Nové heslo? Jaké?

23. listopadu 2016 v 15:00 | Charlotte |  Internet

Ahoj,
každý z nás se občas někam zaregistruje a k tomu potřebuje heslo. Hesla jsou potřeba ale i jinde, třeba heslo na váš počítač, heslo (pin) na kreditní kartu, na wifi...

No jo, ale jaké heslo je nejlepší? Asi těžko si dám stejné heslo na více důležitých věcí, když by někdo zjistil jedno, zjistí i druhé. Ale když si dám de63ner2q, tak si to nezapamatuji.

Jak si vybrat vhodné, rychle zapamatovatelné a zároveň těžko uhodnutelné heslo vám poradím právě v tomto článku.


Je to úplně snadné. Existuje pár nepsaných pravidel, jaká hesla nejsou dobrá a jaká hesla dobrá naopak jsou.


Co si nedávat:
Určitě ne vaše jméno, příjmení a jména a příjmení vašich příbuzných, vašich mazlíčků, přezdívky vašich příbuzných, oslovení vašich příbuzných... nic takového. Vám se to bude sice pamatovat dobře, ale když pak přijde někdo s cílem zjistit vaše heslo, první, co zkusí, jsou právě jména a přezdívky vašich známých.

Určitě ne vaše oblíbené věci. To je asi druhá věc, kterou zkouší člověk s cílem zjištění vašeho hesla. Pokud máte rádi rajskou a pořád o ní mluvíte, člověk zkusí: rajska a obměny toho slova: rajska_omacka, rajcatova_omacka...

Určitě ne datum narození vašich známých nebo rodné číslo. Jo, jsou to čísla, která jdou "záhadným" způsobem za sebou a vy si je zároveň pamatujete, ale datum narození je velmi lehce zjistitelné a heslo není příliš silné.

Určitě ne vaše telefoní číslo, adresu bydliště a další identifikační údaje. Je to totéž jako ostatní, dobře se to pamatuje, ale moc to neochrání, jelikož je to podle vás velice rychle zjistitelné.

Určitě ne háčky, čárky, interpunkci. Nečeské klávesnice nemají háčky a čárky, takže když budete psát jinde, dané písmeno tam nemusíte najít.

Určitě ne po sobě jdoucí čísla nebo stejná čísla: 123456789; 1111; 123123

Určitě ne slova typu: password; passw0rd; qwerty; abc123;qazwsx; enter; hello

Vyhněte se Z, Y v hesle (je to více popsané u mého druhého hesla ZELVUSKA).


Co si dát:
Je obecně známé, že nejtěžší na uhodnutí je kombinace čísel a velkých a malých písmen. Třeba lt1D6jnT59ef.
Jak si ale takové těžké heslo zapamatovat?
Jestli máte dobrou paměť, máte výhodu. Třeba já, na bakaláře jsme dostali naprosto náhodné heslo, které loni nešlo změnit a změnit šlo až letos. Jenomže já, jak jsem tam heslo psala pořád dokola, jsem si ho zvládla zapamatovat. Doopravdy je to změť čísel a písmen, které nemají žádnou logiku, žádnou návaznost. Opakování je matka moudrosti a já si to neustálým opakováním nějak vryla do paměti.

Zkuste nějakou pomůcku. Můžete mít každé písmeno jako začáteční písmeno nějakého slova a ta slova budou dohromady tvořit větu. Třeba římské číslice (L - 50, C - 100, D - 500, M - 1000) jsem si zapamatovala podle říkanky: Láďa Celý Den Mele. A takto to funguje i u hesel, po vymyšlení hesla si najdětě nějakou spojitost, aby se vám to dobře pamatovalo.


Generátor hesel:
Určitě jste o tom už slyšeli. Stačí kliknout na vygenerovat heslo a ono vám to napíše nějaké heslo. Já těmto generátorům moc nevěřím a radši si heslo vymýšlím sama, ale proč ne.

Na stránce https://www.generator-hesel.cz/, která je na to přímo určená, si můžete vybrat kolik znaků má mít heslo, jestli tam mají být velká, malá písmena, čísla, speciální znaky a podle vaší definice vám to vygeneruje heslo.


Já a hesla:
Moje první heslo bylo TABULE. Bylo to první heslo všech u nás ve třídě, začínali jsme ve 3. třídě s informatikou a tak jsme celá třída dostala stejné heslo, aby si to učitelka pamatovala. To heslo bylo naprosto špatné, za prvé to všichni věděli a za druhé to je velmi jednoduché na uhodnutí, má to málo písmen a je to české existující slovo.

Po první hodině informatiky jsme si každý z nás měl změnit heslo a měli jsme si vymyslet nové. Klidně ho sem napíšu, stejně ho už nikde nepoužívám z jednoho důvodu. Bylo to ZELVUSKA, ani nevím proč. Asi jsem měla ráda želvy a želva bylo moc krátké, tak mi z toho učitelka udělala želvuška - proč, to netuším. Každopádně mi to napsala bez háčků a z toho vzniklo toto heslo. Je nevhodné z jednoho prostého důvodu: to slovo obsahuje písmeno Z. Záleží na tom, jak máte nastavenou klávesnici, české klávesnice mají nevýhodu, protože mají QWERTZ, zatímco jakákoli jiná klávesnice, třeba anglické klávesnice, má QWERTY. Dá se to přenastavit i na české klávesnici, ale když nevidíte, co píšete (místlo písmen jsou tam hvězdičky nebo puntíky), tak nevíte, kterou klávesu zmáčknout. A pokud se vám heslo nepovede napoprvé, vzbuzuje to pozornost.

A pak jsem do hesel začala cpát čísla. Nejprve tak, aby se to lehce pamatovalo, teď u těch hesel, která chci mít doopravdy dobře chráněná, mám čísla různě rozházená v hesle.

Stejná hesla používám jenom u her (jej, to bych sem neměla psát), protože když mi na heslo někdo přijde a bude vědět i ostatní hesla, je to jedno. Je to jenom hra. U důležitých věcí nemám NIKDY STEJNÉ HESLO z důvodu ochrany!


No tak snad jsem vám pomohla a víte alespoň orientačně, jaké heslo si vymyslíte. Já se s vámi loučím a zase jindy.

Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 23. listopadu 2016 v 16:37 | Reagovat

Já používám jako hesla cizí jména, myslím že je to dost bezpečné

2 Charlotte Charlotte | Web | 23. listopadu 2016 v 16:49 | Reagovat

[1]: Určitě. Možná bych ke jménu přidala nějaká čísla (stačí před nebo za), aby to bylo ještě bezpečnější.

3 Luuuuucka Online Luuuuucka Online | E-mail | Web | 26. února 2018 v 16:31 | Reagovat

Ahoj Charlotte, tento článek mi moc pomohl. Jak se tak koukám, asi bych si měla jít změnit hesla na většinu webových stránek. Díky moc:-*
Luuuuucka Online

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama