Books I've read #1

11. listopadu 2016 v 18:20 | Charlotte |  Knihy

Ahoj,

je tu další článek tentokrát na téma knížky, které jsem přečetla. Bude to taková recenze. Podobných článků bude více, vždy, když přečtu určitý počet knížek, napíši na ně recenzi pro vaši inspiraci.

Co že jsem to přečetla tentokrát? Dneska to budou tři knížky, tak jdeme na to:

1. Kam jsi odešla, Gayle Forman


Knížka je volné pokračování knihy Zůstaň se mnou, kterou jsem nečetla, ale chtěla jsem si ji přečíst. Ovšem po přečtení této knihy si tím nejsem tak moc jistá.

Kniha vypráví o dvacetileté nadané violoncellistce Mie a jejim bývalém klukovi rockovému kytaristovi Adamovi. Celou knihou nás provádí Adam, jenž ji vypráví na rozdíl od předchozího dílu. Adam chodí s o dost starší známou herečkou Bryn. Spolu netráví příliš mnoho času kvůli práci a jejich vztah je spíš formální, lásky tam moc není. Bryn také žárlí na Adamovu bývalou přítelkyni Miu, jelikož o jejich úspěších čte Bryn pravidelně v časopisech. Adam se plně věnuje své kapele, ale často vzpomíná na Miu a snaží se zjistit, proč se s ním tehdy tak náhle bez jediného slova rozešla. Když uvidí leták, že má Mia koncert v Carnegie Hall v New Yorku, kde se momentálně nachází i Adam, který se tu zdržel o den déle než jeho kapela, protože poskytoval rozhovor, jenž nedopadl přesně podle jeho představ. Adam chce naposledy slyšet Miu hrát a proto se vydá na její koncert, který je jako vždy excelentní. Po konzertě si Adama pozve Mia do šatny, také nemůže uvěřit tomu, že se vidí. Vydají se do města na místa, která má Mia ráda a mají jednu noc na to, aby si všechno pověděli a vysvětlili, jelikož další den odjíždí Mia na turné a Adam za kapelou do Londýna. Celou noc si povídají a Adam se dozvídá, co se stalo tehdy, kdy se s ním Mia rozešla...

Snad jsem toho z děje neprozradila příliš...

Vypadá to složitě, ale celá kniha je o noci, kdy si Adam povídá s Miou. O jedné noci, o pár hodinách. A to autorka popisuje v celé knize na 224 stranách.

Můj názor je takový: já se prostě nedokázala do děje ani do knihy vcítit. Kniha a vlastně i celý styl psaní autorky mi nesedl. Obvykle sedím u knihy tak dlouho, dokud ji nedočtu a doslova hltám každou stránku. Ale tentokrát jsem některé stránky jenom prolétla očima, jiné jsem přeskakovala a pořád jsem čekala, kdy se děj rozvine. Kdy se konečně začne něco dít. Mé zklamání bylo, když se nic nedělo až do konce. Také se mi moc nelíbil přehnaný happyend a nečekané rozhodnutí Adama v závěru knihy, které udělal po jednom delším rozhovoru s bývalou přítelkyní, kterou tři roky neviděl! To mi přišlo trochu ujeté...

Jinak byla kniha fajn, četla se dobře, písmo bylo možná trošku větší, ale s tím jsem problém neměla. Co se mi líbilo, asi propracovaná většina situací a to, že kniha navazovala na předešlou, ale zároveň se dala číst, aniž bych znala děj z předchozí knihy, protože to v této bylo velmi dobře popsané, to, co se stalo v minulém díle.

Celkově kniha nebyla špatná a věřím, že mnohým se bude moc líbit a budou z ní nadšení. Mně se to bohužel nestalo a asi bych si tuto knihu znovu nepřečetla.

Mé hodnocení: 4/10


2. Zapomeň na minulost, Katarína Gillerová


Kniha je od slovenské spisovatelky, je to dívčí román s detektivní zápletkou stejně jako i další knihy od této autorky.

Kniha vypráví o sedmadvacetileté Saše, která má už rok v Irsku svého přítele Dominika a žije jenom s matkou, protože otec a o tři roky starší sestra Miška jí umřeli před třemi lety na horách, když je zavalila lavina. Saša chodí do práce, kde se potkává s Miščiným bývalým přítelem, který se s její smrtí nedokáže smířit a tvrdí, že to není jen tak a je za tím i něco jiného. Proč by lavina zabila jenom Mišku a jejího otce, přitom všichni ostatní z jejich výpravy přežili. Na pohřeb svého strýce, bratra Sašinýho otce, který se před rokem rozvedl se Sašinou tetou, si vezme Saša perlový náhrdelník, který daroval mamince Saši její manžel, táta Saši. Když jdou po pohřbu navštívit tetu, sestřenici a bratrance s pratetou Agátou, uvidí Agáta náhrdelník, strhne ho Saše z krku a řekne, že by ho nosit neměla. Další den přijde mámě Saši syn jejiho přítele Vojty spravit počítač. Co má Vojta a jeho syn společného se smrtí Mišky a otce? Jak to, že byli na chatě s nimi a nic neviděli? Co s tím má společného náhrdelník?

Možná jsem to napsala trochu nepřehledně, ale museli byste si to přečíst, abyste dokonale pochopili děj.

Kniha se mi moc líbila, měla zajímavou zápletku a byla z reálného života. Saša řeší normální problémy spojené s jejím věkem: svého kluka, ostatní nápadníky, práci, problémy v práci, dávný spor s jejím bratrancem, hádku s mamkou...

Knížka je napsána pěkným stylem, dobře se čte a... co povědět. Od této autorky jsem četla i jiné knihy a troufla bych si tvrdit, že se mi možná líbily o trochu víc. Ale stejně jako ostatní knihy i tuto jsem hltala každým slovem a vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout. Děj byl velice zajímavý a rozhodně by mě nenapadlo, že to dopadne tak, jak to dopadlo. I to bylo super, konec jsem sice předvídala, ale na závěr to bylo všechno jinak, než jsem si myslela. A tím se tato kniha liší od ostatních obyčejných románů.

Jediné, co bych asi vytkla, některé scény byly trochu kýčovité a doopravdy by se toho tolik v tak krátký čas nestalo. Ale o tom knihy jsou, jsou to smyšlené příběhy tak, aby byly zajímavé, takže si nemám na co stěžovat.

Celkově knihu opravdu doporučuji, byla velmi pěkná, snad i realistická a skvěle se četla.

Mé hodnocení: 9/10


3. Božský hráč, Christina Lauren


Tuto knihu jsem si v knihovně vybrala asi kvůli názvu, ději a obalu. Nevím čím, ale na první pohled mě zaujala a těšila jsem se na ni. Tato kniha není vhodná pro děti pod 15 let, protože obsahuje trochu erotiky.

Čtyřiadvacetiletá Hanna pracuje denně v laboratoři, práce jí baví a nemá ani pomyšlení na nic jiného natož na kluky. Pochází z rodiny s pěti dětmi, je z nich nejmladší, z rodiny Bergerových. Celá její rodina jí úpěch přeje, ale chtějí, aby si víc užívala společenského života. Její starší bratr Jansen jí poradí, aby zavolala Jansenovu kamarádovi ze školy, Willovi. Nikdo neví, že byla Hanna do Willa zamilovaná od svých 12let. Will měl vždycky každou, kterou si zamanul a je známý jako děvkař. Ovšem žádnou holku nemá na chození, s každou jenom spí a neumí navázat trvalý vztah. Hanna Willovi zavolá a ten ji pozve, aby s ním šla ráno běhat. Will je z Hanny unešen, protože vyrostla v krásnou ženu, jenom se v odvážnějších kouscích moc neukazuje, obléká se spíš na domácí práce a neumí flirtovat. A tak se spolu dohodnou, že Will naučí Hannu flirtovat a randit. Tráví spolu dost času, každý den si chodí zaběhat... A pak pozve Hannu jeden kluk na rande a Hanna pozvání přijme. Stráví spolu příjemný večer, ale Hanna víc kontroluje mobil, jestli jí nepíše Will, než aby se věnovala svému skoro klukovi. A Will si uvědomí, že na toho kluka žárlí a do Hanny se asi zamiloval...

Typický román. Dva naprosto rozdílní lidé se do sebe zamilují a musí překonávat překážky a své city. Od začátku knihy jsem tušila, jak to dopadne a tím, že jsem sem napsala tuto větu, asi jsem i vám tak trochu prozradila konec. Hannu jsem z počátku neměla moc ráda a oblíbila jsem si ji jenom díky tomu, že jsem si představovala, jak vypadá a že se chová jinak a její trapné hlášky jsem přecházela. Will pro mě byl tak trochu bůh a toho jsem měla ráda hned od začátku, i když se nechoval jako vzorný kluk. Také mi vadilo, jak rychle se Will změnil, za dva měsíce si Hanna z děvkaře vychovala klidného beránka a vzorného pozorného kluka. No co, je to jenom kniha, román.

Příběh se mi moc líbil a z knihy jsem opravdu hltala každou větu, každé slovo, každé písmeno. Kniha se mi četla velmi dobře, ale pro všechny to asi není. Erotické scény byly naprosto božsky poprané, živě jsem si to představovala (ne, nejsem úchyl a myslím si, že to je normální, k tomu ta kniha také tak trochu slouží), ale ne pro všechny to je. Někteří nemají rádi takové scény v knize, ale vzhledem k tomu, že to je erotický román (tak trochu), tak si myslím, že tam jde hlavně o tohle a děj, postavy, příběh... to je až vedlejší. To se autorce moc nepovedlo, protože v té knize bylo skvělé téměř všechno - a to se mi líbilo.

Celkově se mi kniha moc líbila, ale jak jsem psala, ne pro každého je tento typ knihy.

Mé hodnocení: 8/10


To je z dnešního článku vše, těším se zase u dalšího a určitě mi do komentářů napište, jestli jste nějakou z knih četli a jak se vám líbila nebo která z knih vás zaujala nebo naopak nezaujala.

Charlotte
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama