Když nesnášíte dioptrické brýle, zkuste čočky

14. listopadu 2016 v 19:34 | Charlotte |  Problémy

Ahoj,

tentokrát bych se chtěla zabývat dioptrickou vadou, přesněji řečeno krátkozrakostí. Touto oční vadou trpí v dnešní době velmi mnoho lidí a určitě se i mezi vámi najdou tací, kteří s tím mají zkušenost a jsou stejně jako já odkázáni na brýle.

Jaké jsou nevýhody brýlí? A jak to řeším?Nesnáším to, úplně nesnáším, když jdu po ulici bez brýlí nebo čoček, někdo na protějším chodníku mě pozdraví a já jeho ze slušnosti taky. A pak dobu mžourám na druhou stranu silnice na toho člověka a snažím se identifikovat jeho totožnost. Nerozpoznám rysy v tváři, postavu a na dálku nepoznám lidi, protože je vidím rozmazaně. A to nemluvím o čtení.

Většinou jezdím jednou ročně (mnohdy i vícekrát) do Rakouska na zimní dovolenou. Německy se pilně učím už čtvrtým rokem. Tak ráda bych si četla německé nápisy, názvy německých měst, bilbordy psané v němčině, které můžu vidět cestou autem z okýnka. Chtěla bych se něco naučit, číst... tím se člověk dobře naučí cizí jazyk... ale nejde to. Prostě to nepřečtu.

Do letošního září jsem nosila brýle pouze na tabuli ve škole. Nesnáším je, nelíbí se mi, jak v nich vypadám. Najednou to prostě nejsem já, pravá Charlotte prostě zmizela. Ale ve škole to je nezbytné, neviděla bych na tabuli ani na projektor, nic bych nepřečetla a hodně špatně by se mi učilo. A tak jsem se o prázdninách rozhodla, vyzkouším kontaktní čočky.

Moje kamarádka nosí čočky od jara letošního roku a je s nimi velmi spokojená. A další má kamarádka je má asi dva roky a nestěžuje si. Naopak, velmi si je vychvaluje. A tak jsem si řekla, že to zkusím, že chci čočky. Chci vidět ostře už pořád a bez brýlí.

Na konci školního roku jsem cítila, že bych měla mít víc dioptrií než mám na brýlích, že se mi zase zvedly. Sice za rok jenom o 1/4, ale i to je znát. A tak jsem si řekla, že si na příští návštěvě u očního nechám napsat, doporučit a koupím si čočky.

O čočkách jsem toho slyšela od kamarádek opravdu mnoho, že se na noc vyndávají, že se uchovávají v roztoku, že by se s nimi nemělo plavat...

Takže jsem si koupila svoje první čočky a roztok. Oboje od značky CooperVision, čočky Avaira a roztok Options MULTI. Jde hlavně o tu značku, každému sedí jiná. Mně sedla na poprvé hned tahle, kterou mi oční doporučil, ale říkal mi, že některým lidem značka nesedne a po nasazení čoček je oči pálí, tečou jim slzy... v takovém případě se musí čočky okamžitě vyndat a vyhodit. A zkusí se jiná značka. Někteří lidé prý byli u očního třeba třikrát a až třetí značka jim sedla. A tak jsem se začínala bát.

Ovšem to nejhorší teprve přišlo s mými prvními pokusy o nasazení a vyndání čočky. Nebudu to tady nějak víc rozebírat, kdyby vás to zaujalo, napište komentář a můžu o tom udělat příští článek. Mám to napsané den ode dne přesně tak, jak jsem to cítila a jak mi v ty dny bylo.

Nevěřila jsem svojí kamarádce, že se to velmi rychle naučím jako ona, že to uměla do týdne. No, já jsem takové štěstí neměla. Ve vyndavání ano, to jsem se naučila velice rychle (po mém několikátém zoufalém pokusu, kdy jsem se rozbrečela a pomáhal mi táta), ale nasazování, to trvalo asi tři týdny. Ovšem teď už v pohodě, mnohem déle mi trvá, než to připravím a do oka to dám na první pokus. Vlastně už ani nechápu, jak mi to tam mohlo nejít dát... prostě zvyk a trénink.


Výhody:
Pro mě asi nejzásadnější je, že vypadám jako dřív. Že si na mě nemusejí lidé zvykat v brýlích. Že jsem bez brýlí a přesto vidím ostře. Že mě nic netlačí na nose, nemusím se bát, že mi brýle někde vypadnou, že je ztratím.

Vidím celý obraz, nemám místa, kde by končily skla brýlí anebo tam byly obroučky, kde bych viděla opět rozmazaně. Takže můžu koukat do stran, můžu šilhat.

Nemusím kontrolovat, že jestli mám brýle pořád na nose. Čočky jsou prostě v oku...

Necítím čočky na rozdíl od brýlí, které ne, že by mě tlačily, ale nejsou mi dvakrát příjemné.


Nevýhody:
Každý den vyndávání. Ve většině čoček se nesmí spát, takže nesmím zapomenout a musím si je každý večer před spaním vyndat. A ráno zase nasadit. Ale s brýlemi to funguje stejně, takže tam bych neviděla tak velký problém.

Nedá se s nimi plavat. Voda se nesmí k čočkám dostat, nesmíte je mýt vodou a ani pouzdro na čočky nesmíte umývat vodou. Plavat se s nimi dá, ale pouze ve vodotěsných brýlých určených pod vodu.

Začátky. Pro mě byly začátky opravdu náročné, mnohdy jsem si říkala, že se na to vybodnu... ale nenávist k brýlím zvítězila a teď nedám bez čoček ani ránu. Chce to hlavně ze začátku trpělivost a tu já moc nemám.


A jak taková čočka vypadá v reálu? Tady je má fotka, je to ta samá, jenom na jedné je v červeném "oválu" místo, kde je čočka. Čočky doopravdy nejsou na první pohled vidět, moji spolužáci si jich všimli, až když jsem jim to řekla. A na druhé fotce (je to foceno tak před dvěma měsíci) je roztok a pouzdro na čočky. Roztok je starý, který jsem používala dřív, ale je od stejné značky CooperVision a je úplně stejný jako ten, co mám teď.
A to by bylo z dnešního článku vše, doufám, že se vám líbil a trochu vám pomohl anebo alespoň rozšířil obzory. V případě jakýkoliv dotazů napište do komentářů.

Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama