní všema deseti na chvíli zapomněla. Nepotřebovala jsem to. Stačilo mi psát tak, jak jsem psala.

Postupem času jsem rostla, registrovala jsem se na různé stránky a také jsem začala psát své "knížky" na počítač (doteď jsem něco tvořila na papíře, ale to bylo na psaní pomalejší) a najednou mi moje rychlost psaní nestačila.

Najednou přišla doba, kdy jsme se učili psát všemi deseti ve škole. Moc jsem se na to těšila. Chtěla jsem to umět. Ale po první hodině jsem věděla, že to nebude lehké.

Učili jsme se to v programu ATF (all ten fingers), který je úplně úžasný. Je to česky, slova jsou tam česká a je rozdělený na lekce. V první lekci se učí psát 4 základní písmena a pořád se opakují dokola. Pak se přidá další lekce s dalšími písmeny a pak je opakovací lekce. A takto je to pořád dokola, až už má člověk umět všechna písmena a úplně na konci jsou takové věci jako psaní se Shiftem, psaní interpunkce, závorek... Posledních pár lekcí je na procvičení všeho, takže tam jsou texty, mají kolem 15 řádků, o něčem a tam se trénuje vše dohromady. Program je naprosto skvělý, moc doporučuji, skvěle jsem se to v něm naučila.

První, druhá, třetí, čtvrtá lekce... ještě v pohodě, až na to, že jsem psala děsně pomalu, asi 60 úhozů za minutu (normal je kolem 200). Postupně to začalo být horší a horší, hlavně při známkování. Stačila v jednořádkovém cvičení udělat jedna chyba a hned jsme měli trojku, dvě chyby a víc pětka. Proto jsem měla radši delší cvičení, mohlo se tam udělat víc chyb (i když ve výsledku je to stejné). Ještě jsme museli mít napsáno několik kilobajtů, kdo to neměl, byl na listině, kdo tam byl třikrát, měl pětku. Docela přísné, ale jinak bychom na to srali (pardon za ten výraz) a nenaučili se to nikdy. Byla to doba, kdy jsem informatiku, počítače a vše s nimi spojené vyloženě nesnášela.

Ale jsem za to ráda. Sama doma bych se to nikdy nenaučila. Na to je třeba mít odhodlání a pevnou vůli a to já nemám a proto jsem potřebovala přísné známkování.


Výhody:
Psaní všemi deseti je velice výhodné, protože člověk píše mnohem, mnohem rychleji. Přece jenom píše více prsty než jenom třemi, čtyřmi... deset prstů je dost.

V tom je hlavní výhoda a myslím si, že to za to stojí.


Nevýhody:
Vlastně to je jediná nevýhoda a to naučit se to. Strávíte nad tím mnoho času, pořád vám to nepůjde a nepůjde...


Mně to nešlo ani po tom, co jsme dopsali. Co jsem už uměla všechna písmena i ostatní klávesy. Jenom jsem to neměla pořádně nacvičené, sice jsem "psala" všemi deseti, ale možná pomaleji, než jsem psala dřív. Hodně jsem si toho od té doby napsala a pár měsíců mi trvalo, než jsem se naučila psát tak rychle a s tak málo chybami, jako píši dnes. Ehm... v tomto odstavci jsem udělala asi 3 chyby, ono to zase tak málo není. A velmi rychle jsem se naučila mazat písmenka a šahat na tu klávesnici, protože ji používám pořád.


Určitě se naučte psát všemi deseti, doopravdy se to hodí a nezdržuje vás to. Já jsem za to opravdu moc vděčná.

Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Alex Alex | 27. května 2017 v 13:03 | Reagovat

Heh. Docela se začínám bát střední... Jen, kde se dá stáhnout ten program? Bylo by pro mě dobré učit se to o rok a kus dopředu, abych neměla hned tak blbé známky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama