Jak překonat trému?

2. listopadu 2016 v 14:58 | Charlotte |  Rady a tipy


Ahoj,
je tu nový článek na téma jak překonat trému. Určitě se vám to také stává, máte něco přednášet, něco sdělovat ostatním, mít referát, zpívat na koncertě nebo cokoli jiného a těsně před výstupem dostanete hroznou trému. Jak se jí zbavit? Čtěte dál.


O trémě toho vím opravdu hodně. Jsem velmi introvertní člověk, ale ve druhé třídě jsem se rozhodla, že chci hrát divadlo. Začala jsem chodit do dramatického kroužku a po půl roce jsme měli nacvičené první představení. Páni, je to už tolik let, co jsem poprvé stála na jevišti v divadle před asi sto lidmi a měla hrát a odříkat svůj text. Měla jsem obrovskou trému jako všichni ostatní. Byla jsem tak vystresovaná z toho, že zapomenu text, že jsem mluvila tak potichu, že mě nikdo neslyšel pomalu ani v první řadě.


No nic, pojďme na to.

Jaké jsou nejlepší způsoby pro překonání trémy?


1. Nic to není

Máte přednášet referát před třídou, ale těsně před tím se začnete příšerně třást, zapomenete vše, co jste chtěli říct a začnete koktat?

Vždyť to nic není. Určitě jste se skvěle připravili a víc už to stejně nejde.

Uklidněte se, myslete na něco pozitivního a nebojte se.
2. Mám to připravené

Proč bych měla mít trému, když jsem si s přípravou referátu dala takovou práci, o daném tématu toho vím opravdu mnoho a přesně vím, co chci posluchačům sdělit?

Když už jsem si dala tolik práce s přípravou, proč by mi to měla zkazit nějaká tréma?
3. Je tam jenom pár lidí

Jak to dělají zpěváci na koncertech, politici v přímém přenosu a slavní lidé? Jak to, že když je poslouchá celý národ, nezakoktají se a tréma na nich není vůbec vidět? Když to dokáží oni, tak já taky.

Přece nemluvím před celým světem, před celým národem, před celou republikou. Je to jenom pár lidí, kterým chci předat své zkušenosti, své znalosti, dovednosti... Musím to zvládnout.

A když bude nějaký trapas? Bude si o tom povídat nanejvýš celá škola, ale v Blesku to určitě nerozmáznou.
4. Neumírá se

Vždyť je to jenom mluvení. Vždyť tam budu stát a něco předvádět. Neumřu, tak proč bych měla mít trému?
5. Když to zvládnu, tak...

Také je dobré dát si nějaký cíl. Třeba, když to zvládnu, koupím si novou řasenku. Nebo něco dobrého na zub. Může to být úplně cokoli, jakákoliv kravina, která vám udělá radost a připomene vám, že jste to dali.
6. Chrochtni si

Loni na podzim, když bylo školní kolo německé olympiády, vylosovala jsem si číslo (mám dojem) 9. Takže šlo 8 lidí přede mnou. Čím víc lidí odcházelo do třídy a čím méně jich zůstávalo na chodbě, tím větší jsem měla trému. Bála jsem se, že se nebudu umět ani představit, že zapomenu, jak se říká: "Jmenuji se", že zapomenu své jméno, že tam budu stát jako tvrdé y a nic neřeknu. A ještě k tomu před ostatními účastníky soutěže! Opravdu jsem měla velkou trému, třáslo se mi snad úplně všechno a nebyla jsem schopna slova česky natož německy.

Pak jsem přišla na řadu. Otevřeli mi dveře a čekali než vstoupím. U dveří jsem se ohlédla na chodbu, kde čekali ti, kteří teprve půjdou na řadu a chrochtla jsem. Normálně jsem udělala: "Chro!" Pak jsem vstoupila do třídy a rozmluvila se německy bez komplikací, bez stresu. To jedno chrochtnutí mi tak moc pomohlo, úplně jsem zapoměla na olympiádu i na trému.

A výsledek? Ve školním kole jsem skončila první!Když jsem dopsala článek... přijde mi, že je nějaký krátký. No nic, myslím si, že to bohatě stačí, každý pochopil, co jsem chtěla říct a další slova by byla zbytečná.


Doufám, že vám rady alespoň trochu pomohly, ale každý máme jiný způsob, jak zahnat trému. Důležité je podle mě NEMYSLET NA TO a ODREAGOVAT SE! Pak se tréma nestihne dostavit, prostě... na každého funguje něco jiného. Uvidíme se u dalšího článku :D


Charlotte
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama