17. 11. aneb co dělat o volnu?

16. listopadu 2016 v 18:56 | Charlotte |  Rady a tipy

Ahoj,
konečně to je tady, zasloužené volno. Většina lidí bude mít zítra volno, protože, jak všichni víme, je státní svátek Den boje za svobodu a demokracii. Už víte, co budete dělat? Ne? To je dobře (tedy pro mě je to dobře, protože pro vás bude tento článek užitečný). V dnešním článku bude pár tipů, co se dá dělat a co budu dělat já. Takže...


1. Oslavovat
Udělejte si výlet do Prahy na Národní třídu, na Vyšehrad a oslavujte, že máme demokracii. Že už nám nevládne jenom jedna strana, která si upravuje zákony tak, aby jim to bylo příjemné a zakazuje jakékoli další strany. Ukažme, že jsme za dnešní politický systém rádi a že chceme, aby zůstal i nadále. Že nechceme zažít tu nejistotu a strach, jako zažili naši předci za vlády komunistů.

Výlet můžete spojit i s dalšími památkami, třeba se podívejte na Václavské a Staroměstské náměstí, na Karlův most, na Pražský hrad... to jsou ty známé věci.

Muzeum Karla Zemana
Je to kousek od Karlova mostu (řekla bych takových 20 metrů).

Já jsem toto muzeum věnované tvorbě významného českého režiséra minulého století navštívila nedávno a moc se mi tam líbilo.

Na začátku je povídání o Karlu Zemanovi, kdo to byl, jak se dostal k natáčení... Pak jsou uvedena jednotlivá díla, vždy tam k nim něco píší anebo se můžete podívat na minifilm (cca 2 minuty) na televizkách, kterých je tam mnoho a poslechnout si k tomu povídání ve sluchátkách. Jsou tam odhaleny mnohé filmařské triky, třeba jak nafilmovali loďku s dětmi plujícími na jezeře a v pozadí dinosaura. Nebo děti a mamuta, když tenkrát nebyla technika ještě tak pokročilá. Pro děti mají možnost natočení krátké epizody a poslání na mail, můžou si vyzkoušet "letadlo" a mnohé další.

Celkově to je spíše pro starší zhruba tak od 10 let, pro děti tam jsou sice tyto vymoženosti, ale když si chce někdo přečíst a poslechnout vše, co tam mají, děti už to nebaví. Muzeum vřele doporučuji, je to na chvíli, pokud si to jenom projdete a prohlédnete, máte to do půl hodiny projité, pokud si opravdu chcete něco přečíst a dozvědět se něco, nechte si na muzeum takové dvě hodiny.

Cena vstupného: Dospělí - 200 Kč, Děti do 15 let - 140 Kč.


Muzeum čokolády
To je vlastně kousek od Staroměstského náměstí směrem na Václavské náměstí.

Už to je asi sedm let, co jsem tam byla poprvé a zatím naposledy, ale pamatuji si, že se mi tam moc líbilo. Byla jsem mladší školní dítě a skvěle jsem si to tam užila.

Toto muzeum není tak úplně muzeum. Najdete tam jak něco o historii, tak různé formy, druhy výroby nebo si můžete zaplatit workshop a sami si tam něco vyrobit, třeba čokoládu. Anebo se jenom podíváte, jak se čokoláda vyrábí, což by mělo být v ceně vstupenky (co si pamatuji). Po projití muzea si můžete ve volně přístupném obchodě koupit čokoládu, která má nejrůznější tvary (ať už pralinky, zvířátka, lidi, dokonce i ženské poprsí a pohlavní orgány). Ceny nejsou příliš vysoké, ale ani to není nejlevnější, za 100 gramů čokolády utratíte přes 50 Kč.

Rozhodně doporučuji, pokud budete mít čas, určitě se sem podívejte.

Cena vstupného: Dospělí - 270 Kč; Děti, Studenti - 199 Kč.


Anebo oslavujte jinak, důležité je, abyste si na tento den vzpoměli. Vy, co jste sametovou revoluci zažili anebo jste dokonce byli přímo na Národní třídě 17. 11. 1989, určitě zavzpomínejte, jaké to bylo a vy, kteří jste v tuto dobu stejně jako já ještě nebyli na světě - vnímejte starší věkovou kategorii jako někoho, díky komu tu máme takovou svobodu. Buďme jim za to vděční, poděkujme jim a oslavujme spolu s nimi.


2. Kino
I do kina se dá tento den jít, třeba já zítra v kině navštívím film Fantastická zvířata a kde je najít. Jo, možná to je pro mladší, ale jdeme tam s kamarádkou pokecat, pobavit se... A na Harryho se také dívám pořád tak co.

Pro mladší dávají Tajný život mazlíčků, Trollové, Lichožrouti...

Pro dospělé dávají českou komedii Bezva ženská na krku, Americká idyla, Hologram pro krále, Příchozí...

V každém kině je to trochu jiné, takže se podívejte na program kina v blízkosti vašeho bydliště a určitě si vyberete.


3. Navštívit
Navštivte jakékoli místo, které vás zajímá. Vypisovat tady něco nemá cenu, protože každý bydlíme jinde a já znám hodně místa v okolí mého bydliště a jinde zase nevím o ničem, takže by vám to stejně asi nepomohlo.

Pohrajte si se svými dětmi/sourozenci/rodiči.

A pokud ne místo, tak můžete navštívit příbuzné. Oni budou mít z vaší návštěvy velkou radost, můžete si popovídat...


4. Úklid
Hlavně neseďte doma a nic nedělejte. Najděte si jakoukoli činnost, jakoukoli užitečnou činnost.

Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, je na zahájení (nebo pokračování) vánočního úklidu nejvyšší čas. Už jste umyli všechna okna? Udělejte to dřív, než začne mrznout ještě víc. Umyli jste světla? Uklidili jste nově koupené věci? Máte pořádek ve věcech? Nepotřebujete náhodou převléknout peřiny? A mnoho dalších věcí, určitě na další přijdete.

Ovšem, kdo by chtěl strávit volno úklidem? Lepší je, když pojedete někam pryč, nějam se podíváte. Ale to je na vás.


Těch aktivit, co se dá dělat, je mnoho. Rozhodně si něco najděte a stravte víkend nějakou zábavnou činností, ze které budete mít další den radost.

Užijte si víkend!

Charlotte
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bianca Bianca | Web | 16. listopadu 2016 v 19:10 | Reagovat

Super aktivitky! :) možno niečo z toho urobím :P

2 Charlotte Charlotte | Web | 16. listopadu 2016 v 19:14 | Reagovat

[1]:Děkuji moc :D Určitě něco vyzkoušej :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama